Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Комисията одобри създаването на защитена морска местност „Корал“


Комисия с представители на различни институции реши морската територия пред плажа "Корал" да бъде обявена за защитена местност. Предложението беше внесено от Сдружението „Да запазим Корал“ и бе обсъждано над 5 часа. Според Сдружението в района трябва да се ограничи възможността за промишлен риболов и изхвърлянето на фекални води. Един от мотивите им е запазването на 3 вида делфини. Според Община Царево административната процедурата е била нарушена. Те посочват и че ще бъде нарушен интересът на рибарските сдружения.


30 % от сушата и 30 % от морето трябва да са защитени до 2030 г. Това посочи зам.-министъра на околната среда Тома Белев. Той поясни, че тази мярка е заложена в „Зеления пакт“ на Европейския съюз. „10 % от сушата и 10 % от морето трябва да са строго защитени до 2030 г. и страните членки трябва да предприемат всички мерки, за да го направят. Морето е публична собственост, то е на всички нас. Трябва да има място за всеки. Морето е достатъчно голямо, има достатъчно територии за джетове, лодки, плажове. Ще има територии, които не са с джетове, лодки, плажове. Нямаме територии, които са разрешени за стопански риболов тук по Закон“, поясни той.

Предложението на Сдружението е част от залива на Корал с дължина 700 м. и ширина около 400 м. в морето, да бъде обявена за защитена морска територия. Причина е влошаването на екологичното разнообразие. Територията е избрана по специфични морфологични особености, посочи Асен Йорданов от „Да запазим Корал“. „Да се забрани бракониерският лов, траленето с промишлени средства, пускането на тръби за мръсна и фекална канализация, извършването на едър стопански риболов с всякакви средства – хвърляне на бомби, което е практика за съжаление, хвърляне на химически вещества. В предложението се включва забрана и на търговска дейност, нерегламентираното надпреварване с джетове, моторни лодки“, обясни той.  

Всички тези неща са забранени и сега, но е добре да се упоменат и в Регламента на защитната зона, тъй като законите подлежат на някаква промяна, поясни Йорданов. Сред точките е и забрана за добиване на полезни изкопаеми в този залив, отдаване на концесия от площта на морето за тази дейност.

Нашето предложение не включва толкова сурови режими, каквито се дискутират на комисията, допълни Атанас Русев. „По този начин се създава изкуствено напрежение, ще започнат да ни нападат рибарите. Всъщност Морска администрация им забранява в момента риболова и всичко. В нашето предложение сме включили моторна лодка, която е с определени параметри. Това се отхвърли и на практика в момента Морска администрация направи така, че абсолютно всичко да е забранено, включително и с кану не можете да минете от там“, допълни той.

Принципът на прозрачността е нарушен, трябваше да има широка дискусия, посочи кметът на Царево Георги Лапчев.  „Коментираме територия, която се създава, на която реално й се сменя режимът. Може процедурата да е спазена, но хората,които пряко ги касае, ще научат от медиите. Жалко, че хората, които живеем там не го знаем предварително, не сме предварително подготвени с евентуалните идеи, за да можем да ги изкоментираме“, допълни той.

Предстои решението на Комисията да бъде изпратено до министъра на околната среда и водите. След това в неговите правомощия е да вземе решение кои от точките да останат или да бъдат променени. Комисията одобри 6 от 10-те точки от предложението. Отпаднат точките, свързани със забраната за увреждане на естествената подводна флора и фауна, риболов чрез мрежи, взривове, тралове и др. отровни вещества; уловът на миди и рапани с тегло по-голямо от 5 кг. за денонощие, както и извършването на търговска дейност. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Нарисувай ми усмивка" - предприятието на онкоболните в Бургас отново ще заработи с пълен капацитет

Бургаското предприятие „Нарисувай ми усмивка“ на сдружение „Онкоболни и приятели“ иска да възроди дейността си. То е създадено преди близо 10 години по европейски проект. В него първоначално са работи 15 души. След приключване на проекта, поради невъзможност да се плащат заплати, работниците са освободени, а дейностите в предприятието продължават..

публикувано на 09.02.25 в 17:00

“Бъди човек”- Айтос организира благотворителен концерт “С любов за Виктор”

Доброволци от “Бъди човек” –Айтос организират благотворителен концерт “С Любов за Виктор”. Те са тези, които осъществяват дарителските кампании за Коледа и Великден за предоставянето на хранителни продукти на възрасти хора в нужда. Сега каузата им цели да помогне на деветгодишното момче, което има сериозен здравословен проблем. Необходима..

публикувано на 09.02.25 в 16:00

Община Камено ще отбележи с празнична програма Трифон Зарезан

За поредна година в лозовите масиви край Камено ще бъде отбелязан Трифон Зарезан.   На 14 февруари празничната програма ще започне с възстановка на обичая и зарязване на лозята. В 10:45 ч. шествието ще се отправи от площада пред сградата на Общината към лозята в посока село Кръстина. Ритуалът по зарязване на лозята ще бъде от 11.00 часа на..

публикувано на 09.02.25 в 12:00

Повечето основни храни поевтиняват на борсите у нас

Цените на повечето основни хранителни стоки на борсите у нас тръгват надолу през първата седмица на февруари, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, през седмицата падна с 0,22 процента до 2,261..

публикувано на 09.02.25 в 09:30
снимката е илюстративна

Затварят за два месеца улица в бургаския комплекс "Изгрев"

Улица в бургаския комплекс „Изгрев“ ще бъде затворена от 10.02.25г. (понеделник) до 10.04.25г. Автомобилите няма да могат да преминават между бл.184 и бл.181 и част от съществуващия паркинг към МБАЛ „Лайф Хоспитал“. Там се въвежда временна организация на движението заради изграждането на уличен водопровод и улична канализация.  Обслужването на..

публикувано на 08.02.25 в 17:00

В Карнобат ще заседава борда на Програмата по трансгранично сътрудничество

В Карнобат следващата седмица ще заседава стратегическия борд на Програмата по трансгранично сътрудничество с Турция. По-голямата част от общините в Бургаско, Ямболско и Хасковска области участват със свои проекти. Очаква се всеки момент да бъдат подписани договорите и да започне тяхната реализация, посочи кмета на Карнобат Георги Димитров. "Ние..

публикувано на 08.02.25 в 12:00

Предлагат улица в Бургас да носи името на д-р Желю Желев

Улица в Бургас да носи името на първия демократично избран президент д-р Желю Желев. Документацията за това е внесена от заместник кмета с ресор култура Диана Саватева до председателя на общинския съвет Михаил Хаджиянев. В писмото си Саватева информира, че вече е изготвен и е влязъл в сила ПУП в района на новия жилищен комплекс „Хоризонт“, а улицата..

публикувано на 08.02.25 в 11:00