Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бургаската болница предлага работа на украински медици

Украински медици могат да получат работа в бургаската болница, в случай че отговарят на изискванията за наемане на медицински кадри. Освен трудов договор, те могат да разчитат и на социални придобивки, от каквито се ползват и българските медици – например съдействие при жилищно настаняване.

Трудовият договор ще дава допълнителни преимущества на украинските граждани от български произход, които желаят да се завърнат и установят трайно в България. Те могат да получат разрешение за продължително или постоянно пребиваване, в случай, че имат сключен трудов договор с български работодател за срок, по-голям от шест месеца. Директорът на болницата д-р Бойко Миразчийски, пояснява.

"Знаете нуждата от медицински специалисти в България, тя е огромна. Да, ние имаме готовност да назначим украински граждани на работа, ако техните дипломи, защото все пак знаем, че много бесарабски българи, а и много украинци са завършили в България, така, че ако дипломите са им български ние можем да ги назначим по специалността им. А всички други, които нямат легализирани български дипломи, ние можем да ги използваме, като болногледачи, защото все пак, те са работили с пациенти и се надявам да бъдат от полза за всички".

При необходимост, бургаската болница е готова да лекува и украински граждани, бягащи от войната, не зависимо дали имат здравна застраховка или не, каза още д-р Бойко Миразчийски. Той изрази надежда, че може би ще се създаде система за подпомагане от министерството на здравеопазването за такива случаи.

Готовност да осигури работа на украински медици изрази и болницата в Поморие. На желаещите ще бъде оказано съдействие по отношение на необходимите документи за сключване на трудови договори с медицинското заведение.

За допълнителна информация относно започването на работа в УМБАЛ Бургас украинските медици могат да се обадят на тел. 0879357772

За допълнителна информация относно започването на работа в МБАЛ Поморие украинските медици могат да се обадят на тел. 0890115203.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кръводарителска акция днес за Международния ден на жената

Кръводарителска акция ще се проведе по повод Международния ден на жената. Тя ще се проведе  от 8 до 14 часа днес, в Отделението по трансфузионна хематология на УМБАЛ Бургас. Организира се от д-р Светослав Тодоров, заместник-директор на болницата и редовен кръводарител, ще се включат също служители на различни институции, сред които МВР, Община..

обновено на 06.03.25 в 08:25

Под 15% от бургазлии биха оказали първа помощ на пострадал

По-малко от 15% от бургазлиите биха оказали първа помощ на пострадал, отчете председателят на Сдружение „Младите лекари“ д-р Стамен Пишев. Той очерта причините. Липса на знания и умения, и страх да не навредят на нуждаещия се. Сдружението, заедно с КНСБ организират кампания, чрез която да обучат служители от различни институции в Бургас..

публикувано на 05.03.25 в 10:00

Ще обучават служители на НАП как да оказват първа помощ

Сдружение „Младите лекари“ и Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) обединяват усилията си в кампанията „Минутите решават – не стой безучастен“, която цели да обучи служители на ТД НАП-Бургас как да реагират в критични моменти и да оказват първа помощ. Партньори в инициативата са Съюз на парамедиците в България. Кампанията ще..

публикувано на 04.03.25 в 11:05

Хората с редки болести се борят за качествено лечение и живот

Хората с редки заболявания и проблемите, с които се сблъскват, поставяме на фокус днес. Последният ден на февруари е избран за съпричастност с пациентите с редки диагнози и техните семейства. В Бургас срещата им беше в офиса на Българската Хънтингтън Асоциация на улица "Калоян" 24. Искат да бъдат чути от обществото, което да стане..

обновено на 28.02.25 в 22:57

Лекари от УМБАЛ Бургас призовават към отговорна употреба на антибиотици

Антибиотиците не трябва да се използват прибързано, защото най-важно влияние върху оздравяването има собствената имунна система. Вредите от антибиотиците многократно могат да надхвърлят ползите и да се  проявят дори месеци след спирането на терапията. Тези и други изводи бяха споделени от лекари в УМБАЛ Бургас на днешния научен симпозиум..

публикувано на 28.02.25 в 15:39

Водещи анестезиолози от България и чужбина пристигат в Бургас в края на март

На 29 и 30 март в Бургас, Югоизточен иновационен клъстер по генетика и биотехнологии и Община Бургас организират трети семинар от поредицата обучения, планирани за 2025 г. Семинарът ще се проведе в Конгресния център на Морската гара. Основна мисия на събитието „Анестезиология и интензивно лечение – версия 25“ е да даде възможност за запознаване с..

публикувано на 26.02.25 в 14:00
Снимката е илюстративна

Безплатни очни скрининги в Бургас в Световната седмица на глаукомата

Безплатни профилактични прегледи за откриване и ранна диагностика на глаукома ще има в Бургас, в дните от 10 до 14 март. Поводът е Световната седмица за борба с това очно заболяване. То се счита за един от основните причинители на необратима загуба на зрение. Глаукомата най-често протича без симптоми и ако не се открие навреме, може да доведе..

обновено на 26.02.25 в 12:19