Научноизследователски лабораторен комплекс бе официално открит днес в университет „Проф. д-р Асен Златаров“ в Бургас. По проект там са обособени три лаборатории, предстои оборудването на четвърта. Те са част от мащабния проект "УНИТе", който се реализира в пет висши учебни заведения в страната.
Лазерен гравир и 3D – фреза са част от първата лаборатория, наречена хетерогенни системи и реално време. В нея се използват различни апаратни платформи, като се работи за тяхната оптимизация, обясни научният ръководител на проекта проф. Станислав Симеонов. Наличен е и енцефалограф за изследване на мозъчната дейност
„В момента правим контакти с професор по енцефалография, невролог, с който съвместно евентуално да работим и да се опитаме да намерим добро приближение на човешкия мозък и това, което ние правим с невронните мрежи“
Вече може да се ползва и лабораторията за интелигентни системи, която освен компютърната техника, разполага с хуманоидни роботи NAO и Cruz. На присъстващите на откриването NAO направи демонстрация на танцувалните си умения.
Третата е лаборатория е за паралелни системи и обработка на големи масиви данни.
Предстои оборудването на лаборатория по прототипиране. „Идеята е да се създаде комплекс за прототипиране на наши партньори, включително на хора от областта, които се интересуват от малки серии на производство на печатни платки“, коментира проф. Симеонов.
Зам. кметът Весна Балтина акцентира на важната роля на новите лаборатории:
„Без тези лаборатории е немислим прехода ни към въглеродна неутралност, към индустрия 4.0, към все такива цели, които са много важни и трудно постижими, ако ние не разчитаме и не възлагаме големи надежди на изкуствения интелект“
На откриването присъстваха ректорът проф. Магдалена Миткова, зам. ректорът проф. Сотир Сотиров и други представители на университета, общината, гости.
Закупеното оборудване е на стойност около 415 хил. лв. за първата половина на 2021 г. Чака се ново за над 1 млн. лв. Основната цел на проекта УНИТ е е създаване на Център за върхови постижения в областта на информатиката и информационните и комуникационни технологии.
Партньори по проекта са Софийският университет "Св. Климент Охридски", който е водещ партньор, и ще работи заедно с Технически университет - София, Русенски университет "Ангел Кънчев", Университет "Проф. д-р Асен Златаров" - Бургас и Шуменски университет "Епископ Константин Преславски".
Проектът е финансиран по Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж", Европейският фонд за регионално развитие и е на стойност близо 30 млн. лв.
Повече чуйте в звуковия файл:По повод Деня на младежкото самоуправление ученици от Сливен за поредна година поеха управлението на Общината и местния парламент за един ден. Инициативата, организирана от Младежки дом – Сливен, предоставя възможност на младежите да се запознаят с работата на местната изпълнителна и законодателна власт. По време на срещата в Общината, кметът..
Заради множество интерпретации на думите на министър Красимир Вълчев пред медии в Луковит, от МОН категорично подчертават, че към този момент няма решение или обсъждане за връщане към завършване на основно образование в 8. клас. Предстои да предложим на максимално широко обсъждане въпроса за образователната структура – кой етап до..
Две нови специалности ще има от тази година в Бургаския държавен университет „Проф.д-р Асен Златаров“. Те са „Криминалистична химия“ и „Медицинска и козметична химия“. От днес там се провежда и второто издание на Фестивала на химията. Поводът е Денят на химика, който се отбелязва на 10 май. Събитието продължава и утре във висшето учебно заведение...
Кариерният форум на Стопанския факултет и Филиал Бургас на Софийски университет ще се проведе за трета година в морския град, съобщават от общината. От 12 до 14 май, територията на бургаския филиал – базата в Морската градина и Културен дом НХК, ще се превърне в сцена на срещи, идеи и дискусии. Форумът е жива платформа, в която работодатели..
РИМ – Бургас кани всички училища и образователни институции да се включат във вдъхновяващи срещи с историята, природата, археологията и етнографията. Тематичните беседи са подходящи за ученици от различни възрасти и предлагат увлекателно съдържание, представено в автентична музейна среда. Темите са съобразени с текущите празници, исторически дати и..
Областно състезание на ученическите екипи по първа помощ към бургаските училища в организацията на Младежкия Български червен кръст с проведе днес в Морската градина на Бургас. Надпреварата е за деца от 12 до 14- годишна възраст. Общо 47 ученици от 9 бургаски училища и едно училище от Айтос премериха сили в областта на първата долекарска..
От 19 май в Сливен започва подаването на заявления за прием в 1 клас за учебната 2025/2026 година, съобщават от общината. Със заповед на кмета Стефан Радев, е утвърден графикът на дейностите по приема. Родителите могат да се запознаят с него от специализирания сайт за прием. До края на месец юни ще се извършат три класирания. Свободните места..
Кабинетът предлага създаването на факултет по фармация в Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Това бе решено на правителствено заседание..
От 19 май в Сливен започва подаването на заявления за прием в 1 клас за учебната 2025/2026 година, съобщават от общината. Със заповед на кмета Стефан..
Областно състезание на ученическите екипи по първа помощ към бургаските училища в организацията на Младежкия Български червен кръст с проведе днес в..