18 представители на национални и регионални медии участваха в двудневно обучение за реакция при бедствия. То е част от проект на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ към МВР. Целта е журналистите да бъдат подготвени при отразяване на бедствия, в които могат да приложат теоретичната и практическа подготовка като доброволци. Екип на БНР Бургас също беше на терен, в обучителния център във Върли бряг и вече е сертифициран участник.
Представители на медиите от Стара Загора, Бургас, Ямбол и Казанлък, които работят на терен, отразяват инциденти като наводнения и пожари, трябва да знаят как да си взаимодействат с другите служби и институции и да си помагат в ежедневната работа.
Никой не е застраховат от попадане в екстремна ситуация, затова е важно журналистите също да бъдат обучени, не само ако се наложи да помагат при бедствие, но и да знаят как да предупредят гражданите с подходяща информация от експерт, каза за БНР Бургас гл.инспектор Злати Дрянов, началник сектор „Превантивна и контролна дейност“ в Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението “ в Стара Загора:
„Изключително важно е обучението на медиите, те са на терен заедно с екипите на службите за спешно реагиране, е важно и за всички целеви групи, защото трябва да се повиши информираността на хората, за да знаят как трябва да действат при бедствие."
Проектът има за цел да обучи 78 000 деца и ученици, доброволците са 3000, също представители на бизнеса, и неправителствени организации. Той е на стойност близо 39 млн.лв, като националното съфинансиране е 5 858 673 лв. Чрез този проект е изграден и център за повишаване готовността на населението за реакция при наводнения, обясни лекторът по теоретичната част Иван Гьошев, началник на Районната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Ракитово, към Велинград:
„Предвидени са, както и са извършени до момента обучения на различни целеви групи. На ученици 3-5 клас, на 6-12 клас, на възрастни над 65-годишна възраст, както и в конкретния случай и на медиите. Проектът стартира през 2016 година. Във връзка с пандемията се наложи да се удължи до 2022, а трябваше да приключи до 5 години."
По време на обучението бяха показани различни пожарогасители, начин на използване, в зависимост от съдържанието къде да бъде използван и колко е ефективен, работата на спешния телефон 112, бързо отреагиране на терен при бедствие и обезопасяване по височинно преминаване на неравности. В случай на наводнение как да се премине бързо с лодка, да се обездвижи счупен крайник на пострадал, както и да се пренесе със специална носилка пострадал човек и да му се окаже необходимата помощ до пристигането на спешните екипи.
Остров "Света Анастасия" ще приема гости и през зимата.Причината е проявен интерес от страна на туристи, съобщиха от община Бургас.Първото зимно пътешествие ще бъде на 7 декември. Корабчето ще отпътува в 13,30 часа от Магазия 1. Очаква се най-много хора да посетят острова около коледните и новогодишни празници. Корабчето ще пътува при..
Православната църква почита днес Св. Апостол Андрей Първозвани.Той е един от тези светци, които българите са избирали в миналото за семеен покровител. Има сведения, че апостолът е проповядвал и по днешните български земи. В българските фолклорни представи свети Андрей е свързан с мечката. Една от най-популярните легенди разказва как той се оттеглил..
2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово днес по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни Неделчо Милчев, председател на организацията. Близо 100 души се очаква да участват. Дръвчетата идват от разсадник, който гарантира качеството им. Те ще бъдат засадени по нов метод в предварително..
В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в десеткилометровата санитарна зона до възникналото огнище на шарка в сливенското село Желю Войвода, стана ясно днес на заседанието на областната епизоотична комисия в Ямбол. Започва евтаназия на..
Активисти и доброволци са се захванали с облагородяването на дворно пространство в Черноморец, което да превърнат в място за събития, игри и отдих. Ядрото на проекта „ПарКЪТ“ е Иван Деспов. Той е на 29 години, родом от Черноморец, но прекарва повечето си време в Пловдив. Мъжът, заедно със свои приятели, е решен да превърне едно..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села. Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева отдава всичко това на атмосферните условия и липсата на..
Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната сигурност и съответните предизвикателства, пред които се изправят общностите, живеещи в рамките на..
Жители на Каблешково ще защитят правото си на референдум срещу изграждането на каменна кариера с мирен протест на 5 декември пред Бургаския административен..
Огнище на шарка по дребните преживни животни е открито в сливенското село Жельо войвода. Резултатите са лабораторно потвърдени и животните подлежат на..
В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в..