Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стефка Попова-Лазарова, председател на Българската асоциация за доброволно кръводаряване:

Ваучери за кръводарители няма да спрат черната търговия с кръв

| обновено на 14.06.22 в 08:18
Снимка: БГНЕС



Въвеждане на заплащане за кръводарителите няма да прекъсне лошите практики в момента. Това е становището на Българската асоциация за доброволно кръводаряване, по повод готвени законодателни промени. Платеният дарител е рисков, смятат експерти и настояват да се работи за насърчаване на безвъзмездното кръводаряване. 

Според законопроекта кръводарителите ще получат по-високи суми за храна, тонизиращи напитки и пътни разходи, както и ваучер на стойност половин средна надница или 41,70 лв. Предложенията са повърхностни и козметични и няма да решат проблемите с ширещата се търговия с кръв у нас, смята Стефка Попова-Лазарова, председател на Българската асоциация за доброволно кръводаряване. По думите й при наличие на интерес, рискът да се скрият протипоказания, за да се вземе заплащане, е огромен.

„Въвеждането на подобни стимули за заплащане на кръводарителите, пък били те наричани и ваучери, напрактика представляват възмездност и по-скоро ще създадат нови проблеми, отколкото да решат съществуващите такива. Напрактика хората, които даряват в момента доброволно, ще продължат да го правят, а хората, които злоупотребяват и търгуват с кръвта си ще продължат да взимат пари от близките, но ще получават и пари от държата, което е пълен абсурд“

От асоциацията приемат положително двата дни отпуск за кръводарителите, който бонус е без аналог в други държави. Но са категорично против начина, по който сега се набира нужната кръв.

„Огромните проблеми идват от тези бележки, които се искат от Кръвните центрове, за да се изпрати кръв на болниците, които са абсолютно нерегламентирани и незаконни. Кръвните центрове така са си решили проблемите, прехвърляйки ги на отговорността на близките, за да могат да ги принуждават да търсят дарители. Така държавата абдикира от отговорността си да насърчава и популяризира кръводаряването и да полага усилия в тази насока“

Като част от стратегията си за насърчаване на доброволното кръводаряване и оказване на помощ, БОДК създаде системата "Дари кръв" с мобилно приложение за доброволни кръводарители и нуждаещи се от кръв.

Според организацията трябва да се работи върху образователната система, с акцент на значението на кръводаряването, което да накара всеки, навършил 18 години, без противопоказания, да започне да дарява кръв, доброволно и безвъзмездно, не защото наш близък има нужда. 

„Трактовките досега бяха, че когато кръводаряването е платено, човек може да укрие своите заболявания. Затова се популяризира доброволното кръводаряване, а не платеното. Това е моето лично мнение, че даряването на кръв трябва да е на хуманна основа“, отбеляза директорът на червенокръстната организация в Бургас Виолета Радева.

Така смята и младият кръводарител Ива Кусева от Поморие: "Винаги призовам своите приятели и познати да даряват, сега призовавам и непознати. Дарявайте, няма нищо страшно. Разбира се, безвъзмездно" 

Повече чуйте в звуковите файлове

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За престой в болница ще плащаме по лев на ден, вместо досегашните 5,80 лв.

Намалява се таксата за престой в болница до десет дни.  Здравноосигурените пациенти вече ще заплащат по лев на ден, вместо досегашните 5 лева и 80 стотинки. Решението на правителството е публикувано в Държавен вестник, предаде БТА. Таксата за посещение при личния лекар или при специалист не се променя и остава в размер на 2,90 лв.

публикувано на 18.04.25 в 16:30

Стартира кампания по кръводаряване в Сливен по повод Великден

В Сливен от днес стартира ежегодната кампания по кръводаряване по повод Великден, организирана от Отделението по трансфузионна хематология към МБАЛ "Д-р Иван Селимински ". Акцията ще продължи до 30 април на територията на Кръвния център, всеки работен ден от 08.00 до 14.00 часа. Миналата година хората дарили безвъзмездно кръв са били с..

публикувано на 14.04.25 в 07:30

Повечето лекари работят без медицински сестри

Повечето лични лекари работят без медицински сестри, съобщи д-р Петко Желязков председател на регионалното сдружение на общопрактикуващите лекари в Бургас. Хроничен е недостигът на здравни работници, категоричен е той. Приходите по Здравна каса не позволяват осигуряването на нормална заплата за медицински сестри, посочи д-р Петко Желязков:..

публикувано на 13.04.25 в 10:30

Около 1000 са новозаболелите от рак на кожата годишно

С приближаването на лятото и физически дейности на открито, с продължително излагане на слънчева светлина, се повишава рискът от слънчево изгаряне, увреждане на кожата и развитие на рак на кожата. Ракът на кожата е 17-тото най-често срещано онкологично заболяване в света и 14-ият най-често срещан рак при мъжете и при жените, сочат..

обновено на 12.04.25 в 10:28

Прокуратурата в Ямбол разследва случая с починалото бебе при раждане

Районната прокуратура в Ямбол се самосезира по случая с 34- годишната родилка, която загуби бебето си при раждане. Разпоредена е проверка в частната болница  „Св. Йоан Рилски“, най- рано след  месец ще стане ясно дали ще бъдат повдигнати обвинения.  В частната болница, където 34- годишната Елка Колева, загуби детето си при настъпили усложнения по..

публикувано на 10.04.25 в 14:00

Медицински надзор се самосезира за родилката от Ямбол, загубила бебето си

Изпълнителната агенция "Медицински надзор" ще извърши извънредни проверки в многопрофилната болница "Св. Йоан Рилски" в Ямбол и университетската болница в Стара Загора, където в момента е настанена 33 годишна родилка от Ямбол, загубила бебето си при раждане в понеделник.  В Ямбол родилка се нуждае от кръвопреливане   Както БНР съобщи, състоянието..

публикувано на 09.04.25 в 17:34
Константин Попов

Тестове предизвикаха проблеми с електронните рецепти в страната

Тестовете на  Националната здравно-информационна система да се извършват в почивните дни или в извънработно време, настояват фармацевти от Ямбол. Тестването днес е довело до проблеми във всички аптеки при изпълнението на електронните рецепти.  Проблемът към момента е отстранен, но рискът остава, уточни Константин Попов, магистър-фармацевт от Ямбол и..

обновено на 09.04.25 в 16:19