Учители, преболедували COVID-19, ще се преглеждат безплатно при специалист, а педагози с различни заболявания ще се възстановяват с лечебни процедури. Работещите в системата на предучилищното и училищното образование вече могат да се възползват от поредното издание на Националната програма за „Профилактика и рехабилитация на педагогическите специалисти“.
Националната програма покрива разходите на педогогическите специалисти, направени в периода от 13 май до 30 септември. Общо 180 000 лева са предвидени за профилактика, а 200 000 - за рехабилитация.
Преболедувалите Covid-19 ще получават до 30 лева за допълнителни профилактични прегледи и консултации извън осигурените в рамките на задължителното здравно осигуряване.
Сумата е увеличена двойно в сравнение с миналата година, когато програмата покриваше до 15 лева. От подкрепата ще могат да се възползват до 6 000 педагози. За нея могат да кандидатстват всички преболедували, но прегледът трябва да в периода от 13 май до 30 септември.
От програмата могат да се възползват и учители, които са били включени в нея и миналата година.
В списъка, който дава право на рехабилитация, влизат 10 групи заболявания. Сред тях са сърдечно-съдови, чернодробни и кожни заболявания. на всеки педагогически ще бъдат възстановени до 100 лева от направените разходи, а тази финансова помощ ще получат до 2000 учители.
За да участват в програмата, педагогическите специалисти трябва да подадат заявления до директора на своята образователна институция. Изискват се и медицински документи, доказващи проведената профилактика или рехабилитация.
Крайният срок е 5 октомври.
Предстои основен ремонт на сградата на Центъра за психично здраве в Бургас. Проектът е на стойност 1,2 млн. лева, осигурени по Плана за възстановяване и устойчивост. Инвестицията трябва да бъде изпълнена до края на годината . По нея се предвижда и закупуване на ново обзавеждане и медицинска апаратура. Центърът за психично здраве се..
Увеличават се случаите на остри респираторни заболявания и грип в Бургас, посочват лекари. На прага на грипната епидемия те съветват да ограничим контактите, а при заболяване болните да си направят комбинирани тестове за грип. Ръстът на болните се покачва всяка седмица от нова година насам, казва личният лекар д-р Пламен Панайот ов...
От днес всички училища в Ямболска област преминават към обучение в електронна среда. От вчера в областта е обявена грипна епидемия, тъй като са достигнати критичните за района стойности на заболяемост от 349 на 10 000 души население. Мерките ще продължат да действат до 27 януари включително. След решението на Областния съвет по..
Всички училища в Ямболска област са готови да преминат към дистанционно обучение от утре, увериха от Регионалното управлението на образованието. Решението за онлайн обучение е част от противоепедимичните мерки, взети на заседание на Областния съвет по здравеопазване. Проблеми с дистанционното обучение не се очакват, заяви началникът на регионалното..
Грипна епидемия е обявена от днес в Ямболска област, учениците ще преминат на дистанционно обучение от утре-22 януари. В лечебните заведения има достатъчно свободни места за пациенти с усложнения, след прекаран грип. В петте общини на областта от днес са в сила засилени мерки, които целят ограничаване на разпространението на грипните вируси,..
Отбелязваме деня на родилната помощ или Бабинден по стар стил. По този повод в Родилното отделение на областната университетска болница в Бургас ще се състои ритуал, при който по традиция ще бъдат измити ръцете на завеждащия отделениет о, като символ на появата на новия живот. Ще бъдат обявени и актуални данни за раждаемостта в лечебното..
От утре в цялата Ямболска област е обявена грипна епидемия. Учениците ще преминат на онлайн обучение от сряда 22 януари, което ще продължи до 27 януари, реши Областният съвет по здравеопазване на днешното си заседание . През последните дни са достигнати критичните за областта стойности от 349 заболели на 10 000 души население, посочи директорът на..