От началото на годината училищата се оказаха с високи сметки за отопление, заради увеличението на цените на ток, газ и пелети. Как се справят в тази ситуация? Могат ли да осигурят нормален учебен процес? Какъв е изходът от тази ситуация? - въпросите зададохме към директорите на две бургаски училища.
Най – голямото бургаско училище „Бр. Миладинови“ има в пъти по - висока сметка за газ. Значително увеличение има и при сметката за електроенергия. Нужни са допълнителни средства, за да оцелеем, коментира директорът Бочко Бочев:
„Последната ни сметка за газ е за декември и е 15 500 лв, а през 2020 г. сме платили 5 500 лв. Тогава сме платили ток – 1 300 лв, а за декември 2021 г. сумата е вече 5 200 лв. Засега плащаме на време, защото знаете, че ако не се плати следва изключване. Ние не можем да допуснем децата да бъдат на студено и на тъмно, все пак не живеем в каменната епоха и трябва да осигурим нормални условия за обучение!“
Необходима е нова стратегия за финансиране на училищата, защото при тези завишени в пъти разходи, ние не можем да се справим при досегашните бюджети, добави Бочев.
повече може да чуете в звуковия файл:
В основно училище „Найден Геров“ отоплението е на пелети, по договор до края на миналия месец те са доставяни на старите цени – 500 лева за тон, а сега вече цената ще е 720 лв. Това ще утежни бюджета ни и само с икономии няма да можем да се справим при тази ситуация, коментира директорът Лазар Налбантов:
„Все още имаме налични пелети на старата цена, но в един момент, от средата на месеца ще започнем да ползваме пелети на по – високата цена. На този етап се справяме с разходите като на магия, но проблемът си остава и трябва да бъде решен от държавата.“
Според Налбантов нужно е значително увеличение на стандарта за издръжка на училищата и те трябва да са защитени институции. повече може да чуете в звуковия файл:
Не е по различна ситуацията и в училищата в региона.
В училище „Христо Ботев“ в Карнобат очаква сметката за ток на учебното заведение за януари да е до 3-4 пъти по – висока от досегашните. До декември те са имали договор с енергоразпределително дружество и са плащали по договорените по – ниски цени, но сега ситуацията е друга, посочи директорът Иван Стоянов:
„Училищата сме в ситуацията на изключителна непригодност, още повече ние не виждаме и какво ще бъде увеличението на единните разходни стандарти през 2022 г., за да можем да преценим дали ще можем да се справим с цената на тока или не. В края на годината получихме едни пари, с които трябва да покрием разходите за високите цени на електроенергията, за увеличените цени на стоки и услуги и за ковд мерките, но просто това няма как да стане!“
Поблемът е, че все още няма яснота за бюджетите на училищата през тази година и е много трудно ръководителите им да планират разходите, отбеляза още Иван Стоянов.
Близо 4 пъти по – висока сметка за ток са платили в училище „Светлина“ в айтоското село Тополица . Там се обучават 74 ученика, отоплението е с локално парно на твърдо гориво, съобщи директорът Тодорка Русинова:
„Като киловатчасове ние имаме едни постоянен разход, а сега сметката ни е 1 173 лв, което е 3 пъти повече. Тези разходи не са планирани, колкото и да сме били предвидили няма как да предвидим такъв скок и такава разлика в цените! Няма значение колко голямо е едно учебно заведение и колко ученика има, навсякъде трябва да е топло и светло за децата".
Според Русинова държавата трябва да компенсира завишените разходи на училищата.
повече може да чуете в звуковия файл:
След извънредно заседание на правителството през тази седмица беше обещано, че бизнесът, училищата и болниците ще получат компенсации за високата цена на тока за декември и януари. За декември помощта е 130 лв./MWh, а за януари – 250 лв./MWh. Предвидените 450 млн. лв. ще подпомогнат над 630 хил. клиенти.
С близо 2,5 млн. лева ще бъде преобразено единственото средно училище на община Болярово. Вече е поставена топлоизолация на покривното пространство, подменени са част от стъклопакетите, изградена е климатична инсталация за отопление и охлаждане. „По проекта ще се подмени и оборудването в училище "Д-р Петър Берон" . Включително ще се..
В бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров” се проведе вторият ден на конференцията „Полското & българското електронно здравеопазване – възможности и перспективи. Полска телемедицинска мисия в България”. Събитието събра водещи български и полски експерти, институции и компании, които обсъдиха иновациите и перспективите за развитие на електронното..
Деца ще учат немски език с творческо ателие в Етно кафенето и музей в Бургас. Събитието се подготвя съвместно с дамите от Coworking Family Burgas. На 24 ноември (неделя), от 11.00 ч. до 14.00, часа организаторите очакват всички любознателни деца, които искат да научат повече за немския език и култура. „Децата ще могат да срещнат нови приятели, да..
Ученици от Професионалната гимназия по транспорт в Бургас се завърнаха с награди от изложението "Младежко техническо творчество 2024", съобщават от Общината. "Участието в изложението ни предостави уникална възможност да покажем какво сме научили в училище и да обменим опит с млади таланти от цялата страна. Горди сме с постигнатите резултати и..
Основното училище „Свети Климент Охридски“ в Бургас чества 140 години от своето основаване . Няколко години след Освобождението на България в тогавашното село Атанасово, сега жилищен комплекс „Изгрев“, един предприемчив човек решава да събере няколко любознателни деца, които да обучава. По този начин се дава началото на хронология от..
Проф. д.н. Вяра Гюрова даде начало на обучението в магистърска програма „Образователен мениджмънт“ във Филиала на СУ в Бургас. Тя е преподавател, автор и съавтор на над 100 публикации (книги, студии, статии). Да се обучават в бургаския филиал са избрали студенти от Бургас, Варна, Добрич, Сливен, Ямбол, Кърджали. Магистърската програма "Образователен..
На официална церемония днес, в Експозиционен център Флора ще бъдат отличени най-добрите математици в Бургас и региона. Инициативата е финалният етап от първото състезание по математика на Ротари клуб Бургас, което събра над 400 младежи, разпределени в пет възрастови групи. Целта е да се насърчат учениците към логическото мислене и към интерес за..
В бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров” се проведе вторият ден на конференцията „Полското & българското електронно здравеопазване –..
С близо 2,5 млн. лева ще бъде преобразено единственото средно училище на община Болярово. Вече е поставена топлоизолация на покривното пространство,..