Ректорът на висшето учебно заведение проф. д-р Милен Балтов е координатор на българския партньор, а за целия проект „Развитие на оптимална и отворена подкрепа на изследванията в Черно море (DOORS)“, отговаря проф. Адриан Станика от Румъния. Проектът свързва науката, политиката и индустрията за спешната регенерация на Черно море, обясни при откриването на международния тридневен форум проф.Станика:
„Още преди 4 години тук беше обявена визията в Бургас за иновации и изследвания в Черно море. Това съвпадна и с българското председателство, в сградата на Бургаския свободен университет се прие и Декларацията на държавите от Черно море, една много мирна и положителна декларация по това време. Основното в проекта е не толкова да се напълни с още повече наука, а по-скоро научните изследвания да станат част от практиката и бизнес развитието.
Сътрудничеството между Румъния и България е на много високо ниво. Имаме и шанса координаторът на проекта да е от Румъния. Представителите тук в залата са също от Румъния. След визията от Бургас имаше и декларация, на която проф.Станика беше един от основните автори, както и на Европейската комисия.
Именно през 2019 година в Букурещ бе подписан от министри на черноморските държави Декларация за Общ дневен ред на Черно море, като уникална рамка за регионално сътрудничество в областта на синята икономика. Форумът в Бургас включва представители на 37 организации.
Какво става в момента с Черно море е извън това, което се случва в тази зала. Основното е, че Черно море е едно от първите морета, с обитания и активен живот. Нещо което трябва още веднъж да го поставим във фокуса на вниманието, поради важността му и най-вече поради сериозния му икономически потенциал."
В петък ще се проведе двудневна международна конференция на тема "Черно море - врата и много мостове" като продължение на форума в Бургаския свободен университет.
По повод националния празник 3 март в Бургас за осма поредна година ще се проведе "Българовското шествие". Тази година то ще е автомобилно. Акцент в него ще бъдат деца от бургаските училища.Те ще се включат с фолклорни изпълнения, хореография и спортни демонстрации. Инициативата се организира от сдружение „Мисия будители“...
Българското национално радио обяви конкурс за есе, който е за ученици и студенти от Украйна и Молдова. Темите са свързани с българските исторически личности и стихотворенията на български поети. Инициативата е в съзвучие с усилията на общественото радио за изграждане на здрави връзки с българските общности по света. Конкурсът се осъществява под..
Бургазлии предпочитат мартеници ръчна изработка, показа репортерската ни проверка. На един от най-големите базари, този на площад „Тройката“, много от търговците са запазили миналогодишните цени, въпреки инфлацията. Най-масовите, под формата на гривни се предлагат от два до пет лева за брой. Сред тенденциите тази година е предлагането на..
И тази година Община Бургас подготвя мащабна празнична програма, с която жителите и гостите на града ще честват националния празник – 3 март, и 147-ата годишнина от Освобождението на България от османско иго. Събитията в празничния за всички българи ден ще започнат от 09.00 часа с авто-мото похода „Българовско шествие 3-ти март “, което по традиция..
С информационна кампания и изложба Бургас ще отбележи Деня на редките болести. Ден на отворените врати ще се проведе бургаския екип на Българската Хънтингтън Асоциация в читалнята на партньора – читалище "Любен Каравелов" на ул. "Калоян" 24. По традиция Денят на редките болести се отбелязва в последния ден на месец февруари. По този повод в 12:30..
По-голям обхват на Синята зона в Ямбол гласуваха на днешното заседание съветниците на града. Подготвени са терени и за буферни паркинги, граничещи със Синята зона, на които няма да се заплаща за престоя. Разширението включва голямата част от съседните на очертаната в момента "Синя зона" улици, като достига до крайречния булевард на юг и ул. "Димитър..
Членовете на Съвета за електронни медии приеха единодушно с пет гласа "ЗА" отчета на генералния директор на Българското национално радио Милен Митев за дейността на медията в периода май-октомври 2024-а година. Дезинформацията, свръхинформацията, моделът на финансиране на Общественото радио, привличането не само на по-млада аудитория, но и на млади..
Извънредно заседание на общинския съвет в Поморие предстои днес. Причината е реализацията на важни инфраструктурни обекти. Сесията от три точки е от..
Според Антон Велчев, от сдружение "За достъпна храна", хората искат трайно решение и цени, които да могат да си позволят. Той вярва, че предните два..
По-голям обхват на Синята зона в Ямбол гласуваха на днешното заседание съветниците на града. Подготвени са терени и за буферни паркинги, граничещи със..