Несебърлии обявиха война на гларусите преди туристическия сезон. Те твърдят, че има свръхпопулация на крайбрежната птица.
„Проблемът е голям. Възрастни хора от Несебър казват, че не помнят такова чудо. Ровят се в кофи за боклук, ако се разхождате вечер около кофите са боклуци, вадени от гларуси, късат чувалите, които изхвърлят домакинствата и заведенията. И се стига дори до нападения над хора, които ходят с храна в ръцете си. Пред мен се е случвало 4-5 пъти. Дори кацат в чиниите на хората по ресторантите. Но най-лошото е, че държава, община и граждани не правят нищо по въпроса“, алармира Валентин Заяков от Обществен съвет- Несебър.
Заяков инициира анкета с вариантите за справяне с проблема. Сред посочените са да се вземат яйцата на гларусите, каквото практика има и до момента, химическа кастрация, каквото се прави в Италия и дори ловен отстрел. Ще се търси и съдействието на Община Несебър.
Не може да се говори за свръх популация на гларусите. Основната причина за присъствието им е наличието на достатъчно количество и достъпна храна. Това заяви пред БНР-Бургас Спас Узунов от Българската фондация „Биоразнообразие“. Коментарът е по повод инициативата на несебърлии да се търси решение на нашествието на крайбрежната птица:
„Предложенията им биха имали само кратковременен ефект. Инвазивните методи няма да помогнат. Например, взимането на яйцата ще ги принуди да снасят. Те могат да направят по няколко поколения в годината. Ако няма яйца в гнездото, те ще снесат нови. Химическата кастрация е много скъпа. Освен това всички тези методи въздействат на индивидуално ниво, върху отделните птици.“
Трябва да се елиминират причините гларусите да присъстват в нашето ежедневие с намаляването на възможностите за гнездене на тези птици, смята експертът. Като добър пример Узунов посочи Община Бургас, която е предприела мерки за управление на отпадъците и е ограничила достъпа да контейнерите. Редовното почистване също е много важно. Следващата стъпка е работата за ограничаване и обезопасяване на достъпа на птиците до депата за отпадъци извън градовете. Те там се хранят постоянно и мигрират между сметищата и градовете.
Решението на този въпрос е комплексно и то трябва да бъде ангажимент на много институции като Областна управа, РИОСВ, общините, НПО-та, университетите, които могат да предложат ефективни мерки, посочи още Узунов. По думите му видът е проблемен за туризма по цялото Средиземноморието.
Повече чуйте в звуковите файлове.
Министерството на електронното управление ще улесни подаването на документи и наемането на чуждестранни работници у нас чрез разработената Платформа за производство и издаване на разрешения за пребиваване и работа“. Това съобщи министърът на електронното управление Валентин Мундров по време на Национална дискусия "Достъп до пазара на труда на работници..
Обновена пешеходна зона ще бъде изградена на вълнолома в Бургас.Съоръжението ще бъде ремонтирано в следващите 900 дни. Рехабилитацията няма да засегне летните фестивали, които се провеждат на Морска гара. Затова дейностите ще започнат през юни и ще спрат през август, когато ще има най-много музикални събития, обясни днес директорът на ДППИ Ивайло..
Над 50 000 дружества, еднолични търговци и физически лица от Бургаска област обявиха доходите си пред Националната агенция за приходите в морския град. До крайния срок – 30 юни, за деклариране от страна на фирмите и едноличните търговци остава малко повече от месец. В национален мащаб това направиха над 162 000 дружества и еднолични търговци. Близо 30..
Лошите метеорологични условия през зимата и падналият през април сняг доведе до смърт при пчелите и измръзване на овошките. Това означава, че и малкото останали насекоми ще могат трудно да се изхранят и съберат мед. В Странджа смъртността не е толкова висока, каквато е била преди години. Измръзнали са листата на дърветата, където се събира..
Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ ще даде старт на дейностите по рехабилитация на стария вълнолом в Бургас днес. По време на събитието ще бъде представен проект „Рехабилитация на вълнолом в пристанище Бургас“. Инициативата, съфинансирана по Програма „Транспортна свързаност“ 2021–2027 г., е насочена към подобряване на сигурността..
В Бургас започва четвъртото издание на Националната конференция за здравен туризъм с участието на заместник-министъра на туризма Ирена Георгиева и кмета на града Димитър Николов. Събитието е организирано от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм, съвместно с Министерството на туризма и в партньорство с Европейската СПА асоциация, Община Бургас и..
На 7 юни община Созопол ще открие официално новия летен сезон. Най-големите предизвикателства пред администрацията ще бъдат това лято паркирането, сметосъбирането и дивото къмпингуване. В Созопол очакват традиционно български и европейски туристи. Това коментира кметът Тихомир Янакиев. „Мисля, че ще е добър новият сезон, поне от това,..
Обновена пешеходна зона ще бъде изградена на вълнолома в Бургас.Съоръжението ще бъде ремонтирано в следващите 900 дни. Рехабилитацията няма да засегне..
Лошите метеорологични условия през зимата и падналият през април сняг доведе до смърт при пчелите и измръзване на овошките. Това означава, че и..
В Бургас започва четвъртото издание на Националната конференция за здравен туризъм с участието на заместник-министъра на туризма Ирена Георгиева и кмета на..