Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Процесът по регистрация на украински граждани в Бургас тече със стройна организация

Голямо дарение пристигна днес от Посолството на Израел

Близо 300 украински граждани търсят всеки ден помощ и временна закрила в Морската гара в Бургас, където се помещава Кризисния щаб. 

Опашки има, но процесът по регистрация тече със стройна организация.  6 пункта обработват исканията за временна закрила. Два от тях дори денонощно. 

"Раздават се номера, с конкретна дата и час, в които хората идват и си подават документите. Това е голямо удобство, защото се предизвикваше паника преди. Хората са много по-спокойни отколкото в началото.  Информацията достига по-бързо и по-ефективно до тях и те вече знаят стъпките, когато дойдат до България, какво да направят първо", разказа Мария Салабашева, която е доброволец от страна на Община Бургас.


Все още не са заработили мобилните екипи на МВР, които ще бъдат разположени в хотелите с най-голямо присъствие на украински граждани.  

На опашката срещаме Наталия от Николаев

„У нас е много страшно в момента. В Николаев е точка на боеве в момента.“

За нея първият досег със страната ни не е приятен.

„България е една от най-лошите страни. Честно ви казвам! Когато пристигнах на границата нито топъл чай за детето ни дадоха, нито нищо.

Детето се разболя за 2 дни. 38 и 9 градуса температура. Благодаря на лекар в Обзор, който ни прегледа безплатно и ни помогна.

Няма нужда повече да коментирам.

Отседнали сме в Обзор. Но ни е необходим транспорт, а към момента такъв нямаме. Длъжни сме да се оправяме, едни имат пари, други нямат. Това е много тъжно.“


Мария Украинска е ученичка в Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации в Бургас. Тя е доброволец и помага на стотиците нуждаещи се, които идват в бургаския кризисен център.

"Доста е натоварващо, защото имат хора и с малки деца и възрастни хора. На ден минават около 70 души през пунктовете за регистрация. Най-често се интересуват за издаването на хуманитарна помощ и за настаняване в хотели", разказа тя. 

Голямо дарение пристигна днес от Посолството на Израел. Те бяха връчени лично от зам.-посланика на Израел в България Наама Леви. Те съдържат тетрадки и пособия за рисуване на децата, както и санитарни материали. 

Най-необходими в момента са продукти за бебета и малки деца, санитарни материали, пакетирани храни и консерви. 

По данни на Областната администрация, украинските граждани с адресна регистрация в област Бургас са достигнали 15 000.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Остров "Св. Анастасия" очаква гости и през зимата

 Остров "Света Анастасия" ще приема гости и през зимата.Причината е проявен интерес от страна на туристи, съобщиха от община Бургас.Първото зимно пътешествие ще бъде на 7 декември.  Корабчето ще отпътува в 13,30 часа от Магазия 1.   Очаква се най-много хора да посетят острова около коледните и новогодишни празници. Корабчето ще пътува при..

публикувано на 30.11.24 в 12:34

Днес е Андреевден

Православната църква почита днес  Св. Апостол Андрей Първозвани.Той е един от тези светци, които българите са избирали в миналото за семеен покровител. Има сведения, че апостолът е проповядвал и по днешните български земи.  В българските фолклорни представи свети Андрей е свързан с мечката. Една от най-популярните легенди разказва как той се оттеглил..

публикувано на 30.11.24 в 08:21

Засаждат 2 000 фиданки край Българово днес

2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово днес по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни Неделчо Милчев, председател на организацията. Близо 100 души се очаква  да участват.  Дръвчетата идват от разсадник, който гарантира качеството им. Те ще бъдат засадени по нов метод в предварително..

обновено на 30.11.24 в 08:11

Изследват за чума и шарка овцете в шест села в Ямболска област

В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в десеткилометровата санитарна зона до възникналото огнище на шарка в сливенското село Желю Войвода, стана ясно днес на заседанието на областната епизоотична комисия в Ямбол.  Започва евтаназия на..

публикувано на 29.11.24 в 16:29

Четири декара в двора на училището в Черноморец стават младежко пространство

Активисти и доброволци са се захванали с облагородяването на дворно пространство в Черноморец, което да превърнат в място за събития, игри и отдих. Ядрото на проекта „ПарКЪТ“ е Иван Деспов. Той е на 29 години, родом от Черноморец, но прекарва повечето си време в Пловдив. Мъжът, заедно със свои приятели, е решен да превърне едно..

публикувано на 29.11.24 в 15:53

Снежина Динева: 32,4% е запълненият обем на 19-те комплексни и значими язовири

Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села.  Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева отдава всичко това на атмосферните условия и липсата на..

публикувано на 29.11.24 в 15:17

Демографските процеси в пограничните райони бяха обсъдени в Република Турция

Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната сигурност и съответните предизвикателства, пред които се изправят общностите, живеещи в рамките на..

публикувано на 29.11.24 в 10:05