До дни се очакват резултатите от пробите на детето с остър хепатит, лекувано в болница в Бургас, съобщават от РЗИ-Бургас.
Детето, което е на 5 години, е постъпило в Инфекциозното отделение на Университетската многопрофилна болница за активно лечение с обща отпадналост и завишени чернодробни ензими, съобщи заместник-директорът на здравното заведение д-р Светослав Тодоров:
"Изпълнявайки наредбите на здравното министерство и РЗИ са изпратени проби към националната референта лаборатория за отхвърляне или потвърждаване на този остър хепатит с неясна етиология. Лечението е протекло без усложнения. Детето е изписано в задоволително състояние с терапия за дома и проследяване съответно. Нищо по-специфично няма на този етап. Лечението включва защита за черния дроб, симптоматично повлияване с медикаменти, ако има гадене, повръщане, диария."
Извършена е дезинфекция на детската градина, която е посещавана от 5-годишното дете, боледувало от остър хепатит в Бургас. Наблюдават се контактните лица, съобщиха от РЗИ – Бургас.
Необходимите изследвания са изпратени до Националния център за заразни и паразитни болести и се очакват резултатите, които да потвърдят или отхвърлят, че става въпрос за инфекцията с неизвестен произход, регистрирана в няколко европейски страни, коментира д-р Мирослава Киселкова от РЗИ - Бургас:
„Тук нямаме конкретен причинител, няма как да се вземат някакви по-конкретни мерки, освен да се наблюдават контактните на детето и да се направи една по-щателна дезинфекция. Все още набираме информация за този хепатит, и в световен мащаб е по същия начин, няма как да предвидим как ще се случат нещата тук. Нямаме данни детето да е увредено или да има някаква друга патология, затова смятам нещата ще се развият съвсем благоприятно!“
Изследванията на пробите, взети от детето, лекуващо се от остър хепатит в бургаската болница, показват, че не се отнася за хепатит от познатите досега видове на този вирус. Това заяви пред БНР д-р Тенчо Тенев, завеждащ националната референтна лаборатория "Хепатитни вируси" към Националния център за заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).
В момента се изчакват резултатите от допълнително проведените изследвания, които ще бъдат готови в утре, допълни доц. Любомира Гломб, която оглавява отдел "Вирусология" на центъра. Тя не очаква в България да се появи сериозно огнище на новия вид на хепатит, регистриран в началото на миналия месец във Великобритания
Трагични показатели на оралната хигиена при децата отчете д-р Борислав Миланов, главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Той, заедно със свои колеги специалисти, се включи в среща в Бургас по повод Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 години в Република България. Тя е в сила в страната..
Два пъти по- висока от средната за страната остава заболяемостта от простуда и грип в Ямболска област. Най-засегнати са децата до 4 години. При средна заболяемост за страната от 101 на 10 000 души, в ямболско тя е 216 на 10 000, уточни директорът на здравната инспекция д-р Радостина Калчева и допълни, че резултатите от направените..
Около 70 000 лева са неусвоените към момента средства по общинската програма за финансово подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми в Бургас, стана ясно на днешното заседание на местния парламент. В началото на следващата година предстоят промени в правилника. Идеята е да се прецизират начините за кандидатстване, предвижда се и по-широка..
Иновация за лечение на диабетно стъпало със собствена тъкан на пациента и изкуствен интелект бе приложена в УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение. Персонализираната кожна регенерация използва естествените защитни сили на организма. Най-сериозното й приложение е при т.нар. диабетно стъпало, но е вариант и при други трудно зарастващи рани...
Над 60 здравни специалисти и около 30 доклада по актуални теми в медицинската практика и научните изследвания бяха част от четвъртия Есенен медицински форум, който се проведе в Бургас. Участниците имаха възможността да представят своите научни разработки и клинични изследвания в различни тематични сесии, обхващащи широк спектър от медицински..
През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа все още не е навлязъл в пика си...
Здравният министър издаде заповед, с която се забранява износът на лекарство за недоносени деца, заплащано от Здравната каса. Лекарството няма заместител, а вносителят му е получил сигнали от родители за липсата му в аптечната мрежа у нас. Забраната за износ влиза в сила от 23 ноември и ще действа до 20 януари догодина. Лекарството се използва за..
Трагични показатели на оралната хигиена при децата отчете д-р Борислав Миланов, главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Той, заедно със..