Въвеждане на заплащане за кръводарителите няма да прекъсне лошите практики в момента. Това е становището на Българската асоциация за доброволно кръводаряване, по повод готвени законодателни промени. Платеният дарител е рисков, смятат експерти и настояват да се работи за насърчаване на безвъзмездното кръводаряване.
Според законопроекта кръводарителите ще получат по-високи суми за храна, тонизиращи напитки и пътни разходи, както и ваучер на стойност половин средна надница или 41,70 лв. Предложенията са повърхностни и козметични и няма да решат проблемите с ширещата се търговия с кръв у нас, смята Стефка Попова-Лазарова, председател на Българската асоциация за доброволно кръводаряване. По думите й при наличие на интерес, рискът да се скрият протипоказания, за да се вземе заплащане, е огромен.
„Въвеждането на подобни стимули за заплащане на кръводарителите, пък били те наричани и ваучери, напрактика представляват възмездност и по-скоро ще създадат нови проблеми, отколкото да решат съществуващите такива. Напрактика хората, които даряват в момента доброволно, ще продължат да го правят, а хората, които злоупотребяват и търгуват с кръвта си ще продължат да взимат пари от близките, но ще получават и пари от държата, което е пълен абсурд“
От асоциацията приемат положително двата дни отпуск за кръводарителите, който бонус е без аналог в други държави. Но са категорично против начина, по който сега се набира нужната кръв.
„Огромните проблеми идват от тези бележки, които се искат от Кръвните центрове, за да се изпрати кръв на болниците, които са абсолютно нерегламентирани и незаконни. Кръвните центрове така са си решили проблемите, прехвърляйки ги на отговорността на близките, за да могат да ги принуждават да търсят дарители. Така държавата абдикира от отговорността си да насърчава и популяризира кръводаряването и да полага усилия в тази насока“
Като част от стратегията си за насърчаване на доброволното кръводаряване и оказване на помощ, БОДК създаде системата "Дари кръв" с мобилно приложение за доброволни кръводарители и нуждаещи се от кръв.
Според организацията трябва да се работи върху образователната система, с акцент на значението на кръводаряването, което да накара всеки, навършил 18 години, без противопоказания, да започне да дарява кръв, доброволно и безвъзмездно, не защото наш близък има нужда.
„Трактовките досега бяха, че когато кръводаряването е платено, човек може да укрие своите заболявания. Затова се популяризира доброволното кръводаряване, а не платеното. Това е моето лично мнение, че даряването на кръв трябва да е на хуманна основа“, отбеляза директорът на червенокръстната организация в Бургас Виолета Радева.
Така смята и младият кръводарител Ива Кусева от Поморие: "Винаги призовам своите приятели и познати да даряват, сега призовавам и непознати. Дарявайте, няма нищо страшно. Разбира се, безвъзмездно"
Повече чуйте в звуковите файловеРемонт и модернизация на детското отделение на елховската болница „Св. Иван Рилски“ планират от общинската администрация. Стойността на дейностите е за половин милион лева, като средствата ще се осигурят по европейски проект. Болничното заведение е сред малкото в страната общински такива, които са финансово стабилни. Освен жителите на Елхово, тук се..
Предстои основен ремонт на сградата на Центъра за психично здраве в Бургас. Проектът е на стойност 1,2 млн. лева, осигурени по Плана за възстановяване и устойчивост. Инвестицията трябва да бъде изпълнена до края на годината . По нея се предвижда и закупуване на ново обзавеждане и медицинска апаратура. Центърът за психично здраве се..
Увеличават се случаите на остри респираторни заболявания и грип в Бургас, посочват лекари. На прага на грипната епидемия те съветват да ограничим контактите, а при заболяване болните да си направят комбинирани тестове за грип. Ръстът на болните се покачва всяка седмица от нова година насам, казва личният лекар д-р Пламен Панайот ов...
От днес всички училища в Ямболска област преминават към обучение в електронна среда. От вчера в областта е обявена грипна епидемия, тъй като са достигнати критичните за района стойности на заболяемост от 349 на 10 000 души население. Мерките ще продължат да действат до 27 януари включително. След решението на Областния съвет по..
Всички училища в Ямболска област са готови да преминат към дистанционно обучение от утре, увериха от Регионалното управлението на образованието. Решението за онлайн обучение е част от противоепедимичните мерки, взети на заседание на Областния съвет по здравеопазване. Проблеми с дистанционното обучение не се очакват, заяви началникът на регионалното..
Грипна епидемия е обявена от днес в Ямболска област, учениците ще преминат на дистанционно обучение от утре-22 януари. В лечебните заведения има достатъчно свободни места за пациенти с усложнения, след прекаран грип. В петте общини на областта от днес са в сила засилени мерки, които целят ограничаване на разпространението на грипните вируси,..
Отбелязваме деня на родилната помощ или Бабинден по стар стил. По този повод в Родилното отделение на областната университетска болница в Бургас ще се състои ритуал, при който по традиция ще бъдат измити ръцете на завеждащия отделениет о, като символ на появата на новия живот. Ще бъдат обявени и актуални данни за раждаемостта в лечебното..
Ремонт и модернизация на детското отделение на елховската болница „Св. Иван Рилски“ планират от общинската администрация. Стойността на дейностите е за..