Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отхвърлиха предложението за по-ниски наеми на общинските търговски обекти

Снимката е илюстративна.
Снимка: Ани Петрова


Общинският съвет в Бургас отказа да подкрепи предложението за подпомагане на наемателите на търговски обекти, които са общинска собственост. Докладната записка е на общинския съветник Георги Дракалиев. Тя беше внесена за разглеждане още през декември и впоследствие отложена. Нейната цел е да се намалят наемите, за да може бизнесът да се справи с последиците от противоепидемичните мерки. През януари тази година Общинският съвет подкрепи подобно предложение за наемателите на общински обекти, където се провеждат културни събития. Мотивът отново бяха големите загуби, регистрирани заради епидемичната обстановка.

Докладната записка включва няколко мерки за подпомагане на бизнеса, обясни Георги Дракалиев и допълни, че предложението е внесено след като търговци на подобни обекти са се свързали с него. „Изцяло освобождаване от наем на обекти, които са били принудени да затворят по време на извънредната епидемична обстановка от Нова година до края на март. Другото предложение се касае за отстъпка в наемната цена съобразно намалението на оборота им и третото е намаляване на таксите за преместваемите обекти по чл. 56. Мисля, че след като общини като София, Стара Загора и много други са го направили, ще бъде добър знак от наша страна ако и ние вземем нещо подобно като решение, защото ако Община Бургас има проблем с приходите в бюджета, няма да е много справедливо тя да ги попълва с взимане на пари от търговци, които поради криза са били принудени да затворят“, обясни той.

Част от общински съветниците съветници посочиха, че няма да подкрепят предложението. Според Георги Маринчев преди въвеждането на мерки от Общината, трябва да се изчакат тези от страна на държавата, както и приемането на републиканския бюджет. „Община Бургас дава повече от 5 млн. лв., за да субсидира транспорта, да плаща картите на ученици, на пенсионери и т.н. 400 000 лв. даваме за подкрепа на семействата, които са се сдобили с дете през миналата година. 200 000 лв. мисля, че е подкрепата за социалния патронаж. Отделно доплащаме 600 000 лв. за социални услуги. Когато намалим тези приходи в общинския бюджет, първото нещо, което ще пострада е социалната програма на Община Бургас. Тогава няма да можем да удържим поскъпването на автобусния билет“, допълни  Антонио Душепеев.

Друга част от съветниците подкрепиха предложението. „Навременната помощ е най-добра. Има много частни имоти, частни обекти, в които наемодателите намаляват в момента цените в подкрепа на ползвателите“, посочи Мария Табакова. Иво Баев допълни, че ще подкрепи точката, която се отнася за обектите, които са затворили изцяло, при положение, че е събрана цялата документация доказваща този факт. Според Манол Тодоров тази докладна записка е закъсняла. „Аз също съм разговарял с колеги, които имат подобни обекти. Дали ще им намалим със 100 лв. или 50 лв. , за някои 100 лв. може да са много“, допълни той.

Ако предложението бъде прието това означава, че бюджетът на Общината ще бъде ощетен с около 2 млн. лв., обясни зам. - кметът Красимир Стойчев. „Направих справка за търговските дружества, на месец какво се взима от тези имоти. На месец те получават 172 685 лв. На нас в момента ни трябват жизнено важни средства, за да си плащаме тока и на всички тези предприятия големият им проблем е ел. енергията. В момента не е времето да правим тези намаления, защото цифрите говорят, че търговците не са спрели да работят“, допълни той.

26 от общинските съветници гласуваха „въздържал се“, 8 „против“ и 9 „за“ докладната записка.

По време на сесията през януари беше гласувано без дебат подобно предложение, само че за наемите на общинските обекти, в които се провеждат културни събития. Причината тогава бяха големите загуби заради въвеждането на „зеления сертификат“ и липсата на достатъчно публика. Един от мотивите, които администрацията посочи беше, че е по-добре тези обекти да работят при по-нисък наем, отколкото да спрат изцяло дейността си и да няма никакви приходи от тях. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Винетките все още са в лева… Фалшиви сайтове заблуждават и начисляват такси

В разгара на активния летен сезон, когато пътуващите в страната се увеличават, чрез нелицензирани сайтове се продават винетки на високи цени, показани заблуждаващо само в евро, като се изисква плащането и на допълнителни такси. За това предупреждават от националния доставчик на електронни услуги за пътни такси "Интелигентни трафик системи",..

публикувано на 21.07.25 в 12:30

Показателите за бедност в България се влошават

Показателите за бедност в България се влошават през миналата година спрямо 2023 г. Бедни през 2024 година са 1,401 милиона или 21,7 %  от населението на страната. Данните са отчетени от правителството в приетия План за действие по националната стратегия за намаляване на бедността. Заради негативната ситуация са набелязани действия, с които да се намали..

публикувано на 20.07.25 в 17:15
Снимката е илюстративна

Рибари: Искаме достъп до морски територии, изолирани сме от собствения си занаят

В отворено писмо рибарите в Несебър алармираха, че поминъкът им е застрашен от министерска заповед и поискаха достъп до територии, които  по право би трябвало да са достъпни за всички крайбрежни рибари. Заповедта им забранява стопанския риболов  в акваториите на пристанищата с отдалеченост до 1 морска миля от бреговата линия.  "Тази забрана..

публикувано на 19.07.25 в 17:35

Константина Петрова: Българското Черноморие не е мръсно, а нарочено

Българските плажове са добри за почивка и не трябва да се уронва имиджът на родния туризъм. Това заяви народният представител Константина Петрова на брифинг в парламента. Повод за изявлението ѝ е декларация на Ивелин Михайлов от партия „Величие“, в която той отправя критики към състоянието на Черноморието. Според Петрова това е недопустимо в разгара..

публикувано на 18.07.25 в 16:00

Близо 100 000 нарушения на трудовото законодателство

Над 3 млн. лева забавени заплати са изплатени на работещите след намесата на Главната инспекция по труда за първото полугодие на 2025 г. При проверките за този период са хванати над 1700 случая на работа без трудов договор, което е най-тежката форма на недеклариран труд в страната. От инспекцията допълват, че за първите шест месеца на годината са..

публикувано на 16.07.25 в 17:30

24,3 млн. лева приходи от нощувки през май в Бургаско

333 800 са реализираните през месец май нощувки в хотели и къщи за гости  в Бургаска област, съобщават от Териториалното статистическо бюро „Югоизток“ на НСИ. Нощувките от български граждани са малко над 94 000 и се увеличават с 16%, а тези на чуждите граждани са 239 600, но намаляват с 2.3% спрямо май 2024 година. Близо 85 на сто..

публикувано на 16.07.25 в 11:48

Допълнителни автобуси пътуват до Южното Черноморие

12 допълнителни автобуси за летния сезон пътуват към Южното Черноморие от София, за Северното Черноморие не са осигурени допълнителни курсове. От БДЖ информираха, че 32 влака пътуват в двете посоки към Варна и Бургас. Най-голям към момента е интересът на хората да пътуват към морските курорти по южното Черноморие, казва изпълнителният директор на..

публикувано на 16.07.25 в 09:45