Нулевата ДДС-ставка за хляба няма да доведе до намаляване на цената на продукта за крайния потребител, смятат производители. Заради инфлацията, не може да се гарантира дори и че тя няма да се повиши.
Не може да се прогнозира как ще се повлияе цената на хляба, ако ДДС – ставката стане 0%, коментира производителят Красен Хлебаров. Ако брашната и всички консумативи идват с данъка, а ние не го начисляваме, това ще оскъпи нашата продукция с 20%, посочи той:
„Ако това ДДС, което ние плащаме за консумативите се приспада и се връща от държавата, вече това е съвсем друг въпрос. Току-що ми пристигнаха новите цени на брашната, от понеделник. Имате предвид, че миналата година, май месец, купувахме брашно за 600 лв/тон с ДДС. От понеделник брашното ни става 1140 лв/тон. Като тенденцията е, за нова реколта, брашната да бъдат за 1 300 лв/тон с ДДС. Засега единствено с тока малко се поуспокоиха нещата, но цената на тока пак е в пъти по-висока от миналата година“, коментира той.
За да падне цената на хляба, трябва да се намалят всички цени по веригата на производството, смята Красен Хлебаров.
Цената на хляба за потребителите няма да падне автоматично дори при нулева ДДС – ставка. В това е категоричен сливенският производител Мирослав Диамандиев. Към момента има много неясноти около обявената антикризисна мярка, посочи той:
„По отношение на прилагането на тази обявена мярка – с нулева ставка ли ще е или като свободна сделка; как ще се изчислява; как ще се възстановява по цялата верига; до крайния клиент ли ще се прилага. Към момента, покупката на пшеница е с нулева ставка. За нас, производителите, е важно и покупката на брашното да е с такава. Важно е да се промени данъчното законодателство във връзка с бързи и оперативни срокове за възстановяването на ДДС, в случай, че облагането на брашното остане“, посочи Диамандиев.
Едва ако всички тези неща се регулират, тогава можем да говорим за намаляване цената на хляба, поясни Мирослав Диамандиев. Цената на хлебната пшеница също расте, коментира той.
Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това обаче обикновено им прави впечатление едва когато отворят кутията и видят необичайно голямото празно пространство в нея, защото в магазина дори не са си помислили да погледнат посочения от производителя..
С близо 30 процента е спаднал оборотът на търговските вериги в деня на потребителския бойкот 13-и февруари в сравнение с ден по-рано. Данните обяви финансовият министър Теменужка Петкова след края на извънредното съвещание в Министерския съвет за цените на храните. "На 12 февруари 2025 година оборотите на големите вериги са били на стойност 27 300 000..
Министър-председателят Росен Желязков свика днес извънредно съвещание на правителството. Темата на срещата - цените на хранителните стоки. Като правителство няма да се увлечем от популизъм, но ще направим необходимото за нормалното функциониране на пазара. Това заяви премиерът Росен Желязков. Той посочи, че ще бъдат разгледани всички елементи по..
Картелно споразумение стои зад високите цени на основните хранителни продукти. Така коментираха някои бургазлии причината да се стигне до бойкот на големите търговски вериги. Днес обаче повечето хора подкрепиха протеста само символично, защото магазините в Бургас отново бяха пълни. Нищо необичайно не се случи днес в Бургас, въпреки призивите за..
Пътят Бургас – Варна е част от републиканската пътна мрежа, като с разширението му километри преди Поморие до Слънчев бряг и с изграждането на Северния обход бяха улеснени пътуващите на север. Малък участък, който остана, от т. н Тромпет до Военния дом на Сарафово, не е ремонтиран от години и е в крайно лошо състояние. През него преминава целият..
Реални мерки срещу сивия сектор в туризма очакват от бранша преди новия сезон. Това коментира пред БНР-Бургас Евелина Пулева, заместник-председател на Бургаската регионална туристическа камара: "Виждате какво става-нелегални екскурзоводи, постоянно слушаме истории на пострадали от нелегални туроператори. Отделно апартаментното отдаване на..
Обявеният за Ден без пазаруване в големите търговски вериги не опразни магазините в Ямбол. Клиентите са значително по- малко, а охранителните служители видимо изнервени. В предобедните часове във веригите пазаруват предимно пенсионери. Повечето от тях знаят за обявеният бойкот на хипермаркетите, но не виждат смисъл от него. "С каква цел е този..
Министър-председателят Росен Желязков свика днес извънредно съвещание на правителството. Темата на срещата - цените на хранителните стоки. Като..
Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това..
С близо 30 процента е спаднал оборотът на търговските вериги в деня на потребителския бойкот 13-и февруари в сравнение с ден по-рано. Данните обяви..