Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 16 януари в дома на НХК:

"Петя на моята Петя" с галапремиера в Бургас

Филмът е вдъхновен от живота и творчеството на бургаската поетеса Петя Дубарова

| обновено на 10.01.22 в 14:19
4
Александра Костова /вляво/ и Алиса Атанасова в кадър от филма "Петя на моята Петя"
Снимка: Симон Варсано


Във всеки випуск има една, която се мисли за преродената Петя Дубарова.“ Репликата е от новия български филм „Петя на моята Петя“, вдъхновен от живота и творчеството на бургаската поетеса. Лентата излиза на екран в годината, в която се навършват 60 години от рождението й. Галапремиерата  в Бургас е на 16 януари от 17 часа в дома на НХК, а филмът тръгва по кината от 21 януари. 

Филмът не бе подминат от пандемичните обстоятелства, коментира пред БНР-Бургас продуцентът Николай Урумов:

„Снимахме през 2019-а г. и на следващата трябваше да открие „София филм фест“, но заради ковид бе стопиран. Беше планирано да излезе в годината, в която се навършват 40 години от трагедията, сполетяла Петя, но аз съм щастлив, че излиза в годината, в която честваме рождението й.“

Историята не е биографична за Петя Дубарова, казват от екипа. Тя е за младо момиче на име Петя Монова, което живее в нашето съвремие и учи в Английската гимназия в Бургас, но има проблеми подобни на тези, които поетесата е имала преди четири десетилетия. Връзката между двете е духовна и на екран е визуализирана от въображаемите им диалози. Продуцентът посочва:

„Филмът поставя много въпроси, но дава и много отговори. Всеки има своите битки, независимо от времето, в което живее. Те са общочовешки, за това да покажеш себе си, да се утвърдиш като личност.“  

„Петя на моята Петя“ има три награди от последното издание на фестивала „Златна роза“ за дебютен филм, за най-добра женска роля на Александра Костова и за особени заслуги на Албена Павлова. Режисьор е Александър Косев. Зад камерата е Иван Вацов, а сценарият е дело на Нели Димитрова и Валентина Ангелова.  Ролите са поверени на Александра Костова /Петя Монова/, Алиса Атанасова /Петя Дубарова/,  Юлиан Вергов, Албена Павлова, Ясен Атанасов,  Моньо Монев, Васил Банов, Емил Марков и други. Голяма част от хората в екипа са родени и свързани с Бургас, а близо 500 жители на морския град се включиха като статисти в продукцията. Тя е подкрепена от Националния филмов център и Община Бургас.

Част от екипа ще пристигне в Бургас за представянето на филма. 

Повече чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

ФТА „Никола Гинов“ с голям концерт за 50-годишния си юбилей

Фолклорният танцов ансамбъл „Никола Гинов“ при Младежкия културен център - Бургас, с художествен ръководител Димитър Гинов, ще зарадва своите почитатели с концерт. На 28 юни от 20:30 часа на сцената на Летен театър - Бургас ще се проведе спектакълът „Старини“ по повод 50-годишния юбилей на състава, за който билетите вече са в продажба на касата на..

обновено на 26.06.24 в 13:15

Бургаски писатели свалят шапките по време на литературна вечер

Литературна вечер с елементи на театралност и модно ревю предстои тази вечер в Дома на писателя в Бургас от 18, 30 часа. Тя е озаглавена "Шапка ви свалям!". Четенето включва поетични и белетристични творби, в които този знаков и за двата пола аксесоар присъства като сюжет или елемент от повествованието, обясни председателят на бургаската..

публикувано на 26.06.24 в 10:47

Пясъчен цирк акостира в Бургас (снимки и видео)

Пясъчен цирк акостира в Морската градина на Бургас това лято. Фестивалът на пясъчните фигури всяка година представя на своите посетители майсторски изработени скулптури на различа тема. Темата тази година е "В света на цирка". Участниците този път са общо 14 на брой. За първи път наред с четиримата утвърдени автори щафетата поемат и 10 млади..

публикувано на 26.06.24 в 10:33

Започнаха подводните археологически проучвания при нос Чироза

Започнаха подводните археологически проучвания при нос Чироза в залива Ченгене скеле, съобщават от Регионалния исторически музей в Бургас. И тази година екипът на проф. д-р Иван Христов от Национален исторически музей – София извършва детайлни проучвания на морското дъно в близост до светилището от II-I в. пр. Хр. при нос Чироза, проучвано през 2020..

публикувано на 26.06.24 в 09:42

„Солинария“ е младежки форум, развиващ талантливите деца

„Солинария“ е истински младежки форум, даващ възможност на талантливи деца да развият уменията. Това каза известният оперен певец Марио Николов, който е сред гостите на Младежкия арт фестивал от първото му издание. Дъщеря му Киара неизменно участва в майсторските класове по цигулка. "За поредна, вече четвърта година, ще проследя с радост..

публикувано на 25.06.24 в 12:15

Предстои "Нощ на музеите" в Поморие

На 29.06.2024 г. /събота/ Историческият музей и Община Поморие канят на „Нощ на музеите“. Събитието включва наситена и много интересна културна програма от 16 до 24 часа на различни места в града. Инициативата за провеждането на „Нощ на музеите” възниква във Франция през 2005 г., под патронажа на Генералния секретар на Съвета на Европа и ЮНЕСКО. Броят..

публикувано на 24.06.24 в 17:13

Арменската общност в Бургас ще представи свои традиционни ястия

Арменската общност в Бургас ще представи свои традиционни ястия на 25 юни от 10.30 ч. в Етнокухнята на музея на улица  „Славянска“ 69 . Събитието е част от проекта „Старият Бургас през погледа на д-р Мелконян“, в който Църковното настоятелство към Арменската апостолическа православна църква „Сурп Хач“ е партньор на Бургаския Регионален исторически..

обновено на 24.06.24 в 16:34