Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Прогноза: Повишените разходи на фермерите ще вдигнат до 50% агнешкото по Великден

Снимка: БГНЕС



Увеличените разходи за ток и фуражи повишават себестойността на месото, произвеждано от български фермери. Това ще доведе до поскъпване му, като прогнозата е по Великден цената на агнешкото да се вдигне до 50%. Животновъдите настояват за подпомагане от държавата. 

Румен Люцканов има животновъдна ферма в средецкото село Момина църква. Отглежда 200 говеда и 1000 овце. Признава, че не може да калкулира разходите, заради постоянно повишаващите се цени на фуражи, горива и промишлен ток.

„За електроенергията мога да кажа, сметката ми за декември е двойна спрямо ноември, цените на фуражите са два пъти и половина повече. В момента разходите ни притесняват. Лошото е, че това повишаване на себестойността на нашата стока, в случая животинското месо, това ще се отрази и на крайния потребител, защото пък ние ще трябва от своя страна да завишим цените на месото. Най-близко във времето това ще стане за Великден, като прогнозата е за повишение до 50%, не повече“

Животновъдите определиха помощта по мярката "Де минимис" като крайно недостатъчна. В момента тя е около 11 лв на глава добитък. Фермерите настояват държавата да се намеси, като увеличи размера на подпомагащите суми и на компенсациите за скъпия ток за бизнеса.

Повече чуйте в прикачения файл: 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Със среща с ученици започна кампанията на Зонта срещу насилието и агресията

Със среща с ученици от френската гимназия "Г.С. Раковски" в Бургас стартира кампанията на Зонта клуб -"16 дни активизъм срещу насилието, основано на пола". Дияна Иванова, директор на Ареа 05 на клубовете на Зонта, бе гост в студиото на БНР-Бургас. Тя уточни, че предстои в петък среща по темата с бъдещите лекари - студентите по медицина от държавния..

публикувано на 25.11.25 в 16:55

Бургас се включва в кампанията „Бъди смел, бъди добър!“ срещу насилието над деца

Община Бургас се включва във второто издание на националната кампания за превенция на насилието и злоупотребата с деца „Бъди смел, бъди добър!“, организирана от Държавната агенция за закрила на детето. Инициативата обединява дейности, насочени към насърчаване на доброта, подкрепа и съпричастност. В Бургас се прилагат редица мерки за ограничаване на..

публикувано на 25.11.25 в 16:20

Комисия ще избере управител на детската болница

Кратка, но съдържателна сесия днес в Бургас Съветниците отметнаха над 40 точки за два часа и половина. Не успяха да избегнат вечния евъргрийн сблъсък-продажбата на общински жилища, тема, по която винаги се водят разгорещени спорове. В повечето случаи неефективни. Изненадата този път дойде от предложение на Живко Табаков за два имота на ул...

обновено на 25.11.25 в 15:57

Шествие против насилието над жени и деца се проведе в Ямбол

Шествие против насилието над жени и деца се проведе в Ямбол. В него се включиха стотици граждани, представители на  институции и неправителствени организации.  Аглика Станева президент на "Инър Уийл клуб“ и организатор на събитието, сподели: "Насилието присъства абсолютно навсякъде- в Ямбол, България, в така наречените по-добре устроени страни..

публикувано на 25.11.25 в 15:25

"МЯРА": 54% от българите подкрепят ръста на минималната работна заплата

54 процента от българите подкрепят ръста на минималната работна заплата, сочи проучване за динамиката на доходите направено по поръчка на КНСБ от агенция "МЯРА", сред 804 пълнолетни граждани в периода 30 октомври - 7 ноември. Най-силна подкрепа за ръст на минималното възнаграждение дават 59 на сто от заетите от частния сектор, 54 на сто от държавния и..

публикувано на 25.11.25 в 13:30

Поморие ще се развива към Бургас според проекта на Общ устройствен план

Поморие ще се развива към Бургас. Това предвижда п редварителният проект на Общия устройствен план на общината, който преди дни беше приет от Разширен експертен съвет. Документът е от над 300 страници.  Така се дава зелена светлина на окончателния проект, който трябва да бъде внесен в МОСВ за разглеждане от Националния екологичен експертен..

обновено на 25.11.25 в 12:28

Кметът Тихомир Янакиев: 2025 година е година на реални резултати и дългосрочни решения за Созопол

Община Созопол отчита стабилен финансов баланс, ускорено инфраструктурно развитие и рекорден ръст в туризма за периода ноември 2024 –ноември 2025. Разширен  е обхвата на социалните дейности, извършена е модернизация и надграждане на образователната и спортната среда, реализирани са значими културни събития. В рамките от шестата..

публикувано на 25.11.25 в 11:36