Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Камарата на архитектите срещу завишени параметри за строителство на мястото на "Фрегатата"

| обновено на 13.03.22 в 16:06

Отрицателно е становището на Камарата на архитектите по проект за строителство на смесена многофункционлна сграда на мястото на изгорялата „Фрегата“ в Морската градина на Бургас.

Фирмата инвеститор е внесла заявление за одобряване на проект за изменение на ПУП-план за регулация и застрояване до Община Бургас. От регионалната колегия на браншовата организация изразяват несъгласие с предложените параметри на градоустройственото изменение.

Завишаване на показателите за строителство ще наруши визуалните връзки по улица „6-ти септември“ с морския плаж и панорамата, предложената нова функция не кореспондира с околната среда и измества фокуса от ниско етажно обществено обслужване към многоетажна сграда със специфични функции и ограничен достъп. Това ще бъде в ущърб за развитието на Приморски парк и Зоната за обществен достъп на Пристанище Бургас, се посочва в позицията на Регионалната колегия на КАБ.

Позицията е подписана от архитект Събин Попов  и е изпратена до областния управител Стойко Танков с копие до кмета Димитър Николов, Общинския съвет, ДНСК, РИОСВ-Бургас и НИНКНИ.

Архитектите искат да се запознаят и със становището на Националния институт за недвижимо културно наследство, тъй като според приложената извадка от ОУП, имотът попада в контактната зона на паметника за парково и градинско изкуство, за които всички промени подлежат на съгласуване.

През 2009 г. имотът е изключен от строителните граници на Бургас според приетия действащ Общ устройствен план на града. На 4 май през 2011 година емблематичният за няколко поколения бургазлии ресторант „Фрегатата“ в имота е унищожен след пожар. В края на следващата година е променен статутът на терена от публична държавна в частна държавна собственост. През юни 2013 г. РИОСВ издава становище, че на мястото няма пясъчни дюни. Година след това е изменен ОУП на Бургас, като имотът е включен в строителните граници на града с допустими параметри на застрояване, съответстващи на зона „А“ по ЗУЧК-плътност до 20%, кинт до 0.5 и височина до 7.5 метра. Областна администрация продава на „Булгариен райзен“ ЕООД 885 кв.м.земя, върху които е разположен бившият ресторант през 2015 г. На 20 декември миналата година в Община Бургас е внесен проект за изменение на ПУП-ПРЗ, който предвижда завишение на показателите –плътност 100%, кинт-5 и височина 10+4.5 метра до било, посочват от камарата. 

БНР-Бургас е отправило запитване до общината за ПУП в района още преди две седмици и следи темата. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Брокер: Бургас изпреварва Пловдив по цени на недвижимите имоти

И още един казус- физическите лица, които продават терени в регулация и имоти в нови сгради до 5 години след издаването на Акт 16, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност, които целят да ограничат злоупотребите при сделките с недвижими имоти.  С..

обновено на 14.01.25 в 12:51

Според КНСБ от 2021 г. досега хлябът е поскъпнал с над 43%

Хлябът е поскъпнал с над 43% от 2021 г. досега, като цената му продължава да расте и с ДДС, и без този данък. Това сочи анализ на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. Експертите подчертават, че близо половината от поскъпването на хляба за този период се е случило след въвеждането на нулевата ставка на ДДС за него. Освобождаването..

публикувано на 13.01.25 в 16:05
Симеон Дянков

Симеон Дянков: Шефовете на "Лукойл" са сред санкционираните от САЩ физически лица

САЩ наложиха санкции върху редица фирми и лица, сред които са мажоритарният собственик на "Лукойл" – Юсуф Алекперов и главният изпълнителен директор Вадим Воробьов, който се занимава с целия бизнес извън Русия, включително и с рафинерия "Нефтохим" в Бургас, съобщи по Nova News Симеон Дянков, министър на финансите в първия кабинет на Бойко Борисов...

публикувано на 12.01.25 в 08:32
снимката е илюстративна

През 2023 област Бургас е на трето място по преки чуждестранни инвестиции

Преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в нефинансовия сектор на област Бургас към края на 2023 г. възлизат на над 2 млрд евро, информират от Териториално статистическо бюро - Югоизток. Оттам уточняват, че това  е със 7.4% повече в сравнение с 2022 година. По този показател областта се намира на трето място в страната след Пловдив и преди област София...

публикувано на 10.01.25 в 11:47

КНСБ предупредиха за вълна от протести, ако не се приеме Бюджет 2025

КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът става заложник на политическите интриги и на пазарлъците за кабинет - с кого и какъв формат. Двете неща трябва да са отделно. Има много важни теми, които бюджетът, ако не ги обезпечи, просто ще последват каскада..

публикувано на 09.01.25 в 17:00

Обществено обсъждане за платеното паркиране в Поморие

Обществено обсъждане на промените в Наредба №23 за условията и реда за платено и безплатно паркиране в Поморие ще се състои днес от 18.00 часа в залата на читалище „Просвета 1888“. Поводът е отменената със съдебно решение част, която се отнася до преференциалните места за паркиране. Целта на обсъждането е наредбата да бъде актуализирана за..

обновено на 09.01.25 в 15:47
Васил Велев

Работодателите искат ускорено приемане на компенсациите за тока

Работодателите приканват управляващите да ускорят приемането на програмата за компенсация на свръхвисоките цени на електроенергията и предупредиха за протест на 15 януари пред сградите на Народното събрание и Министерския съвет. Напрежението сред бизнеса расте заради скока на цените през последната година и кризата, пред която е изправена българската..

публикувано на 09.01.25 в 14:08