Лични лекари продължават да лекуват на доброволен принцип украинците избягали от войната у нас. Все още проблемът с доболничната помощ не е решен от държавата и крие опасност пациенти със специфични заболявания да останат без адекватно лечение.
При спешни състояние всеки лекар ще окаже помощ, но в останалите ситуации на неотложна помощ все още няма яснота как се действа, смята д-р Христина Николова, личен лекар в Бургас.
"Много лекари са регистрирани в специални групи за медицинска помощ на украинците. Реално те са единствения начин за оказване на доболнична помощ на тези хора, извън платения прием разбира се. Те нямат осигурени здравни права като българските пациенти, които ползват услугите на здравната каса. Те се ползват със статут на бежанци и обслужването им касае доброволческото отношение на лекарите, но няма задължителен характер, защото нямат осигуровки. Това касае и децата, които за да започнат детска градина или ясла, трябва да имат поставени ваксини според нашия имунизационен календар, който обаче се разминава с този в Украйна", обясни д-р Николова.
Според нея ако държавата не реши проблемът с доболничната помощ не е изключено хора, нуждаещи се от по-специфично лечение да останат без такова.
Намалява се таксата за престой в болница до десет дни. Здравноосигурените пациенти вече ще заплащат по лев на ден, вместо досегашните 5 лева и 80 стотинки. Решението на правителството е публикувано в Държавен вестник, предаде БТА. Таксата за посещение при личния лекар или при специалист не се променя и остава в размер на 2,90 лв.
В Сливен от днес стартира ежегодната кампания по кръводаряване по повод Великден, организирана от Отделението по трансфузионна хематология към МБАЛ "Д-р Иван Селимински ". Акцията ще продължи до 30 април на територията на Кръвния център, всеки работен ден от 08.00 до 14.00 часа. Миналата година хората дарили безвъзмездно кръв са били с..
Повечето лични лекари работят без медицински сестри, съобщи д-р Петко Желязков председател на регионалното сдружение на общопрактикуващите лекари в Бургас. Хроничен е недостигът на здравни работници, категоричен е той. Приходите по Здравна каса не позволяват осигуряването на нормална заплата за медицински сестри, посочи д-р Петко Желязков:..
С приближаването на лятото и физически дейности на открито, с продължително излагане на слънчева светлина, се повишава рискът от слънчево изгаряне, увреждане на кожата и развитие на рак на кожата. Ракът на кожата е 17-тото най-често срещано онкологично заболяване в света и 14-ият най-често срещан рак при мъжете и при жените, сочат..
Районната прокуратура в Ямбол се самосезира по случая с 34- годишната родилка, която загуби бебето си при раждане. Разпоредена е проверка в частната болница „Св. Йоан Рилски“, най- рано след месец ще стане ясно дали ще бъдат повдигнати обвинения. В частната болница, където 34- годишната Елка Колева, загуби детето си при настъпили усложнения по..
Изпълнителната агенция "Медицински надзор" ще извърши извънредни проверки в многопрофилната болница "Св. Йоан Рилски" в Ямбол и университетската болница в Стара Загора, където в момента е настанена 33 годишна родилка от Ямбол, загубила бебето си при раждане в понеделник. В Ямбол родилка се нуждае от кръвопреливане Както БНР съобщи, състоянието..
Тестовете на Националната здравно-информационна система да се извършват в почивните дни или в извънработно време, настояват фармацевти от Ямбол. Тестването днес е довело до проблеми във всички аптеки при изпълнението на електронните рецепти. Проблемът към момента е отстранен, но рискът остава, уточни Константин Попов, магистър-фармацевт от Ямбол и..