Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Клиниката по съдова хирургия на УМБАЛ Бургас с нов модерен ангиограф

Мъж над 65 години, диабетик, и/или хипертоник, пушач. Това е най-честият профил на пациентите в новата ангиографска зала на Клиниката по съдова хирургия на УМБАЛ Бургас. Проблемът – запушени артерии, тук се решава бързо, безкръвно, безплатно и безболезнено, като част от пациентите не заплащат дори потребителска такса. От две седмици Клиниката по съдова хирургия разшири дейността си. Открит е нов сектор с 14 легла, в който се извършват ендоваскуларни процедури под ангиографски контрол. А в основната си операционна зала съдовите хирурзи продължават да извършват сложни хибридни и отворени операции.

Процедурите, извършвани в ангиографския сектор, са популярни сред пациентите като „отпушване на артериите“. Медицинското наименование на „запушените артерии“ е Периферна артериална болест (ПАБ). То е социално-значимо и много разпространено заболяване, като по-голямата част от пациентите са мъже. Периферна артериална болест включва всички заболявания, които водят до запушване на артериите – диабет, атеросклероза, запушване и втвърдяване на артериалните стени; стеноза, стесняване на артериалните стени; емболия, блокиране, причинено от кръвен съсирек, и т.н.

Мъжете са рискови, защото водят по-заседнал начин на живот, движат се по-малко, пушат повече. Най-често пациентите се оплакват от изтръпване, мравучкане и умора в краката. Те не могат да стоят дълго време прави, или да вървят, необходимо е да си починат, за да продължат. Може да изпитват болка, безсилие или спазми в мускулите на краката, да имат възпаления, рани или язви, които заздравяват бавно или изобщо не заздравяват, посиняване, или бледност на крайниците“, обяснява проф. д-р Валентин Василев, началник на Клиниката по съдова хирургия. Той извършва ангиографските процедури заедно със своите асистенти всеки работен ден.

Процедурата със сложното наименование „перкутанна транслуменна ангиопластика“ представлява отпушване на засегнатия съд под рентгенов контрол в реално време. Пациентът е в съзнание, с местна упойка в бедрената артерия се въвежда тънка тръбичка с балон, който се раздува и разширява засегнатия съд. Балонът може да бъде покрит и с лекарство, което се отлага по стените на съда и забавя повторното му стеснение. Процедурата трае около 40 минути, а пациентът престоява в болницата 3 дни, като през първия ден задължително се извършват изследвания. Възстановяването е бързо и човек се връща към обичайните си дейности още на следващия ден. Преди този технологичен напредък в медицината, „отпушването“ се е извършвало чрез отворени операции, с пълна упойка, много рискове и трудно възстановяване на пациентите.

„Вече спокойно можем да кажем, че имаме Клиника на европейско ниво. Всички съдови процедури, които се работят в Европа, ги правим и тук, при нас. Когато си създал едно отделение от нулата, това е голям повод за гордост“, споделя проф. Василев. Всички процедури в Клиниката по съдова хирургия са безплатни за пациента, защото напълно се покриват от Здравната каса. Някои от пациентите – напр. диабетиците, не заплащат дори потребителската такса от 5.80 на ден.


По публикацията работи: Стефка Бакърджиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Увеличават се болните от грип в Ямболска област

Увеличават се болните от грип и респираторни инфекции в Ямболска област. Засегнати са най- вече децата  до 4 години, най-ниска е заболеваемостта при възрастните над 65 години, отчитат от Регионалната здравна инспекция.  Скок на случаите е отбелязан още през първата седмица на годината, подчерта директорът на РЗИ д-р Радостина Калчева:..

публикувано на 07.01.25 в 16:22

Д-р Петко Желязков: Има дисбаланс в проектобюджета за здраве

Личните лекари настояват бюджетът за доболничната помощ да бъде повишен най-малко с индекса на потребителските цени . Според съсловната организация част от изследванията и дейностите, заложени за болниците могат да се извършват от специалисти в първичната медицинска помощ.  В началото на януари личните лекари не знаят с какъв бюджет ще..

публикувано на 07.01.25 в 14:44

Ревматологията в УМБАЛ Бургас вече има специализирани комисии за всички диагнози

Отделението по ревматология в УМБАЛ Бургас вече има всички специализирани комисии, които издават и продължават протоколи на пациенти, които се лекуват с биологична терапия по НЗОК в извънболнична помощ, съобщиха от здравното заведение.  От април 2024 отделението издава протоколи за скъпоструващото лечение при ревматоиден артрит,..

публикувано на 06.01.25 в 14:30

Акушерката, заснета да танцува с новородено заяви, че съжалява

Акушерката, която бе заснета във видеоклип да танцува с едно от новородените в родилно отделение на сливенската болница "Д-р Иван Селимински", заяви, че съжалява за постъпката си. В същия момент пред болницата семейство твърдеше, че едно от децата в скандалния видеоклип е тяхно внуче. От болницата отрекоха това и поискаха да се спрат манипулациите на..

публикувано на 05.01.25 в 12:35

Проф. Кантарджиев: Още няма рязък скок на случаите на грип

В Европа случаите на сезонен грип растат. Преобладава грип А . Около 70 на сто от случаите на този грип А са на пандемичния за 2009 г. свински грип. Това обясни пред БНР проф. Тодор Кантарджиев, бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Още няма рязко увеличаване на случаите на грип и остри респираторни..

публикувано на 02.01.25 в 11:26

В ямболската болница са приети петима пациени след използване на пиратки

Петима пострадали от неправилно използване на пиротехнически средства са приети в областната болница в Ямбол през първият ден на новата година. С ампутирани пръсти е дете, а 30-годишен мъж е настанен в хирургичното отделение Дете на 7 години е транспортирано по спешност в столичната болница "Пирогов" за извършване на пластична операция, в..

публикувано на 01.01.25 в 22:48

Първото бебе на 2025-та година в Сливен е момче

С недостиг на лекари и медицински сестри посрещна новата 2025 година областната болница в Сливен МБАЛ „Д-р Иван Селимински“. Общо 38 са свободните места за лекари, а за медицински сестри 43. Първото бебе родено в болницата през 2025 е момче. То е проплакало в 2,20 часа, съобщиха още от болничното заведение. Последното родено в областната болница  за..

публикувано на 01.01.25 в 16:27