Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Райският газ – на ръба на позволеното

Снимка: freepik


Балоните с райски газ за забавление набират все повече популярност сред младежите в страната, а бургаските не са изключение. Това мнение споделят както специалисти, така и самите тийнейджъри.

Като евтин и достъпен начин за забавление диазотният оксид се разпространява бързо на местата, където младежите обичат да прекарват свободното си време.

16-годишно момиче от Бургас прие да разкаже как се използва и защо се търси райският газ:

„Това е нещото, което се използва най-често и е най-достъпно – в магазини, в дискотеки, дори на улицата можеш да го намериш. Най-често съм виждала в Слънчев бряг. Това са капсули, от които пълниш балон, който дишаш около 20-30 секунди. Опиянява те също за около 30 секунди. Ако употребяваш прекалено много наведнъж, може да ти стане лошо, да повръщаш или нещо друго - на всеки влияе различно. Усещането е на изтръпване, чувстваш се сякаш не си ти, замайва те, можеш и да паднеш. Всичко зависи от количествата, които използваш. Ако взимаш 2-3 капсули наведнъж, започваш да чуваш звуците около себе си тройно или четворно, да се чувстваш сякаш ходиш по облаци, а когато ти мине, вече си по-отпуснат“, обясни тя.  

Диазотният оксид представлява безцветен, запалим газ с леко сладникава миризма. Наречен е райски, тъй като предизвиква еуфория при този, който го използва. В медицината се употребява като анестетик и аналгетик, обясни анестезиолог-реаниматорът от областната болница в Бургас д-р Елена Христова.

„Предизвиква чувство на приповдигнатост, което трае изключително кратко – 2-3 до 5 минути. Може да премине често в агресия, параноя и накрая да завърши със загуба на всякакви възприятия на околната среда и тежка интоксикация, която да доведе до Интензивно отделение. Страничните ефекти са доста. Когато се вдиша в комбинация с атмосферен въздух, който има само 21 % кислород, може да доведе до т.нар. „дифузионна хипоксия“ – да намали кислородните нива в кръвта, което да доведе до обърканост и загуба на съзнание. Също така потиска дейността на костния мозък, имунната система, редица ензими. Има неблагоприятни ефекти върху сърдечния мускул. Общо взето, нищо полезно не може да се каже, оправдавайки веселата му употреба. Това е само една причина за родителска тревога“, подчерта д-р Христова. 


От Регионалната здравна инспекция припомнят, че през 2016-а и 2017-a година са участвали в съвместни проверки с полицията, като са извършили обходи на територията на к. к. „Слънчев бряг” за установяване продажба и използване на балони с „райски газ”.

„При извършените проверки се установи продажба от физически лица на латексови балони, които клиентите употребяват като вдишват газа от балона. Лицата, продаващи балоните, ги пълнят с газообразно вещество от патрон чрез сифон за сметана. Патроните са поставени в обща картонена кутия, етикетирана на български език „Патрони за сметана  за приготвяне на бита сметана”, припомнят от РЗИ – Бургас. 

Проблемът с райския газ е подобен на този с енергийните напитки, обясни Росица Димова, председател на Общинския съвет по наркотични вещества, тъй като продажбата им е свободна, но злоупотребата с тях – е вредна.

„Всички сме на мнение, че те са нещо, на което не можем да наложим забрана. Изисква много дълго време да се докаже как точно вреди веществото и има ли такъв дълготраен ефект върху човешкото здраве“, посочи тя.  

Една добра посока, в която може да се работи оттук нататък, е ограничаване продажбата му в дискотеките и другите места за забавление – подобно на наргилетата преди години, добави Росица Димова. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След София-град бургаска област е с най-много държавни имоти с отпаднала необходимост

Държавата има много имоти с отпаднала необходимост, а относно продажбата им стигнаха и до нас много противоречиви твърдения, това коментира пред БНР Бургас областният управител Владимир Крумов. След София-град бургаска област е с най-много такива имоти в публикувания на сайта на МРРБ списък от 4 400 имота. Областният управител поясни:..

публикувано на 18.07.25 в 16:40
снимката е илюстративна

Цените на шофьорските курсове може да се повишат заради нови изисквания

Увеличение на цените на шофьорските курсове е възможно след нововъведените изисквания към автошколите в страната, коментира за БНР Бургас председателят на Регионалния съюз на автоинструкторите в Бургас – Дойчо Пеев. Изискват се нови GPS приложения за проследяване на целия процес, камери във и извън автомобилите, а за курсистите се предоставят..

публикувано на 18.07.25 в 15:30

Почистиха паметника на Левски в Бургас по повод годишнината от рождението

По повод 188 години от рождението на Васил Левски беше спазена традицията за почистване на паметника му в Морската градина в Бургас. Инициативата се провежда ежегодно на днешната дата, както и на 19 февруари – деня на обесването на Апостола. Паметникът и прилежащата територия бяха измити в ранните часове с вода с подходяща температура и специален..

публикувано на 18.07.25 в 14:40

Бургас чества 188 години от рождението на Васил Левски

Днес, 18 юли, се навършват 188 години от рождението на Апостола на свободата – Васил Левски. По този повод се състоя ритуал по отдаване на военни почести и полагане на венци и цветя пред паметника на Васил Левски в Морската градина. Поклонението пред паметника започна в 11.00 часа с рецитал в изпълнение на млади актьори от Театрален колеж „Любен..

публикувано на 18.07.25 в 14:05

Осигуряват фургон за дядо Тошко, останал без дом след пожара край Бургас

Властите в Бургас ще осигурят фургон за възрастен мъж, чиито дом изгоря при пожара във вилната зона „Острицата 2 “ в началото на седмицата.  В момента той живее на палатка.  И с днешна дата продължава разчистването на местността от живущи и доброволци. Основно има нужда от дрехи и обувки. Около 30 къщи, по-голямата част необитаеми,..

публикувано на 18.07.25 в 14:00

Панагюрското златно съкровище гостува в Царево до края на август

Копие на прочутото Панагюрско златно съкровище е изложено в Общинския исторически музей в Царево. То пристига от Националния исторически музей и ще остане в града до края на месец август. Съкровището ще се съхранява в трезор под постоянна охрана. Посетителите ще могат да го разгледат всеки ден от 9:00 до 18:00 часа. Панагюрското съкровище е..

публикувано на 18.07.25 в 13:30

Нова крайбрежна алея ще свързва Приморско с Маслен нос и Бегликташ

Крайбрежна алея ще свърже Приморско със залива Маслен нос и тракийското светилище Бегликташ. Идеята е част от усилията за развитие на района като предпочитана туристическа дестинация, съобщи кметът на общината Иван Гайков. По думите му вече е завършен и проектът за укрепване на брега в северната част на Китен. Районът е оформен като живописно място..

публикувано на 18.07.25 в 12:30