Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът Димитър Николов: Замразяваме обекти заради отказ на фирми да работят

Цените на материалите и услугите им с днешна дата са многократно завишени спрямо сключения с общината договор, пояснява градоначалникът



Над 397 милиона лева е рамката на проекта на Бюджет 2022 в Община Бургас. Общата субсидия от държавно делегираните дейности е 157 088 000 лева. Финансираното със собствени приходи ще е в размер на 148 384 000 лева. Зад големите цифри стои завишена издръжка заради ръста на цените на тока, горивата, строителните материали, но не и реални инвестиции. Това е бюджетът с най-много неизвестни, консервативен, но сигурен, коментира кметът Димитър Николов при представянето на параметрите.

По над 10 обекта от капиталовата програма на Община Бургас в момента не се работи. Строителството е спряло. Фирми са отказали да работят по озеленяването и поддръжката на улици в града. Причината е, че цените на материалите и услугите им с днешна дата са многократно завишени спрямо сключения договор, а общината няма законово право да ги индексира. Това обяви кметът Димитър Николов. 

"В момента в Бургас не работи нито една асфалтова база. За някои наши проекти ще се наложи преизчисляване на стойността им и преминаването през нови обществени поръчки. Разчитаме на помощ от държавата, но най-вече се надявам тази война да спре, пазарите да се успокоят и хората да се върнат към нормалността в своето ежедневие и разходи!“, коментира Николов.

Сред спрените обекти са детски градини и Младежкия културен център. Дори заложените в проекта на бюджет разчети вече не са актуални заради препускащите цени на ток и горива. "Тази година са необходими между 8 и 13 милиона лева, за да компенсираме увеличението на тока в общинския бюджет. В друго време тези средства щяхме да инвестираме в развитието на града, в реални инфраструктурни проекти", добави кметът.

Затова е взето решение в първото полугодие да не се инвестира в нито един от големите обекти от капиталовата програма. Средствата ще бъдат съхранявани за осигуряване на социална защита и издръжка на дейности с важни обществени функции. 

Заложен е ремонт на улици, голяма част от тях в комплекс „Възраждане“. Планирано е довършването на трите детски градини в комплекс „Меден рудник“, „Горно Езерово“ и „Братя Миладинови“. Според разчета 800 000 лева ще отидат за подмяна на отоплителни уреди на твърдо гориво в централна градска част. 580 000 лева са предвидени за изграждането на шумозащитна стена в квартал Сарафово. 350 000 лева ще има за мобилна станция за чистотата на въздуха по решението на Общинския съвет. Ще бъде довършена и корекцията на река Отманлийска.

Очаква се и проектът на консултантската фирма за специализираната детска болница, който ще е на стойност около 70 милиона лева. Община Бургас може да си позволи да отдели не повече от 25 милиона, уточни Николов. 

За поредна година Община Бургас не получава обща изравнителна субсидия от националния бюджет заради висока данъчна събираемост, което е несправедливо. Така губим между 4 и 6 милиона лева, добавиха от общината. Очертава се нулева година на участие в програмите на Европейския съюз, които години наред са основен източник за финансиране на големи обекти. Лъч светлина се очаква от Плана за възстановяване и развитие, чийто хоризонт на приемане засега е месец април. 

Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургас се включва в кампанията "Капачки за бъдеще" тази събота

Бургас се включва в есенното издание на кампанията „Капачки за бъдеще“. Акцията ще се проведе тази събота, 18 октомври. Със събрани кенчета и капачки участват хора на различни възрасти, включват се и доброволци, съобщи Иво Попов от местния „Клуб за бъдеще“, организатор на събитието: „Събираме пластмасови капачки с номер 2..

публикувано на 14.10.25 в 13:06
снимката е илюстративна

В Свети Влас раздават вода от държавния резерв за жителите на Елените

В Свети Влас започна раздаването на бутилирана питейна вода от държавния резерв за жителите на града и ваканционно селище Елените, видя репортер на БТА. Мярката е предприета, след като вследствие на наводнението водата от централното водоснабдяване беше обявена за негодна за пиене и приготвяне на храна. Водата се раздава пред сградата на кметството,..

публикувано на 14.10.25 в 12:02

Ученици показват своя поглед към Бургас в изложбата „Бургас на децата“

Как изглежда Бургас през очите на децата – това ще могат да видят жителите и гостите на града в изложбата „Бургас на децата“. Експозицията събира макети, игри и визуални проекти, създадени от ученици от 3., 4. и 5. клас от частно основно училище „Селестен Френе“. Те представят свое виждане за развитието на емблематични места и градската среда...

публикувано на 14.10.25 в 10:30

Традициите в Еркеч се пазят и до днес

Поморийското село Козичино празнува днес. Местният храм носи името „Света Петка – Българска“. Населеното място е известно още и като Еркеч, а еркечлии пазят своите многовековни традиции и обичаи и до днес. „Символът на селото е буйният нрав на хората, те са скептични към всичко, отстояват своето и не допускат чуждото“, каза..

публикувано на 14.10.25 в 10:00

Готов е ОУП на община Камено, общественото обсъждане е на 17 ноември

Готов е Общият устройствен план на община Камено и Доклада за екологичната му оценка.  От днес в продължение на месец жителите могат да се запознаят с двата документа , информират от общината. Това може да стане всеки работен ден между 14 и 16 часа в сградата на общинската администрация.  Общественото обсъждане е насрочено за 17 ноември от 10 часа в..

обновено на 14.10.25 в 09:50
Снимката е илюстративна

Авариен ремонт в деривация "Камчия-юг", редица населени места ще са без вода днес

Авариен ремонт на магистрален водопровод от водоснабдителна система "Камчия-юг" ще бъде извършен днес, съобщават от ВиК Бургас. Поради тази причина ще има аномалии или спиране на водата в редица населени места от района на Карнобат, Айтос, Камено и Бургас, захранени от деривация „Камчия-юг“. Засегнати ще са Айтос, Камено, Българово,..

публикувано на 14.10.25 в 09:22

Бордът по водите оповести колко пари трябват за устойчиво питейно водоснабдяване в общините

Близо 401 милиона лева са необходими на ВиК дружеството в Бургас за проекти, с които да се осигури устойчиво питейно водоснабдяване в засегнати територии и населени места, за които водните оператори нямат финансова възможност да реализират със собствени средства и не могат да разчитат на оперативните програми. Данните са от доклада на Националния борд..

публикувано на 14.10.25 в 08:24