Близо 50 жители на селата Баня, Паницово, Козница и Емона протестираха срещу отделянето на Обзор и още 6 села от община Несебър. Те се събраха пред кметството на село Баня. В писмо до Министерския съвет и премиера Кирил Петков, протестиращите ще поискат да бъде отменено решението на правителството на Бойко Борисов за създаването на нова община с административен център Обзор.
Протестиращите са възмущават, че мнението им не се зачита и ,че продължава натиска върху президента Румен Радев за издаването на указ за създаването на нова община с център Обзор.
"Ако се отделим от Несебър, ние няма да имаме никаква възможност да наберем тези финансови средства, които са необходими за честотата и за благоустрояването на града."
"Като млади хора, ние от Паницово искаме да останем в Несебър. Всичко, което се случи с инициативата за образуване на община Обзор беше неясно и се случи твърде набързо."
"По-голямата част казват, че не искат. Защо това не се вземе предвид?"
"Петте села не искат да са в община Обзор."
Преди една година на референдум 73 на 100 от местните жители гласуваха за образуването на нова административна единица.
Една година продължават протестите и контрапротестите "за“ и "против“ създаването на нова община с административен център Обзор.
В началото на месец юли миналата година се състоя и контрареферендум, на който жителите на четири села се обявиха против отделянето им в нова община. Какъв е поводът за днешния протест на жителите на село Баня, обяснява Росица Ракова:
"Както през последната една година нашето мнение е, че Община Обзор не трябва да има, не е рентабилна, не е в обществен интерес. Продължаваме да твърдим, че това е частен корпоративен интерес и най-вероятно, ако не дай Боже президентството не може да устои на натиска на тези хора, които нямат нищо общо с Обзор, както се е оказало през последната една година, това ще бъде първата частна община в България".
"Цяла една година ние твърдим и продължаваме да твърдим, че инициирането на референдума и всичко последващо като събития цели не развитието на град Обзор, не развитието на селата около град Обзор, а цели единствено и само поредното заграбване, застрояване, окрупняване и каквото и да било на морски територии в Натура 2000. В крайна сметка ние твърдим от самото начало, че този референдум за отделяне на Обзор от общината е незаконен. Той не покрива законовите нормативи, не покрива нито една точка от основния закон. Най-простото нещо е, че една нова община трябва да има 6000 жители. Това фактически обрича цялата нова община в абсолютна несъстоятелност. Тази община не може да бъде жизнено способна", добави Росица Ракова.
"Броят на населението няма общо със Закона за референдумите". Това каза в интервю за предаването 'Преди всички" по програма "Хоризонт" Даниела Божинова, изпълнителен директор на "Българско сдружение за насърчаване на гражданската инициатива“:
"Референдумът е признат за законен. Общинската избирателна комисия е излязла с решение. Не е редно, когато една държавна администрация си свърши работата на време и е взела решение за обособяване на общината, да се стига до президента. Той трябва да издаде указ и това се чака вече една година. Имаме критики към президентството, защото ако Министерският съвет си е свършил работата, президентството не е".
Междувременно 50 жители на Обзор внесоха в президентството над 3000 хиляди писма, с които настояват държавният глава да издаде указ за създаване на община Обзор. Жителите на Обзор внесоха и искане за среща с президента. Кметът на града Христо Янев обясни:
„От многото ни срещи с юристи, с неправителствени организации, с конституционни съдии, се оказа, че няма нито една правна пречка за издаването на указ“.
„Абсолютно всичките субсидии, които се отпускат, отива всичко в община Несебър. За Обзор нищо не се отпуска. Отвсякъде сме отрязани“, каза Тодорка Радева, жителка на Обзор.
Според Президентството до момента някои от условията за създаване на Община Обзор остават неизяснени, а спазването им е важен фактор за правната сигурност, за установяването на стабилна среда за защита на правата на гражданите и юридическите лица и за развитие на свободната стопанска инициатива. По-рано днес 50 жители на Обзор внесоха на „Дондуков“ 2 над три хиляди писма с искане държавният глава да издаде указ за създаване на община Обзор.
От прессекретариата на президента посочват, че държавният глава ще обяви своето решение след като бъде изяснено изпълнението на законовите изисквания и обстоятелствата в конкретния случай.
От -13 до -5 градуса е минималната температура в региона. Движението на автомобили в Бургаска област се осъществява при зимни условия . Всички пътни участъци са обработени срещу обледяване, налична техника и в момента е на места и продължава работата по почистване на заснежени и заледени участъци, съобщи за БНР Бургас Областно пътно управление...
Въпреки сериозната виелица от вчерашния ден, която блокира живота в общините на Юг от Бургас, в Царево няма да обявяват ваканция за ученици и детски градини. В рамките на вчерашния ден снежната стихията беше овладяна. Беше осигурен достъп до училища, детски градини, медицинския център и важните институции. Днес на терен продължава почистване на..
За три месеца затварят част от ул. „Св. Патриарх Евтимий“ в Бургас. От днес до 20 май се въвежда временна организация на движението на превозни средства в участъка между ул. „Георги С. Раковски“ и ул. „Княз Борис I“. Причината е продължаващите дейности за подмяна на водопроводната и канализационната мрежа.
От днес в цялата страна започват масирани проверки на екипи от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), Националната агенция за приходите (НАП) и Комисията за защита на потребителите (КЗП). Те са част от разпоредените мерки след свиканото от премиера работно заседание за цените на хранителните стоки, съобщиха от Агенцията по безопасност на..
Към 17 часа е възстановено движението по път I-9 Варна – Бургас в района проход „Приморски“ за МПС до 12 тона. Към 14 часа е възстановено движението за всички автомобили по 35-километровия участък от АМ "Тракия" между Карнобат и Бургас . Трасето е почистено, опесъчено и проходимо при зимни условия. Екипите на пътноподдържащата фирма са на терен..
По-високата цена от 2 лева на час ще намали потреблението на Синята и Зелена зона, основно в централната част на Бургас. Такова е становището на Пламен Димитров, управител на Общинско предприятие „Транспорт“. По думите му новата цена за платено паркиране ще ограничи автомобилния поток и ще освободи паркоместа. Според Мартин Кръстев от ПП-ДБ,..
Предложението за поскъпване на синята и зелената зона в Бургас от 1,30 на 2 лева влезе в комисиите към местния парламент и предизвика дебати . Докладната записка е на общинската администрация и предстои да бъде гласувана на заседанието на общинския съвет на 25 февруари. Мярката цели ограничаване на трафика и паркирането в централната градска..
Опит за измама с името на общинския превозвач „Бургасбус“. Фалшива страница във фейсбук публикува реклами, които обещават на бургазлии карти за..
Отпада ограничението за движение на тежкотоварни автомобили над 12 т по пътя Омуртаг–Котел в участъка Котел – Тича. Това съобщиха от Агенция "Пътна..
Към 17 часа е възстановено движението по път I-9 Варна – Бургас в района проход „Приморски“ за МПС до 12 тона. Към 14 часа е възстановено движението..