Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще стане ли плажът „Корал“ защитена морска местност

Плажът „Корал“
Снимка: Ася Чанева



Ще стане ли акваторията пред екоплаж „Корал“ морска защитена местност? А пясъчните дюни и сухоземната част на плажа ще бъде ли също обявени за защитена територия? Тези 2 казуса предстои да бъдат разисквани.  

Засега на 15 юни се събира комисия от представители на различни министерства и кмета на Царево Георги Лапчев, която ще реши дали ще има нова морска защитена зона, какви ще бъдат границите и, както и какъв ще бъде режимът на защита. 


Предложението за обявяване на морска защитена територия „Корал“ в землището на село Лозенец е на сдружението "Да запазим Корал". 1 250 дка трябва да обхване тази нова защитена територия. Към документите е приложен и проект на Заповед на министъра на околната среда и водите, според която в границите на морската защитена територия ще бъдат забранени риболовът, замърсяването с нефтени продукти и други отпадъци. Също така се посочва, че акваторията е постоянно местообитание на видовете афала, делфин и есетрови риби. А какво стои зад идеята и кога ще се обсъжда обявяването и на сухоземната част на плаж "Корал" за защитена зона, обяснява Атанас Русев, председател на екосдружението, внесло за обсъждане тези предложения:

"Цели се да бъде защитено морето и животинския и растителен свят. Зоната е малка и прекалено близо до брега, по принцип там няма риболов през последните 20-30 години. Пуснали сме предложения и сушата-плаж "Корал" да е част от защитената територия, защото там има ценни растителни и животински видове, уникални за България. Това е един от последните девствени оазиси по нашето Черноморие." 

Кметът на Царево Георги Лапчев, както и представители на 3 министерства, Изпълнителната агенция по горите и областната управа в Бургас са поканени за участие в комисията, която на 15 юни се събира, за да обсъди предложението и да вземе решение дали морската територия пред плаж „Корал“ да бъде обявена за защитена. Кметът Лапчев има възражения по темата и смята, че отношението на еколозите към местните хора е обидно. От общината изтъкват, че към документите е приложен и проект на Заповед на министъра на околната среда и водите, съгласно която в границите на защитена местност „Корал“ са забранени следните дейности: риболов; замърсяване на обекта с нефтени продукти и други отпадъци; екстензивно и интензивно отглеждане на аквакултури. Инженер Лапчев коментира:

"Няма нищо по-хубаво от това да опазим природата за вечни времена, но когато това се случва трябва да има широк дебат, защото целта е да има равнопоставеност на нуждите на местните хора и нуждите на природата. За сушата на "Корал", например, са засегнати над 300 имота-собствениците дори не знаят, че става защитена територия. Сега говорим за акваторията пред плаж "Корал" след като има хора, които изкарват хляба си с риболов, а именно част от тази територия представлява и тяхната риболовна акватория. В разработката е записано, че видовете изчезват заради ниската екологична култура на местното население  Не мисля, че местното население няма екологична култура!"  

От Община Царево изразяват несъгласие с подход по приемане на нова защитена зона или разширяване на съществуваща, без участие на заинтересованите страни – местните и рибарски общности и без широк експертен дебат. Оттам твърдят, че решенията за обявяването на защитени територии трябва да се вземат след широк обществен дебат. А сега решението на комисията, която ще заседава на 15-и юни, ще се вземе с обикновено мнозинство. Ако решението се приеме, се подготвя проект на заповед за обявяването на нова морска защитена територия.


По публикацията работи: Свобода Атанасова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протестни действия подготвят служители на горските и ловни стопанства

Подписи за провеждането на евентуални стачни действия се събират сред служители в ловните и горските стопанства. В нашия регион готовност са заявили работещи в Малко Търново и Айтос, има проведени събрания по места, съобщи за БНР Бургас председателят на бургаската структура на КТ "Подкрепа" Иван Костадинов. Те настояват за увеличение на..

публикувано на 21.02.25 в 14:12

Министър Боршош: Работим за новата рекламна концепция на България

Дигиталната трансформация, нова рекламна концепция и утвърждаване на България като целогодишна туристическа дестинация са основните приоритети, по които министерството на туризма вече работи. Това сподели пред народните представители министър Мирослав Боршош по време на блицконтрола в ресорната парламентарна комисия. Основните..

публикувано на 21.02.25 в 11:30

Бургас отново ще бъде домакин на Международния форум за авио/транспортна свързаност и туризъм

Форум за авио/свързаност и туризъм у нас и в Европа ще се проведе на 22 февруари, събота в Бургас. Събитието ще е факт за четвърта година и този път е с международно участие. Организатор е Асоциация „Рафаел- инфо, култура и туризъм“.   "Хоризонт – 2030 – България и Югоизточна Европа" е темата този път, като акцентите са:..

публикувано на 21.02.25 в 08:20
архив

Министър Боршош: Програмата „Син флаг“ показва ангажимента ни към устойчивия туризъм

През 2025 г. България отбелязва 30 години от първото присъждане на престижната екологична награда „Син флаг“. Благодарение на активната дейност на Българско Движение „Син флаг“, българските плажове са носители на този престижен знак от 4 юли 1995 г., когато за първи път той е бил присъден на плаж в Слънчев бряг. Оттогава насам програмата се разширява и..

публикувано на 20.02.25 в 16:17

Ще има ли Бургас писта с електрически картинги

Инвестиционно намерение за създаване на картинг писта в Бургас противопостави съветници в комисията по общинска собственост.   Предложението на администрацията е атракционът да се изгради върху общински терен в местността Росенец срещу наемна цена от 980 лева на месец.  Съветници изразиха забележки срещу разходите, които общината трябва да..

публикувано на 20.02.25 в 14:59

Община Царево на туристическа борса в Унгария

На международна туристическа борса в Унгария се промотира община Царево. Там се представят забележителностите в региона и възможностите за туризъм и закупуване на ваканционен имот. От общината отправят благодарност към Невена Стоянов, ръководител на Службата по търговско-икономически въпроси - Будапеща. Предстои участие на Царево и във..

публикувано на 20.02.25 в 14:00

Излезе втора част на пътеводител за Странджа

Димо Колев от туристическо сдружение "Насам-натам" е готов с втората част на пътеводителя си за Странджа. Той надгражда първата и включва основна информация за 14 населени места, предимно в Малко Търново и Царево, както и всички маршрути и забележителности достъпни пеша и с велосипед. Всяка забележителност е придружена със снимки и информация,..

публикувано на 20.02.25 в 10:10