Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Високите цени на пелетите отказват бургазлии от екологичното отопление

Снимка: Радио ВИДИН


Заради значително по-високите цени на пелетите и природния газ, вече има откази от програмата за подмяна на старите печки на дърва в Бургас. Проектът е финансиран от Европейския съюз, а подмяната с новите електроуреди е безплатна.

Целта на програмата е чрез подмяната на старите печки с нови екологични уреди на пелети и природен газ, да се подобри качеството на въздуха в Бургас. От началото на януари обаче природният газ поскъпна с 30 %.  Подобна е ситуацията и с цените на пелетите. Ако за периода декември 2020 – януари 2021 те са варирали между 390 лв. – 520 лв., то за декември миналата година са между 700 лв. – 930 лв. Това налага на част от домакинствата да се замислят дали изобщо да кандидатстват и дали ако бъдат одобрени, след това ще могат да покрият разходите си за отопление.

„Имаме вече 3 отказа. За съжаление този проект не е социален, а е екологичен и е насочен към подобряване качеството на атмосферния въздух. Преди две седмици бяхме на среща с министър Сандов и разисквахме възможностите за финансиране през новия програмен период. Поставихме това като доста сериозен проблем, който трябва да се реши на държавно ниво, за да може помощите, които се дават за отопление, да се дават под формата на пелети и дори да се стимулират повече тези граждани, които биха сменили уредите си. Сигнализирали сме още при започването на реализацията на тези два проекта, които изпълняваме. Надяваме се, че през този програмен период това ще бъде отчетено като пречка за подмяна на уредите“, обясни зам.-кметът Весна Балтина.

Според данните на мобилната станция на Общината, „Долно Езерово“ е най-чувствителната точка на територията на Бургас, допълни Балтина.

„Това е единственото място, където имаме превишение на среднодневните норми на концентрацията на фини прахови частици повече от допустимите. За миналата година имаме 37 дни при максимално допустими 35 дни. От началото на годината имаме 14 дни превишение в кв. „Долно Езерово“, 2 дни в „Меден рудник“ и 1 ден в Централна градска част“, поясни тя. Балтина посочи, че поръчката за новите екологични уреди вече е стартирана и предстои избор на изпълнител. „Основно тези устройства ще бъдат подменени в „Долно Езерово“ и в „Меден рудник“. Там са 696 заявления подадени“, обясни тя.

Разширен е и обхватът по Програмата LIFE и там вече са допустими домакинства от кварталите „Банево“, „Ветрен“, „Крайморие“ и „Сарафово“. За по-доброто качество на атмосферния въздух, тази година Общината предвижда да отдели повече средства за почистването на улиците в града. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Рибари: Искаме достъп до морски територии, изолирани сме от собствения си занаят

В отворено писмо рибарите в Несебър алармираха, че поминъкът им е застрашен от министерска заповед и поискаха достъп до територии, които  по право би трябвало да са достъпни за всички крайбрежни рибари. Заповедта им забранява стопанския риболов  в акваториите на пристанищата с отдалеченост до 1 морска миля от бреговата линия.  "Тази забрана..

публикувано на 19.07.25 в 17:35

Константина Петрова: Българското Черноморие не е мръсно, а нарочено

Българските плажове са добри за почивка и не трябва да се уронва имиджът на родния туризъм. Това заяви народният представител Константина Петрова на брифинг в парламента. Повод за изявлението ѝ е декларация на Ивелин Михайлов от партия „Величие“, в която той отправя критики към състоянието на Черноморието. Според Петрова това е недопустимо в разгара..

публикувано на 18.07.25 в 16:00

Близо 100 000 нарушения на трудовото законодателство

Над 3 млн. лева забавени заплати са изплатени на работещите след намесата на Главната инспекция по труда за първото полугодие на 2025 г. При проверките за този период са хванати над 1700 случая на работа без трудов договор, което е най-тежката форма на недеклариран труд в страната. От инспекцията допълват, че за първите шест месеца на годината са..

публикувано на 16.07.25 в 17:30

24,3 млн. лева приходи от нощувки през май в Бургаско

333 800 са реализираните през месец май нощувки в хотели и къщи за гости  в Бургаска област, съобщават от Териториалното статистическо бюро „Югоизток“ на НСИ. Нощувките от български граждани са малко над 94 000 и се увеличават с 16%, а тези на чуждите граждани са 239 600, но намаляват с 2.3% спрямо май 2024 година. Близо 85 на сто..

публикувано на 16.07.25 в 11:48

Допълнителни автобуси пътуват до Южното Черноморие

12 допълнителни автобуси за летния сезон пътуват към Южното Черноморие от София, за Северното Черноморие не са осигурени допълнителни курсове. От БДЖ информираха, че 32 влака пътуват в двете посоки към Варна и Бургас. Най-голям към момента е интересът на хората да пътуват към морските курорти по южното Черноморие, казва изпълнителният директор на..

публикувано на 16.07.25 в 09:45

Бургас с рекламна кампания за привличане на туристи от Турция

Бургас и още три черноморски общини – Несебър, Поморие и Приморско – реализират съвместна рекламна кампания за популяризиране на Южното Черноморие сред турските туристи. Инициативата е насочена към утвърждаване на региона като достъпна и атрактивна туристическа дестинация. Кампанията е част от продължаващата стратегия на Министерството на туризма за..

публикувано на 15.07.25 в 15:00

Министър Тахов подозира картел между преработващите дървесина фирми

От днес екипи на АДФИ влизат на проверки в държавните горските предприятия в страната. Ние трябва да сме сигурни защо печеливши бизнеси, каквито бяха доскоро те вече не разполагат с достатъчно приходи, за да обезпечат дейността си. Това заяви земеделският министър Георги Тахов и допълни, че МЗХ подготвя искане до КЗК да бъде установено дали има картел..

публикувано на 15.07.25 в 12:15