Преди 100 години, след месеци и години лутания, част от бежанците от Одринска Тракия започват да се заселват в днешното Сарафово. Първо това правят 56 семейства, разказва Гинка Герова, която е родственик на първите заселници и е част от организационния комитет по честването:
„Първите семейства се заселват тук, в местността „Соката“. До края на 1922 г. стават 81, а през 1923 г., вече са 118. В началото живеят във временни сламени колиби заедно с добитъка. Всичко по тези места било обрасло с драки. Изсичали драката и си строели къщи без разрешително и план. На няколко пъти импровизираното селище е разрушавано и опожарявано. Затова водят непрекъсната борба за утвърждаването му като отделно населено място. В началото на 1922 г., бежанците от „Соката“ вече имат официален статут на български гражданим, а в края на годината и свой кмет“, разказа тя:
Иначе, нейният прадядо е сред първите заселници:
„Те са били едно малко семейство, тъй като дядо Иван е имал само две деца, а съпругата му, баба Петра, е починала още в Тракия. И той, с двете си деца, те са били вече големи, около 16-17 годишни, идват в Сарафово. И това, което знам, че моята баба Аргира е от семейството на Дерменджиевия род. Тя не е дошла тук. Тяхното семейство не се е заселило първо в Сарафово. Те са били в Бяла, Варненско. Дядо ми Димитър и баба ми Аргира изглежда са се познавали още от Турция. И той отива, намира я и ѝ казва „Сарафово е много хубаво (то тогава се е казвало Папорос), идвайте насам. И цялото семейство Дерменджиеви, с всичките си деца, се преселват и те в Сарафово“, разказва Гинка.
Кварталът нови името на инж. Стоимен Сарафов, наричат го спасителят на бежанците, припомня Гинка Герова. В негова чест ще бъде поставена паметна плоча на читалището в квартала.
„Под негово ръководство, семействата получават помощ и заеми за построяване на къщите, наречени „шаронски“, на името на Рене Шарон, който контролира средствата. Стоимен Сарафов урежда и водоснабдяването, през 1932 г. построяването на къщите и дарява много лични средства за построяването на училището. През 1924 г. трудолюбивите хора в Сарафово, със собствени средства и колективен труд, изграждат училище за своите деца. Първи просветители са Георги Казаков, семейство Катя и Александър Богданови, Мара Чапарова, Анастасия Добрева, Видка Стоянова, Станка Станева, Цвета Белиматева, Димитър Казаков, Ангелина Узунова, Ради Джунев. Скоро, след основаването на Сарафово, жителите му създават читалище. Основано е през есента на 1929 г. по идея на учителя Георги Казаков. Първо се именува Ламбо Мърдев, активен революционер и просветител от Булгаркьой, селото, от което идват“, разказва тя.
През първите 15 години, читалището се помещава на различни места. Организират се вечеринки, организират се театрални постановки, а със събраните средства се купуват книги и се обогатява фондът. През 1938 г. библиотекар, първият, става дядото на Гинка Герова – Димитър Иванов – Джамбаза. Новата сграда на читалището е открита през 1963 г. и културното средище носи името на учителя Ангел Димитров.
А връщайки се към настоящето – кварталът ще празнува два дни. В петък, от 17 ч., ще бъде открита паметната плоча, след което ще бъде открита изложба „Българските бежанци в нашата памет“ и ще има празнична програма в читалището. На другия ден, от 11 ч., отново там ще има прожекция на спектакъла „Дом за овце и сънища“ и земляческа среща на потомците на заселниците. Празникът ще продължи на пристанището, от 18 ч., с концерт на Таня Ди и Благовест Зерлиев, ПФА „Странджа“, Тони Димитрова и Миро Станчев и ще завърши със заря.
Новата сграда на областната болница в Ямбол ще заработи най-рано през следващото лято, уточни служебният здравен министър Галя Кондева. Дотогава трябва да е готов спешният център към лечебното заведение. Въпреки обещанията, че болницата ще заработи до края на тази година, срокът се отлага за пореден път стана ясно, след посещението на..
Затварят за авариен ремонт пътят от Царево към Варвара, Ахтопол, Синеморец, Резово и в двете посоки, информират от АПИ. Участъкът ще бъде ограничен за преминаване на всички превозни средства в събота (23 ноември) от 9 ч. до 12 ч., При изпълнението на ремонта на сводовия водосток при 4-и км, ще се допуска преминаване само на автомобили със..
Kaufland България откри първия си автомат за рециклиране на опаковки в Бургас. Той може да бъде намерен на паркинга на хипермаркета на ул. „Янко Комитов“ 8 в кв. „Славейков“. Това е седмата станция за рециклиране на Kaufland в България от старта на пилотния проект за депозитна система през пролетта на 2023 г. До момента клиентите на веригата са върнали..
"Община Бургас не премахва дървета, а ги подменя." Това е коментарът от местната администрация, след сигнал, получен в редакцията на БНР-Бургас, че на улица "Гладстон" се извършва сеч на дървета. При изготвянето на проекта за ремонта на улицата е направена експертиза и се подменят само дървета, за които има наблюдение през годините, че съхнат,..
Системите за обработка на документи на КАТ Бургас отново работят в нормален ритъм, съобщават от там. Заради техническа неизправност, КАТ Бургас няма да обслужва граждани В четвъртък беше преустановено предоставянето на административни услуги на гражданите заради възникнала техническа неизправност.
Заради провеждането на Полумаратон Бургас 2024 на 24 ноември – неделя, ще бъде въведена временна организация на движението от 7 до 14:30 часа в района на трасето, по което ще преминат бегачите, съобщават от общината. Мярката се налага заради осигуряването на безопасността на участниците в спортното събитие. Ето кои участъци ще бъдат затворени за..
Спектакълът "Ритуали на душата" ще бъде представен тази вечер, 22 ноември в Културен дом НХК в Бургас. Този път той е специално ориентиран към младежката публика, съобщават неговите автори от Танцова компания "Дюн". От екипа допълват, че "Ритуали на душата" е един от най-успешните им проекти, който е имал над 60 представяния в страната, както и..
"На Ахелой е извършен ремонтът изцяло, без пречиствателна станция. Нужни са около 18 млн. лв. В Порой довършваме ремонта на кулата до края на годината...
Въпросът за провеждането на местния референдум относно каменната кариера в Каблешково ще се решава от бургаския административен съд. Причината е..
Пътноподдържащите фирми в Ямболска област са в готовност за реакция при усложнена зимна обстановка, стана ясно на днешното заседание на областния щаб за..