Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обществено обсъждане за обединяването на районните съдилища в Елхово и Тополовград

Снимка: Даниела Костова

Обединяването на районните съдилища в Елхово и Тополовград ще доведе до влошаване в дейността на правосъдната система в Ямболския съдебен район. Около това становище се обединиха присъстващите на общественото обсъждане на предложението на ВСС за обединение на двете структури. 

Идеята е Тополовградският районен съд да се влее в Елховския, а мотивът е слабата натовареност на тополовградските магистрати, при които се гледат около 20 дела месечно. Според председателя на Окръжния съд в Ямбол Васил Петков, структурите не бива да бъдат сливани.  

"Категорично местната общност ще бъде лишена от правосъдната услуга така да я нарека и от достъпа до правосъдие."   

Освен увеличените транспортни разходи за обслужваните от Тополовградския  районен съд граждани, евентуалното закриване води и до други негативни последици, подчерта Петков. 

"Става въпрос за подсъдността на нотариусите, тъй като нотариусите работят на територията на районните съдилища. Става въпрос за промяна на държавния съдебен изпълнител, на съдията по вписванията." 

По време на дискусията беше възприето мнението, че към момента подобна реформа единствено би затруднила дейността, както на магистратите, така и на свързаните с нея структури полиция, социални грижи, включително и прокуратурата, която има свое отделение в Тополовград.  

"Разбира се, прокуратурата ще реагира със закриване на териториалното отделение." 

От ВСС бяха категорични, че това е само обсъждане на предложението и че към момента няма взето конкретно решение за сливането на двете съдилища. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Движение на българските майки" - Бургас организира благотворителен базар за Цветница

Фондация „Движение на българските майки“ - звено Бургас и този Великден организира Благотворителен базар. Той ще се проведе в рамките на три дни около Цветница, а мястото е по традиция на площад „Тройката“.  Инициативата се осъществява изключително и само от доброволци – от изработването на сувенирите на щанда до хората, които стоят зад него...

публикувано на 06.04.25 в 17:30

"Бъди човек - Айтос" с благотворителна кампания в подкрепа на самотни възрастни хора и за Великден

Доброволците от инициативата „Бъди човек" - Айтос провеждат за поредна година  благотворителна кампания за Великден. Тя е под надслов "Подари вечеря на пенсионер в нужда". Целта е да се съберат средства за закупуването на хранителни продукти, които ще бъдат предоставени на самотни възрастни хора в Айтоско. Ралица Дачева е един от най –..

публикувано на 06.04.25 в 17:00

Организират благотворителен базар "Цветни дни за Силвия" в Равда

Сдружението на занаятчиите и творците в Несебър организира поредната благотворителна кампания. Този път тя е подкрепа на Силвия Желева от Равда. Младата жена за втори път в живота си се бори с онкологично заболяване. Необходимата сума за покриване разходите по започнатото лечение е около 40 000 лв. На 12 и 13 април ще се проведе благотворителен..

публикувано на 06.04.25 в 15:00
В тези съдове се съхранява мирото.

75 години от първия ритуал по мироварене, извършен от Българската православна църква

75 години се навършват днес от първия ритуал  по мироварене, извършен от Българската православна църква. Съгласно църковната практика право на приготвяне и раздаване на свето миро имат само главите на отделните напълно автокефални православни църкви - Вселенската, Руската, Румънската, Сръбската и Българската патриаршии.  В своята най-нова история..

публикувано на 06.04.25 в 09:15

В Бургас ще се проведе семинар по „Интегриране на Душата“ с Георги Гюров

Семинарът по „Интегриране на Душата“ ще се проведе в Бургас. Той предоставя  възможност за задълбочено разбиране на духовния път на човека, пътешествието на душата и нейното възстановяване към цялостност. Основната цел на семинара е да помогне на участниците да интегрират всички аспекти на душата си, за да постигнат пълноценен живот и да реализират..

публикувано на 05.04.25 в 19:00

Започна ремонт на храма „Св. Георги“ в село Лозенец

С подкрепата на община Царево започна ремонт на покрива на храма „Св. Георги“ в село Лозенец. След извършено обследване и становище за необходимост от спешни действия, отец Божил Спасов и църковното настоятелство са потърсили съдействие от кмета на село Лозенец Женя Гандиева и кмета на общината Марин Киров. „Започваме авариен ремонт на..

публикувано на 05.04.25 в 18:00

Представят в Бургас книгата „Чудото от село Зидарово“ на иконом д-р Стелиян Кунев

​С благословението на Негово Високопреосвещенство Сливенския митрополит Арсений, на 6 април, 5-та неделя на Великия пост – Преп. Мария Египетска, в храм "Св. Богородица" в Бургас ще се проведе вечерно богослужение от 16:00 часа. След службата, от 17:00 часа, ще бъде представена книгата "Чудото от село Зидарово" на иконом д-р Стелиян Кунев. След..

публикувано на 05.04.25 в 17:00