Над 200 000 са водолюбивите птици у нас. Това са резултатите от проведеното този януари 46-то преброяване. За 4 дни, 42 екипа от експерти и доброволци на Българско дружество за защита на птиците (БДЗП), Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС), Зелени Балкани, Регионалните инспекции по околна среда и водите (РИОСВ), Българска академия на науките, ловни сдружения и представители на други неправителствени организации, успяха да обходят и съберат данни за зимуващите птици в над 200 влажни зони у нас.
Традиционно основната концентрация на птици бе регистрирана по Черноморското крайбрежие, както и в някои големи вътрешни язовири. По-малко бяха те по Дунав Голяма част от малките язовири и рибарниците бяха замръзнали. Въпреки това беше установена по-висока численост на зимуващите водолюбиви видове птици, в сравнение с миналогодишното преброяване – 90 вида с обща численост от 206 688 индивида.
Екипите успяха да наблюдават и преброят 5851 големи белочели и 32 от световно застрашените червеногуши гъски, като за сравнение през миналата година техният брой е бил 2017 големи белочели и 48 червеногуши гъски, а през 2020 г. – 3300 големи белочели и 322 червеногуши гъски. Ненадминат остава резултатът през 2013 г., когато бяха установени рекордните за България над 54 000 червеногуши гъски.
Трите най-многочислени наблюдавани вида водолюбиви птици са- зеленоглавата патица (43 165 инд.), обикновената лиска (28 514 инд.) и световно застрашената кафявоглава потапница (26 206 инд.). Към момента са обработени малко над 90% от данните, които показват, че общата численост на установените водолюбиви видове птици е 206 688 инд., като по време на преброяването през 2021 г. техният брой е бил 190 147 инд., а през 2020 г. - 226 636 инд. Тези числености са далеч по-ниски от установените в предишни периоди. Например през 1999 и 2000 г. водолюбивите птици у нас са наброявали съответно 404 410 и 652 418 инд.
От световно застрашените водолюбиви видове, освен червеногушите гъски и кафявоглавите потапници, са установени: 4 ушати гмуреца, 1112 тръноопашати потапници, 2 кадифени потапници в язовир Огоста и 1490 средиземноморски буревестника. Сред интересните наблюдения са голяма черногърба чайка в района на Северното Черноморие, 849 къдроглави пеликани, 17550 малки корморана и 84 големи черноглави чайки в района на Бургаските езера, един розов пеликан в язовир Розов Кладенец, 9 белооки потапнци на язовир Овчарица и 173 червени ангъча по река Дунав при село Попина. Общо за страната бяха регистрирани 29 морски орела, които са вид от Червената книга на България. Освен това бяха наблюдавани и видове, които не са характерни за зимните месеци у нас – една гривеста чапла по река Огоста, 31 малки бели чапли, 11 бели и 18 черни щъркела в Южна България, две гривести и една речна рибарка от района на Бургас.
Почти всички екипи използваха мобилното приложение SmartBirds Pro за въвеждането на данните, с него бяха събрани близо 7000 записа, което спомогна изключително много за бързото обобщаване на резултатите.
Феерия от цветове, изящество и артистизъм поднесоха малките възпитаници на ДГ „Калина Малина“, ДГ „Яна Лъскова“ и ДГ „Моряче“ в Несебър на благотворителния концерт под надслов „Край елхата“. Той се състоя в Артиум център в Несебър. Проявата бе в името на благородна кауза, а събраните средства от спектакъла са в размер на 1700 лв. Акцията бе за дете в..
И тази година на Йордановден на куражлиите ще бъде дадена възможност да се преборят с бурните и ледени води на Черно море и да извадят Светия кръст., съобщават от Община Бургас. Самият ритуал по спасяване на Светия Кръст символизира кръщаването на водата и напомня за това, че Исус Христос е бил кръстен във водите на река Йордан от Йоан Кръстител...
Новогодишният концерт в Бургас отново ще бъде на площад „Тройката“ от 22.30 часа на 31 декември. За да отброява с бургазлии последните минути до Новата 2025 година, на сцената до празничната елха ще се качи Тино. Веднага след него ще изгубим контрол от добро настроение с хитовете на друг неповторим и любим глас – Миро. След посрещането на Новата..
Акции за почистването на два от плажовете по Южното Черноморие организират неправителствени организации на 28-и и 29 декември, събота и неделя. Инициативата е под мотото „Чистата Коледа“ и се провежда за седма поредна година – разказа един от съорганизаторите, Никола Бобчев. Почистването ще се проведе на плаж Аркутино (28 декември) и в град..
Болярово е в готовност да посрещне зимата, на територията ѝ няма затворени пътища, нито населени места без ток и вода – съобщи кметът на пограничната община Христо Христов. Доставени са 92 куб. метра пясък. 50 куб. м са в град Болярово, а останалото количество е разпределено по населени места и според заявките им. Създадена е организация..
Състоянието на голяма част от храмовете в Ямболската духовна околия, както и и в цялата Сливенска епархия е плачевно, но същевременно продължава изграждането и ремонта на много от църквите, каза митрополит Арсений и допълни, че се надява с помощта на заможни хора и държавата тези Божии домове да бъдат възобновени и да има църковен живот в тях...
24% от българите определят отминаващата 2024-та година като "по-лоша“, докато 22 на сто я оценяват като "по-добра“ за тях и семействата им, показва национално представително проучване на"Алфа рисърч". изследването е проведено между 1 и 10 декември сред 1 000 пълнолетни българи. Оценките на българите за изминалата година в личен план вече..
Година на политическо противоборство-така отминаващата 2024-та определи кметът на Община Поморие Иван Алексиев. Градоначалникът изрази надежда да..
Към момента пътят за селата Синеморец и Резово е отворен за движение, съобщи Община Царево. Водите на река Велека са се отдръпнали и..
В 33-ата българска антарктическа експедиция участват за първи път много международни учени и изследователи. Има и двама орнитолози, които изследват..