Светла Далакчиева е главен уредник в Природонаучния музей, тя е и доцент и преподавател по „Екология“ в бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров“.
Далакчиева е и инициаторът за събиране на пясък от цял свят. Началото на колекцията е поставено през 2014 година и до днес в нея има 650 образци.
Има зелен пясък от хавайските острови, пясък с цикламен цвят от Ню Йорк, който е с примеси на песъчинки от гранат, коралов пясък, чиито песъчинки, гледани под микроскоп, наподобяват изумителни цветя, черен вулканичен пясък от Ирландия, разказа Далакчиева:
„Всичко започва на шега! Лятото по време на летните дежурства се чудех с какво да занимаваме децата в нашия екоклуб „Вая“ и попадайки на снимка във Фейсбук на един японски плаж, на който песъчинките са звездички, съвсем случайно ми хрумна да проверя какви пясъци има по света. Предложих на децата да започенм да събираме различни видове и те се включиха с огромен ентусиазъм."
Интересни са историите на самите пясъци, но и тези за това как са разменяни различните видове. Колекционери по света си разменят пясъци, като спазват определен кодекс. Те изпращат образци от своята страна и получават съответно такива от други събирачи от други държави.
„Има пясъци от всички континенти, вкл. Антарктида. Има образци от различни плажове - златисти (Копа Кабана в Бразилия), зелени ( Хаваи), бели и розови (Бермуда, Бахами, Барбадос и Куба), черни (Гърция, Франция, Коста Рика). Най-много са пясъците от морските плажове, но има от реки и от пустини (Сахара, Аризона, Юта, Дубай).“
повече може да чуете в звуковия файл:
Има ли съкровища в Сливенския край? В миналото много хайдути са бродили в района и много злато и оръжие има заровено. Най-известна е местността Злостен, котелско. За нея се носят какви ли не легенди - за Вълчан войвода и неговото несметно богатство, за монетарници и за хайдушки съкровища. Всичко това поражда и нуждата да бъде намерено. Много иманяри..
Родителите често се изправят пред дилемата как да изберат най-доброто за своите деца, особено когато става въпрос за облекло. Качествените детски дрехи не само изглеждат добре, но и осигуряват комфорт и издръжливост, важни за активния живот на малчуганите. Но как да разпознаем истински качествените стоки сред морето от опции на пазара? Нека..
Извънредният и пълномощен посланик на Унгария в България Миклош Борош през тази седмица специално посети Бургас, за да се включи в инициативата на Регионалния музей "Езикът на кухнята: дипломация, история, култура". Дипломатът е от една година в България. Той сподели, че любимият му сладкиш е с ванилов крем, като тестото му е доста подобно..
Първата коледна инициатива в страната тръгна от Бургас през 2007 година. Близо две десетилетия бургазлии обединиха усилия и настроение в украси на входове, блокове и общи пространства. Едномесечната кампания "Да украсим Бургас" е с краен срок 15 декември. Условието за участие е да се създаде атрактивна коледна украса и да се направи снимка или кратко..
След слабото начало на груповия лов на дива свиня в Странджа отчитат добър отстрел. За последните два излета ловците в ловното сдружение Малко Търново са повалили над 15 животни. В сдружението в граничния град членуват 14 ловни дружини. Както обикновено с откриването на сезона на 5 октомври ловците излизат в планината. Късметът им се..
С изложба и кулинарна демонстрация Унгария представи своята кухня и традиции в Етнографския музей в Бургас. Пълномощният й посланик Миклош Борош откри експозицията „Сладки посланици“. В посещението си той беше придружаван от директора на Институт Лист - Унгарският културен институт в София Сандра Мишкеди. Проявата е част от..
Една бъдеща звезда на модната индустрия представихме в предаването "Ева в неделя". Фатме Хасан е трети курс специалност "Мода" във филиала на НХА в Бургас. Наскоро тя се нареди сред победителите в международния конкурс "CROPS" на Feeric Hub. Тази година конкурсът събра 204 модни илюстрации на 34 студенти от 16 университета и 8 държави...