Само за миналата година по сигнали, екоинспекцията е направила 5 проверки на територията на сметището в края на град Сунгурларе. Първият сигнал беше от края на юли, вторият през август, а до 8 октомври беше и срокът, в който Общината трябваше да разчисти терена. Впоследствие обаче това отново не се случи. Тогава от администрацията обясниха, че нямат финансови средства, необходимата техника, а и метеорологичните условия не са добри. През миналата година бяха съставени 2 акта на Общината - за нерегламентирано изгаряне на отпадъци и на Кмета за създаване на незаконно сметище. Едното наказателно постановления е за 1400 лв., а другото за 3000 лв.
Таня Ангелова живее в чужбина, но редовно се прибира в родния си град Сунгурларе. В края на март тази година тя отново се натъква на горящото сметище. Прави снимки и клип и отново подава сигнал. Този път и до екоминистерството. Обещаната табела, която трябваше да обозначи, че това не е сметище, а регламентирано пространство за строителни отпадъци, също липсваше, посочи тя.
„Пушекът беше неописуем. Димът беше в града. Всичко беше отворено, запалено, димящо, с огромни количества боклук вътре. По принцип теренът трябва да е за строителни отпадъци, но има като започнем от лозови пръчки, тъй като това беше периодът за зарязване на лозите, минем през найлонови торбички, органичен отпадък от дома и стигнем до хартия и пластмаса. Всичко имаше“, допълни Ангелова.
През април тази година отново е подаден сигнал за замърсяване. Според проверката на екоинспекцията там отново са били струпани битови, строителни и биоразградими отпадъци. Отново е издадено предписание за почистване и при следваща проверка отново е установено, че това не се е случило. Единственото, което ни остава е да подаваме сигнали да се надяваме нещо да се случи, посочи Таня Ангелова. Тя допълни, че е намален и броят на машините, които изхвърлят боклука в града.
„Ако преди беше на всеки две седмици, сега е един път в месеца, може би и не. Да не говорим, че нашата кофа за боклук, персонално, не е изхвърляна, за да съм аз потърпевшата, лично. Съответно и роднините ми по този начин бяха ощетени. Те ми казват, че нищо не се случва – всичко е по старому. Тези санкции много афектираха кмета, защото се плащаха глоби. Тези глоби обаче ние данъкоплатците плащаме. В крайна сметка буферът е върху хората, които живеят там. Те плащат да бъдат санкционирани. Такава е историята“, посочи Ангелова.
Непочистен от Общината остава и замърсеният терен край село Грозден. Сигнал за него беше подаден още през септември миналата година. Ако тези сметищата останат в това състояние предстои издаването на нови актове и нови глоби.
БНР- Бургас изпрати въпроси по темата към Община Сунгурларе и кмета Георги Кенов, но оттам отказаха коментар.
Най-ощетени от цените в магазини за хранителни стоки са потребителите. Това коментират организаторите на еднодневния бойкот у нас, който е обявен за утре. Той е заради високите цени на продуктите, а идеята е големите супермаркети да останат без купувачи. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива",..
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) извършва предварително проучване на всички данни и фактори, свързани наблюдавания ръст на цените на храните от първа необходимост, става ясно в съобщение от пресцентъра на регулаторния орган. Комисията заявява, че не упражнява ценово регулиране, като насърчава всеки, който разполага с информация и/или..
В четвъртък и петък заради изграждане на уличен водопровод и улична канализация в ж.к. „Изгрев“ се въвежда временна организация на движението, съобщават от община Бургас. Затваря се за движение кръстовището на улицата между бл.184 и бл.181 и улицата между бл.37 А и ТП „ДЛС Ропотамо“.
В Етнографската експозиция на бургаския музей отново отваря врати „Работилничка за мартеници“. В рамките на един астрономически час, с помощта на уредниците от музея, децата ще се запознаят с материалите, от които се изработват и ще могат да сътворят своя мартеничка. Работилницата ще бъде отворена до края на месеца от 10:00 до 16:00 часа..
Доброволци от “Бъди човек” –Айтос организират благотворителен концерт “С Любов за Виктор”. Те са тези, които осъществяват дарителските кампании за Коледа и Великден за предоставянето на хранителни продукти на възрасти хора в нужда. Сега каузата им цели да помогне на деветгодишното момче, което има сериозен здравословен проблем. Необходима..
16 души от Община Камено ще получават безплатно здравно-социални услуги. Те се реализират по програма, в която са заложени по-малко средства спрямо предходни периоди. От нея ще се възползват хора с увреждания и възрастни хора, обясни кметът Жельо Вардунски: "Те ще получат човек, който два часа ще е до тях. Ще им пазари, почиства. Това са хора..
Кукери от Ямбол ще представят в Народното събрание днес, елементи от характерните за региона обредни игри, които по традиция се организират около Сирни заговезни. В края на февруари в Ямбол за 26-и път ще се проведе Международният маскараден фестивал „Кукерландия". Представители на единствената градска ямболска кукерска група ще огласят парламента..
Доброволци от “Бъди човек” –Айтос организират благотворителен концерт “С Любов за Виктор”. Те са тези, които осъществяват дарителските кампании за..
Кукери от Ямбол ще представят в Народното събрание днес, елементи от характерните за региона обредни игри, които по традиция се организират около Сирни..
Пътят между Ямбол и Сливен е най-натовареният участък от републканската пътна мрежа на територията на Ямболска област. Възможност за разтоварване на..