Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли хале за ремонт на лодки в Крайморие и защо е нужна помпа за сантинни води

Снимка: https://www.burgas.bg/bg/novini/obshtina-burgas-oborudva-lodkostoyankata-v-kraymorie-sas-spetsialni-saorazheniya-za-plavatelnite-sadove/



Рибари от местни сдружения в Крайморие искат от Община Бургас да изгради хале за ремонт на лодките им, както и да се закупи помпа за сантинни води (отпадъчни води, в резултат на корабоплавателна дейност, съдържащи нефтени отпадъци). Общински съветници по време на заседанията на постоянните комисии се наложи да уточняват с вносителите на докладната има ли и към момента хале там и защо има сантинни води, в нарушение на международна конвенция. 

В докладната, са посочени две точки  - да се възложи на ОП "Общински имоти", стопанисващо лодкостоянката в Крайморие да проектира и изгради ремонтното хале, както и да проучи и закупи помпа за сантинни води.
Защо е необходима такава помпа, уточняваха съвносителят на докладната Юлиян Кулев и  председателят на комисията по "Морско дело и рибарство" Георги Събев:


"Помпата е необходима, защото на лодкостоянката в Крайморие има изградена шахта, но няма помпа, която да изпомпва сантинните води. Такава има на лодкостоянката в Сарафово, както и такава е предвидена да има на Ченгене скеле.", каза Кулев.

"Нямаме право да изхвърляме по конвенцията, която сте посочили в докладната MARPOL, в акваторията на пристанището, било то в шахта или другаде. Тези сантинни води трябва да се събират в специална цистерна, която след това да ги обработва, защото те съдържат и нефтени отпадъци. "

В момента в Крайморие има достатъчно голямо хале, което позволява на рибарите да ремонтират лодките си, е категоричен  Георги Събев, в дебата по темата се включи и Иво Баев:

"В момента в Крайморие има достатъчно голямо хале. Не виждам смисъл да правим още едно, защото това не само ще загрози, но и направо ще го затвори това пристанище. Още при влизане в пристанището в Крайморие, вдясно има едно голямо хале. 
Така написана докладната не е правилна. Да не говорим, че нямаме и допълнителен финансов ресурс. Може да се направи чрез МИРГ."

В този си вид докладната трябва да бъде преработена, защото съдържа противоречива информация, е становището на комисиите, през които мина обсъждането. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Закриват кариерата край Каменар, преобразяват мястото в приключенски парк

Закриват кариерата край Каменар, община Поморие.  Това дава възможност за ново развитие на региона, съобщават от местната администрация.  Министърът на енергетиката Жечо Станков днес пристигна в Поморие и връчи на кмета Иван Алексиев заповед за прекратяване на всички процедури, свързани с отдаването на кариерата на концесия. Това слага край на..

публикувано на 02.03.25 в 19:43

Даяна Георгиева, БМЧК - Бургас: Доброволец се става лесно, само трябва да искаш от сърце да помагаш на нуждаещите се

Даяна Георгиева е новият областен координатор на БМЧК - Бургас. Тя е на 15 години и учи в Природоматематическа гимназия „Академик Никола Обрешков“.  От близо една година е част от Младежкия червен кръст. Даяна споделя, че не се приема като нещо по - различно от останалите доброволци, но знае, че тя трябва да е техният пример, те да продължават..

публикувано на 02.03.25 в 17:30

Соня Костова, БЧК - Айтос: Работим в полза на хората и помагаме!

Соня Костова е по професия медицинска сестра, тя от 40 години е член на Българския червен кръст и е председател на БЧК - Айтос. Разказва, че към червенокръстката идея е привлечена от д-р Нено Ненов, който тогава е ръководил организацията в града.  В момента местната структура има 420 членове в 13 дружества, като 9 са в град Айтос, а..

публикувано на 02.03.25 в 17:00

Общинският съвет в Бургас ще проведе извънредно заседание на 4 март

Общинският съвет в Бургас ще проведе извънредно заседание по искане на кмета Димитър Николов. Поводът е да се разгледа негова докладна записка, която трябва да бъде одобрена, за да се реализира важна инвестиция за града.  В докладната има три точки. Първата е за даване на предварително съгласие за изработване на Подробен устройствен план – план за..

публикувано на 02.03.25 в 13:00

Поскъпват плодовете и зеленчуците на борсите у нас

Плодовете и зеленчуците поскъпват на борсите у нас в последните дни на февруари, показват данните от седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предаде БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, през седмицата се повишава с 0,53 процента до..

публикувано на 02.03.25 в 10:00

Провеждат благотворителен концерт и базар в подкрепа на 35-годишния Радослав

Благотворителен концерт „Заедно за Радослав“ предстои днес, 2 март в Бургас. Ще се проведе и базар в негова подкрепа. Младият мъж има нужда от бъбречна трансплантация, за да живее. С множество инициативи  приятелите и близките му се надяват, че ще бъде събрана необходимата сума, за да бъде направена  операцията в Турция. Негов донор ще е баща му...

публикувано на 02.03.25 в 09:30

Ето колко са приходите от синя и зелена зона в Бургас за 2024 година

Приходите на община Бургас от паркиране на автомобили в синя и зелена зона за 2024 г. са 3 058 227. Те са заплатени с СМС, с приложение или чрез автомат.  Това става ясно от отговор на общинската администрация на питане на общинския съветник Мариян Иванов.  Припомням, че на заседанието тази седмица местния парламент гласува цената на платеното..

обновено на 01.03.25 в 16:37