Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зоната за обществен достъп на пристанище Бургас се развива с добри темпове

Зоната за обществен достъп към момента се развива с добри темпове. Предвиждат се  още големи обекти. Същевременно продължава поддържането и изграждането на пристанищната инфраструктура като първо най- важният инвестиционен проект е реконструкцията на стария вълнолом, който започва от началото на Магазия 1 до края на Фара. Средства за това защитно съоръжение  се очакват по Механизма за свързана Европа. 

 В частта след 5-то корабно място на Терминал Изток 1, където до момента се осъществява пропускането и свободната зона,  ще се дейсва съобразно приемането на проекта за Генерален план на развитие на пристанище Бургас.

Директорът на ТП "Пристанище Бургас" към Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" - Ивайло Иванов информира:

"Към момента проектът е готов за свободно пространство в частта на 7 до 9 корабно място.Това е мястото зад жп гарата,  автогарата и митницата. На 11 март беше срещата с министъра на транспорта, с морската общественост и заинтересованите страни, с местната власт. Обсъждаше се развитието на пристанище Бургас.То включва над 7 -8 терминала  Изток 1 и 2, Запад, Росенец, Несебър …

На Изток 1 е реализирана част от Зоната за достъп. В проекта и към момента една част, която обхваща 12-то и 13 корабно място, така или иначе остава за товаро-разтоварна дейност. Останалата част, включвайки и 11-то корабно място,  е предвидено  това да бъде зона за обществен достъп. Изразиха се много различни виждания и едно от последните становища, които се получиха  е   твърдение от този характер: как "заради заведения се затриват корабни места“.

Поясненията: Отварянето на централната градска част към морето го има в документи,  обсъждания, общи градоустройствени разработки на Бургас още 1978 година, 1988,1992 година. Проектът за генерален план съответства  законово и съгласно разпоредбите на ЗУТ на Общия устройствен план на Бургас. От друга страна, още 1992 когато администрацията на Бургас е изработвала тогава генерален план на пристанище Бургас, който беше през 1997 и беше в сила до 2015 година,  в него също е записано, че част от пристанищната зона ще се отвори и ще бъде предвидена  и за яхтено пристанище,  и зона за достъп. Показателен е бил  примерът, имало е експертни групи с пристанище Барселона, има ги специалистите, които са участвали и са посещавали пристанище Барселона. Това е идея, за която толкова много години толкова много хора са дали труд и усилия, да се случи.Тя вече намира израз и реализацията реално да се случва.

12,13,14 корабно място и към момента ще  си останат за товарна дейност по този Генерален план.От друга страна още при изграждането на дискусионните 9,10,8 корабно място, те са били предвидени за спомагателни дейности.Там винаги са заставали малки плавателни съдове-  дали на Морска администрация, на влекачните компании и т.н. Там никога, те самите не са предвидени за товарно-разтоварна дейност-нямат тези усилия на кейовите стени, че   да се обработват товари."

Ивайло Иванов добавя: Вече все повече сме свидетели през последните  години на нарастващата големина и сложност на флота. Налични са свръхголеми контейнеровози, нови видове  ро-ро фериботи, газови танкери, така че всичките тези плавателни съдове и развитието  на флота изискват все по-големи дълбочини. И по –скоро темата, която  е актуална, е драгирането, удълбочаването както на подходни канали, зони, възможността и развитието на инфраструктура на растящия флот, така че да бъдем конкурентноспособни.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

От 15 април се забранява уловът на калкан в Черно море

От 15 април влиза в сила забрана за улов на калкан в Черно море, информират от Изпълнителна агенция „Рибарство и аквакултура“. Тя ще е в сила до 15 юни включително.  Забранява се също всякаква риболовна дейност, в това число трансбордиране, задържане на борда, разтоварване и първа продажба. Агенцията обръща внимание към дънните хрилни..

обновено на 12.04.25 в 15:36

Протест в Бургас за целогодишни полети на летището

В Международния ден на авиацията и космонавтиката жители на Бургас, както и представители на бизнеса и туристическия бранш, ще  протестират срещу фирмата-концесионер на бургаското летище. Те настояват за целогодишни редовни пътнически полети, а не както сега само през туристическия сезон. Протестът ще се проведе пред Областната управа в града...

обновено на 12.04.25 в 10:20

Летище Бургас: Очакваме 12% ръст на пътниците, инвестираме още 100 млн. до 2026 г.

Летище Бургас очаква ръст от 12% на пътникопотока през 2025 г., а в летищна инфраструктура от 2006 година до сега са инвестирани 221 млн. лева, съобщиха от "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт", концесионер на аеропорта.  Допълнителни 100 милиона лева  ще бъдат инвестирани до края на 2026 г. Основната част от тази сума е предназначена за цялостна..

обновено на 12.04.25 в 09:37

Дания с повече редовни полети и туристи към Бургас през 2025 година

Очаква се ръст на туристите от Дания през сезон 2025, като само от Копенхаген до летище Бургас са планирани 179 полета, а от Билунд – 116. Това стана ясно по време на среща между кмета Димитър Николов и посланика на Дания Флеминг Стендер. Посланикът е бил впечатлен от разширената веломрежа в града и прояви интерес към мерките за климат и чистота...

публикувано на 11.04.25 в 16:30

КНСБ настоява за 15% ръст на заплатите в националните медии и други сектори

КНСБ настоява да бъдат увеличат с 15% заплатите в 7-8 сектора, които синдикатът определя като рискови. Ако това не стане, протестите ще се радикализират, а исканията ще нарастват, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров в Благоевград, където беше открит първият в страната синдикален клуб за срещи и консултации. Според Димитров са нужни между 150 и 200..

публикувано на 10.04.25 в 14:30
снимката е илюстративна

Боршош и Световният съвет за туризъм обсъждат здравен спа форум у нас

Министърът на туризма Мирослав Боршош обсъди с президента на Световния съвет за пътуване и туризъм Джулия Симпсън възможностите за стратегическо партньорство и съвместни инициативи за развитие на сектора у нас. Акцент в разговора беше организирането на международен инвестиционен форум, посветен на медицинския, СПА и уелнес туризъм. По думите на..

публикувано на 10.04.25 в 11:30
Архив

Между 600 и 800 лв. на декар са загубите от измръзналите овошки в Югоизточна България

Между 600 и 800 лв.на декар са загубите на зeмeделските производители заради измръзналите овощни насаждения в Югоизточна България. Това каза Живка Грозева от Асоциацията на овощарите в България. Над 100 са засегнатите стопани от общините Бургас, Карнобат, Айтос, Руен и районите около Сливен и Ямбол.  За 1- ви път от 25 години овощните градини в..

публикувано на 10.04.25 в 09:48