Летищата в Бургас и Варна се присъединяват към Декларацията от Тулуза, съобщиха от фирмата концесионер „Фрапорт“. С този документ се бележи нова глава в стремежа на Европа към нулеви нетни емисии в авиацията до 2050 г.
От доста време именно летищата са пионерите, които проправят напред предизвикателството за декарбонизиране на авиацията. Почти 200 европейски летища вече са сертифицирани по Програмата за въглеродна акредитация на летищата, като техният брой нараства до 400 в световен мащаб. По този начин достигането на нулеви нетни нулеви въглеродни емисии за летищните операции до 2050 г. постига осезаем напредък.
Подписването на Декларацията от ACI EUROPE, както като самостоятелна институция, така и като партньор в пътната карта за авиационната индустрия Дестинация 2050, сега се допълва и от индивидуалния ангажимент на над 200 летища в целия континент.
Оливие Янковец, генерален директор на ACI EUROPE, заявява: „Всяко летище, подписало тази декларация, прави осезаема промяна в нашето бъдеще като индустрия, икономика и като общество. Те продължават да демонстрират амбиция, визия и високи постижения в своите устойчиви действия. Възхищавам се и аплодирам всяко едно от тях”.
„Щастливи сме, че с решителност се присъединяваме към тази международна инициатива на ACI EUROPE. Летищата ни във Варна и Бургас вече постигнаха доста, но това е само началото! Колкото и трудна да е ситуацията в авиацията, като цяло, в усилията ѝ да бъде неутрална по отношение на емисиите, всички ние трябва да направим всичко възможно да ускорим този процес максимално! Това е част от наследството, което ще остави нашето поколение: дали просто говорим или ще действаме? С напредналата ни подготовка по изграждането на соларни системи на нашите летища, скоро ще направим още по-голяма крачка към това да бъдем неутрални откъм въглеродни емисии“, заяви д-р Франк Кванте, главен изпълнителен директор на Фрапорт Туин Стар.
" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи - Covid-19 и началото на войната, където навсякъде в Европа имаше празни рафтове, ние успяхме на собствени ресурси и с наши усилия да не допуснем това да се случи в България и никога не е имало, но твърдим..
От Рибарско сдружение - Несебър алармираха в отворено писмо, че поминъкът им е застрашен. Причината е заповед от 2012 година на земеделското министерство, в която е посочено, че се забранява стопанския риболов в акваториите на пристанищата с отдалеченост до 1 морска миля от бреговата линия, с изключение на риболова в зоните на действие на..
В разгара на активния летен сезон, когато пътуващите в страната се увеличават, чрез нелицензирани сайтове се продават винетки на високи цени, показани заблуждаващо само в евро, като се изисква плащането и на допълнителни такси. За това предупреждават от националния доставчик на електронни услуги за пътни такси "Интелигентни трафик системи",..
Показателите за бедност в България се влошават през миналата година спрямо 2023 г. Бедни през 2024 година са 1,401 милиона или 21,7 % от населението на страната. Данните са отчетени от правителството в приетия План за действие по националната стратегия за намаляване на бедността. Заради негативната ситуация са набелязани действия, с които да се намали..
Българските плажове са добри за почивка и не трябва да се уронва имиджът на родния туризъм. Това заяви народният представител Константина Петрова на брифинг в парламента. Повод за изявлението ѝ е декларация на Ивелин Михайлов от партия „Величие“, в която той отправя критики към състоянието на Черноморието. Според Петрова това е недопустимо в разгара..
Над 3 млн. лева забавени заплати са изплатени на работещите след намесата на Главната инспекция по труда за първото полугодие на 2025 г. При проверките за този период са хванати над 1700 случая на работа без трудов договор, което е най-тежката форма на недеклариран труд в страната. От инспекцията допълват, че за първите шест месеца на годината са..
333 800 са реализираните през месец май нощувки в хотели и къщи за гости в Бургаска област, съобщават от Териториалното статистическо бюро „Югоизток“ на НСИ. Нощувките от български граждани са малко над 94 000 и се увеличават с 16%, а тези на чуждите граждани са 239 600, но намаляват с 2.3% спрямо май 2024 година. Близо 85 на сто..
От Рибарско сдружение - Несебър алармираха в отворено писмо, че поминъкът им е застрашен. Причината е заповед от 2012 година на земеделското..
В разгара на активния летен сезон, когато пътуващите в страната се увеличават, чрез нелицензирани сайтове се продават винетки на високи цени, показани..
" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи -..