"Спестявайки в нарушение на закона процедурата по ОВОС, критериите за изграждане на тази инсталация за складиране и обработка на опасни товари в центъра на град Бургас, е била улеснена за инвеститора, бил е ощетен и общественият интерес. Гражданите са били лишени от законовото си право да кажат искаме ли или не искаме това да се случи-част от процедурата по ОВОС е т.нар. обществено обсъждане." Това заяви днес лидерът на местната организация на "Да България" и член на националното ръководство на партията Димитър Найденов по огласения в началото на седмица сигнал на "Демократична България" за тонове химикали на Пристанище-Бургас на територията на частен пристанищен оператор в близост до жилищен район.
На „Терминал 2А“ са изградени резервоари за сярна киселина, за течни горива и зарядна станция за пропан бутан.Те могат да предизвикат екологична катастрофа в случай на авария, се посочва в сигнала до министрите на екологията, транспорта, финансите и на вътрешните работи, с който се иска проверка на разрешителните и спазването на концесионния договор. Ситуацията е от 2017 година, когато РИОСВ е издала разрешителното за инвестиционното намерение без ОВОС, уточни Найденов.
Хората не трябва да се притесняват, но трябва да знаят, че всяка подобна инсталация носи съответния риск. Това заяви пред БНР Георги Стефанов, началник на политическия кабинет на вицепремиера по климатичните политики и екоминистър Борислав Сандов:
"Лесно може да се установи съответната процедура, по която е изградена или пусната тази инсталация. Друг е въпросът дали там не е имало друга инсталация-все пак на Пристанище Бургас заради петролната рафинерия не е нетипично там да има подобни съоръжения, горива и опасни вещества от десетилетия. Контролът по принцип е постоянен. Има си съответния установен ред, въпросът е в това дали се спазва."
Превантивният контрол трябва да предотвратява потенциални рискове. Това е най-слабата страна в българските реалности, коментира Георги Стефанов.
От частния пристанищен оператор не коментираха характера на товарите, техните разрешителни и контрол, но обявиха Ден на отворените врати на 19 февруари. Гражданите ще имат възможност на място да се уверят в безопасността на всички съоръжения на територията на терминал „Бургас Изток-2”, се посочва в позицията на „БМФ Порт Бургас”.
Повече чуйте в звуковия файл.Бизнесменът Атанас Мермеклиев е носител на наградата на Община Сливен за стопанска инициатива „Добри Желязков“ за 2025 година. Наградата ще му бъде връчена на церемония по случай празника на града – Димитровден. Решението за удостояването на Мермеклиев е взето на заседание на обществената комисия за избор на лауреата. Критериите на комисията са..
Прекъсвания на ефирния сигнал на БНР Бургас са възможни утре за района на Царево. Причината е редовната годишна профилактика на предавателя Папия на честота 91,7 MHz. Програмата на общественото радио няма да може да се слуша ефирно от 9 до 17 часа. Може да слушате програмите на БНР през интернет сайта binar.bg.
Качеството на курсовете на кандидат-шофьорите трябва да се подобри, както и да бъдат направени промени в дигитализацията на обучението, за да бъдат избегнати некоректни практики, които тя позволява. Позицията е на Асоциацията за квалификация на автомобилисти в България, която се включи в проверката автошколата, обучила 18-годишния Йордан Николов...
Правителството отпуска еднократна финансова помощ от 15 000 лева на законните наследници на загиналите при природните бедствия в област Бургас на 3 и 4 октомври 2025 г. Еднократна финансова помощ за семействата на жертвите на наводнението в Елените Средствата, в общ размер от 60 000 лева, са осигурени от бюджета на Министерството на труда и..
Правителството предостави на Община Бургас безвъзмездно право на строеж върху имот – публична държавна собственост. Решението беше прието на заседание на Министерския съвет и позволява изграждането на защитена лодкостоянка в кв. „Победа“. Проектът предвижда съоръжението да заема площ от 25 757 кв. м и да разполага с капацитет за 275 лодки...
С множество културни и спортни събития Болярово отбелязва 51 години от обявяването си за град . Кулминацията е на 25 и 26 октомври, но под знака на празника минава цялата седмица. В програмата са включени и официални откривания на обновени сгради и нова детска площадка. На 26 октомври – Димитровден крайграничния град ще събере..
Третото издание на „Есенна етно палитра“ ще обедини различни творчески състави и организации в Бургас на сцената на ул. „Славянска“ 69. Събитието се завръща през следващата седмица с богата програма. На 28 октомври (вторник) в двора на Етнографския музей ще гостуват младите изпълнители от арт център „Точно време“, които ще представят своя музикална..
Четири режима за платено и безплатно паркиране ще има в централната градска част на Айтос. Това бе коментирано на обществено обсъждане по темата със..
Прекъсвания на ефирния сигнал на БНР Бургас са възможни утре за района на Царево. Причината е редовната годишна профилактика на предавателя Папия на..
Правителството предостави на Община Бургас безвъзмездно право на строеж върху имот – публична държавна собственост. Решението беше прието на заседание на..