В село Грозден живеят около 600 души. Хора, които редовно си плащат такса смет, но камионите на сметопочистващата фирма не идват често. Според жителите именно това е и една от причините селото да е заобиколено от боклуци.
Мебели, дрехи, торби, пластмасови шишета – това са само част от отпадъците, които могат да се видят около село Грозден. При това не само на едно място. Т.нар. „обособеното сметище“ се намира до гробищата на населеното място. Обособено, но без ограда и без табела. „Когато се понатрупа боклукът, идва багер, който го бута в дерето. Ако е строителен материал, идеята е да се запълни по някакъв начин дерето, но тук се изхвърля абсолютно всичко. Изхвърлят се дори и стъкла. Случвало се е миналата година например, по-надолу се предизвика пожар. Когато стане много горещо, стъклото се нагрява, тревата е суха и се предизвикват пожари“, обясни Кина Иванова, която живее в селото заедно с двете си деца. Тя обаче предвижда да се премести в друг град. „За съжаление бащиният ми дом ще остане като вила. Иска ми се много, когато дойда да не виждам това. Искам, когато дойда, да си пусна децата да излязат да играят, Когато аз съм била дете, ние играехме долу в дерето, когато имаше сняг. Пързаляхме се по склона, сега това не може да се случи, защото има боклук – ламарини, стъкла, камъни“, допълни жената.
Таксата смет беше по-скъпа от данъка – последно общо бяха 28 лв., като 7 лв. е само данъка, поясни Иванова. Проблем е и честота на сметоизвовзването. „В момента трета седмица не е идвал камионът. По Коледа камионът не мина месец и половина. Това са празници, консумацията е много по-голяма и боклукът се събира, допълни Иванова.
Кремена Каменова живее в Бургас, но също има къща в село Грозден. „През 2016 – 2017 г. имаше някакви големи казани за смет, хубави, нови, които бяха малко на брой – около 10 за цялото село. Впоследствие изчезнаха, защото не се пазеха, а и не можеха да съберат целия боклук. Към всеки дом има предоставен кош за събиране на боклука. Не е достатъчно два пъти в месеца да се събира. Това принуждава хората да си товарят съответните натрупани отпадъци в каруци да се изхвърлят извън селото. Цялото село е опасано със стабилен насип боклуци, които не се разграждат, а се трупат“, обясни тя.
Според хората, единият вариант е да се върнат големите контейнери в селото и сметопочистващата фирма да обслужва по-често населеното място.
Кметът на Грозден Цонко Беев също обясни, че проблемът с отпадъците съществува от около 30-40 години, а решение така и не се намира. „Когато е запълнено сметището, организираме бутането или пък изнасянето към депото към Сунгурларе. Другото, което сме предприели като мярка – засипали сме в крайната част към входа на самото сметище наземна маса, за да не се допуска повторно пълнене на нерегламентираното сметище“, поясни той.
Кметът посочи, че няма регламентирано сметище в селото, което да е одобрено от РИОСВ – Бургас или от Министерството на околната среда и водите. „Това е проблем навсякъде, защото няма стратегия, няма политика на държавата да изгради и да регламентира нормални места за събиране на сметта. Много трудно се кандидатства по схеми и мерки, които са за снабдяване с казани, кофи, контейнери, превозна техника и т.н.“, допълни той.
Проблем за сметоизвозването се оказва и старата техника на Община Сунгурларе, която редовно се разваля.
Ремонтът на пътя към кв. Сарафово в участъка от бургаския Гробищен парк до пътен възел „Тромпет“ на Северния обход ще бъде възобновен, след като приключи процедурата по прехвърляне собствеността на отсечката от държавата на общината. Това се казва в отговор на кмета Димитър Николов на питане на общинския съветник Мариян Иванов. Бургас поиска от..
Катедралният храм "Св. Николай Чудотворец" в Ямбол се нуждае от спешен ремонт. Необходимо е да бъдат укрепени основите на църквата, както и цялостната конструкция на сградата. Според първоначално направените проучвания за ремонта ще са необходими около 1 млн. лева, уточни архиерейският наместник архимандрит Димитрий: "Първо трябва да укрепим..
Бургаски ученици ще влязат в ролята на екскурзоводи на о познавателен пешеходен тур днес . В навечерието на празника на града - Никулден те ще разкажат на жителите и гостите на града за неговите видни личности, ще покажат символите, както и ще разкрият интересни факти за любими туристически обекти. За втора поредна година учениците от XI a и XII..
Десетки модели електрически гирлянди са забранени за продажба заради лоша изолация на части под напрежение и риск от токов удар, съобщиха от платформата „Ние, потребителите“. При много други изтеглени от пазара артикули пък захранването не е надеждно закотвено към електронния блок или напълно осигурено срещу издърпване, механичната здравина на..
Остров "Света Анастасия" ще приема гости и през зимата.Причината е проявен интерес от страна на туристи, съобщиха от община Бургас.Първото зимно пътешествие ще бъде на 7 декември. Корабчето ще отпътува в 13,30 часа от Магазия 1. Очаква се най-много хора да посетят острова около коледните и новогодишни празници. Корабчето ще пътува при..
Православната църква почита днес Св. Апостол Андрей Първозвани.Той е един от тези светци, които българите са избирали в миналото за семеен покровител. Има сведения, че апостолът е проповядвал и по днешните български земи. В българските фолклорни представи свети Андрей е свързан с мечката. Една от най-популярните легенди разказва как той се оттеглил..
2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово днес по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни Неделчо Милчев, председател на организацията. Близо 100 души се очаква да участват. Дръвчетата идват от разсадник, който гарантира качеството им. Те ще бъдат засадени по нов метод в предварително..
В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в..
2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово днес по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни..
Православната църква почита днес Св. Апостол Андрей Първозвани.Той е един от тези светци, които българите са избирали в миналото за семеен покровител. Има..