Крепостта Русокастро е разположена на скалист хълм, недалеч от село Русокастро в посока село Желязово. Хълмът се вижда отдалеч, защото е сред обработваема земя. Установено е, че крепостта е изградена през V в. за защита на Византия от аварските нашествия от север. При едно от нашествията тя е разрушена и по-късно възстановена от българите по времето на хан Крум.
Тук се е състояла последната голяма победа на България през Средновековието.Тя е на 18 юли 1332 г. и е била в подножието на крепостта. Българската войска е ръководена от цар Иван Александър, а византийската от император Андроник III.
Археологическите проучвания тук са от 2006 г., започна ги археологът Цоня Дражева, след нейната кончина те бяха продължени от Милен Николов.
Потенциалът на археологическия обект е много голям и в областта на туризма той може да се превърне в интересно място за посещения, това е мнението на археолога проф. Николай Овчаров, който посочи, че ще предложи Русокастро да стане един от 6 – те приоритетни обекти в страната/ сега това са на север - римският град Рациария край Видин, Мисионис край Търговище , праисторическият обект край Провадия , на юг – Перперикон, Вишеград и Херклея Синтика край Рупите. Тази година известният археолог завършва Вишеград и ще предложи на негово място да бъде сложен Русокастро:
„Това означава, че ще има около 300-400 хил. лева за проучвания тук, тогава за 3 месеца Милен ще може да разкрие нацяло цитаделата. Похвално, че местната Община осигурява средства за разкопки, но знам колко са възможностите на българските общини.Проучванията ще продължат по този начин през това лято, но дано догодина живот и здраве Русокастро да стане приоритетен обект. Туристи няма да започнат да идват веднага, за Перперикон ми трябваха 16 години разкопки, но все пак отнякъде се започва. А Русокастро всяка година ще дава нови и нови неща!“
Този потенциал на средновековната крепост е осъзнат и от Община Камено, която вече няколко поредни години осигурява средства от бюджета си за проучванията на обекта. През това лято сме предвидили 40 хил. лева за разкопките, посочи кметът Жельо Вардунски:
„Много се радвам, че на нашата територия има такъв ценен исторически обект. Ако моите предшественици са помагали за проучванията сега крепостта щеше да е много напред. Продължаваме да работим с музея и вярваме, че сме на правия път!“
От Общината предвиждат да разширят Посетителския център за рекреация и отдих, който беше изграден до крепостта с евросредства. Достъпен е пътят до крепостта, сега ще се направи обезопасена екопътека до Русината дупка, която се намира в района.
Археолозите предвиждат при разкопките на обекта през това лято да се продължи по работата за доразкриване на водохранилището.
„То е с внушителни размери - 14 метра дължина и 7 м ширина, дълбоко е 4,50 м. Предстои да проучим още ¼ от него, а след това ще обърнем внимание на един таен проход към кула – кладенец, осигуряваща града с вода“, каза директорът на Бургаския музей и ръководител на разкопките Милен Николов.
Археологическите проучвания на средновековната крепост през това лято ще започнат през юни.
повече може да чуете в звуковия Файл:Националният археологически резерват „Деултум“ край село Дебелт ще бъде домакин тази събота на античния фестивал „Деултум - малкият Рим в Тракия“. " Събитието отбелязва 45 години от началото на археологическите проучвания на първата римска колония на територията на днешна България, а именно Деултум “ - казва директорът на общинския исторически музей..
За втора поредна година в програмата на Младежкия международен център-Бургас е включен курс по самозащитата. Занятията са безплатни и се провеждат един път седмично в сградата ММЦ-Бургас в комплекс "Меден рудник". Радостина Николова притежава II дан по Полицейска лична защита, и на участниците в курса предава своя опит като инструктор към..
През 1958 година любители водолази регистрират за първи път отделни дървета, без да знаят, че става въпрос за подводна каменна гора от епохата на Миоцена. Тя се намира в района на Созопол и засега на науката не е известен друг подобен природен феномен. Геоложките слоеве доказват възраст от 20 милиона години , разказа пред БНР доц...
От 25 до 27 юли Бургас отново ще бъде домакин на Wine & Spirits Fest 2025. Международният конгресен център на Морска гара ще събере почитатели на виното, спиртните напитки и автентичната фермерска храна в три дни, посветени на вкуса и вдъхновението. Тринадесетото издание на фестивала ще предложи над 400 вида вина и напитки за дегустация и..
Бургас ще се превърне в столица на кукления театър между 10 и 15 август, когато за 12-а поредна година на откритата сцена „Охлюва“ ще се проведе Международният куклен фестивал „Дни на куклите“. Събитието ще събере трупи от България, Германия, Турция, Чехия и Бразилия и ще предложи на публиката шест вечери, изпълнени с куклени спектакли, музика,..
На 26 юли Националният археологически резерват „Деултум“ край село Дебелт ще бъде домакин на античния фестивал „Деултум – малкият Рим в Тракия“. Събитието отбелязва 45 години от началото на археологическите проучвания на първата римска колония на територията на днешна България. Фестивалът ще събере групи за исторически възстановки от цялата..
Вечер, посветена на морето, предстои в Поморие от 19.00 ч. в двора на Посетителския център по рибарство и морско дело. Пред местни и туристи ще бъдат представени книгите: „Морето и Анхиало. Древност и съвремие” с автор Любка Николова и „Рибарски рецепти. Морски спомен от Поморие” със съставител и художник Анелия Григорова. Григорова,..
За втора поредна година в програмата на Младежкия международен център-Бургас е включен курс по самозащитата. Занятията са безплатни и се провеждат..
Националният археологически резерват „Деултум“ край село Дебелт ще бъде домакин тази събота на античния фестивал „Деултум - малкият Рим в Тракия“. "..