Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безплатно обучение по програмиране за бургаските деца

След като през пролетната ваканция програмата Coding Kids Burgas, организирана от Община Бургас и Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации, със съдействието на EPAM Systems Bulgaria, предостави възможност на над 160 бургаски деца да получат безплатно образование в сферата на дигиталните технологии и програмирането, организаторите готвят ново издание през лятната ваканция през юли.

Обучители в програмата отново ще бъдат изявени ученици от Професионална гимназия по компютърно програмиране и иновации. Обученията ще се извършват с помощта на средата за програмиране Scratch, която е пригодена за деца от 6 до 12-годишна възраст.

Посещението на курса е напълно безплатно. Програмата стартира през първата седмица на месец юли и ще бъде с продължителност по една седмица за всяко дете, като занятията ще се състоят всеки ден, от понеделник до петък.

Курсът ще се провежда паралелно на три локации, като родителите могат да изберат между Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации в ж.к. Меден рудник, Конгресния център на Морска гара и ОУ "Александър Георгиев-Коджакафалията". Срокът  за записване е 26 юни.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургас посреща новата учебна година с рекорден брой ученици и нови училища

В Бургас новата учебна година ще бъде посрещната в обновени сгради, класни стаи и нови корпуси на образователни институции. Ремонтните дейности в някои от училищата ще продължат, но това няма да попречи за 2750 деца да прекрачат прага на учебните заведения в общината.  Наблюдава се една интересна тенденция – увеличават се чуждестранните ученици и..

публикувано на 15.09.25 в 07:40

Училищата в Ямболска област са в готовност за 15 септември

Всички училища в Ямболска област са в готовност да отворят врати на 15 септември. В няколко учебни заведения ремонтните дейности ще продължат, но образователният процес ще започне навсякъде присъствено. Нaд 11 700 са учениците в областта,  за  пръв  път училищният праг ще прекрачат 1016 деца, а за 775 дванайсетокласници това ще е последна учебна..

публикувано на 14.09.25 в 11:39

От 15 септември приемат заявления за стипендия от инициативата на президента "Подкрепи една мечта"

От 15 септември започва приемът на заявления за отпускане на стипендия от инициативата на президента "Подкрепи една мечта". Еднократната финансова помощ могат да получат студенти в първи курс, които са били настанени в социални услуги или приемно семейство в 11-ти или 12-ти клас и имат успех от дипломата не по-малък от 4.00. Подкрепа ще получат и..

публикувано на 13.09.25 в 17:00
Зорница Славова

ИПИ: 10% от зрелостниците - с резултат под "среден 3" на матурата по БЕЛ

Ново изследване на Института за пазарна икономика показва, че 10% от зрелостниците постигат резултат под "среден 3" на матурата по български език и литература. Анализът използва данни за последните три години, от които става ясно, че за около 22% от училищата в страната проблемът е системен. Зрелостниците от повече от 200 училища в страната за трета..

публикувано на 13.09.25 в 12:10

Трима възпитаници на ППМГ получиха отличието „Национална диплома”.

Трима възпитаници на ППМГ получиха почетното отличие „Национална диплома”. Това са Александра Чавдарова Николова, Боряна Иванова Никова и Йоана Орлинова Младенова. Като ученици от XII клас на ППМГ „Акад. Никола Обрешков” — Бургас през учебната 2024/2025 година те са завършили средното си образование през учебната 2024/2025 година и са постигнали..

обновено на 12.09.25 в 21:49
Красимир Вълчев

МОН:1500 училища са ремонтирани това лято

В близо 250 училища ремонтните дейности ще продължат и след началото на новата учебна година. В 22 от тях се извършват цялостни ремонти, заради което учениците ще бъдат преместени на друго място.  Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев.  През това лято 1500 училища са били ремонтирани, като в по-голямата част се правят частични..

публикувано на 12.09.25 в 17:00

Доц. д-р Георги Бърдаров пое ръководството на Филиал – Бургас на Софийския университет

Доц. д-р Георги Бърдаров застава начело на Филиал - Бургас на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, съобщават от Общината. Той поема ръководството на първата структура на Алма Матер извън София с опита на учен и общественик. Доцент Бърдаров е преподавател в Катедра „Социално-икономическа география“ на Геолого-географския факултет на СУ,..

публикувано на 12.09.25 в 15:40