В село Грозден живеят около 600 души. Хора, които редовно си плащат такса смет, но камионите на сметопочистващата фирма не идват често. Според жителите именно това е и една от причините селото да е заобиколено от боклуци.
Мебели, дрехи, торби, пластмасови шишета – това са само част от отпадъците, които могат да се видят около село Грозден. При това не само на едно място. Т.нар. „обособеното сметище“ се намира до гробищата на населеното място. Обособено, но без ограда и без табела. „Когато се понатрупа боклукът, идва багер, който го бута в дерето. Ако е строителен материал, идеята е да се запълни по някакъв начин дерето, но тук се изхвърля абсолютно всичко. Изхвърлят се дори и стъкла. Случвало се е миналата година например, по-надолу се предизвика пожар. Когато стане много горещо, стъклото се нагрява, тревата е суха и се предизвикват пожари“, обясни Кина Иванова, която живее в селото заедно с двете си деца. Тя обаче предвижда да се премести в друг град. „За съжаление бащиният ми дом ще остане като вила. Иска ми се много, когато дойда да не виждам това. Искам, когато дойда, да си пусна децата да излязат да играят, Когато аз съм била дете, ние играехме долу в дерето, когато имаше сняг. Пързаляхме се по склона, сега това не може да се случи, защото има боклук – ламарини, стъкла, камъни“, допълни жената.
Таксата смет беше по-скъпа от данъка – последно общо бяха 28 лв., като 7 лв. е само данъка, поясни Иванова. Проблем е и честота на сметоизвовзването. „В момента трета седмица не е идвал камионът. По Коледа камионът не мина месец и половина. Това са празници, консумацията е много по-голяма и боклукът се събира, допълни Иванова.
Кремена Каменова живее в Бургас, но също има къща в село Грозден. „През 2016 – 2017 г. имаше някакви големи казани за смет, хубави, нови, които бяха малко на брой – около 10 за цялото село. Впоследствие изчезнаха, защото не се пазеха, а и не можеха да съберат целия боклук. Към всеки дом има предоставен кош за събиране на боклука. Не е достатъчно два пъти в месеца да се събира. Това принуждава хората да си товарят съответните натрупани отпадъци в каруци да се изхвърлят извън селото. Цялото село е опасано със стабилен насип боклуци, които не се разграждат, а се трупат“, обясни тя.
Според хората, единият вариант е да се върнат големите контейнери в селото и сметопочистващата фирма да обслужва по-често населеното място.
Кметът на Грозден Цонко Беев също обясни, че проблемът с отпадъците съществува от около 30-40 години, а решение така и не се намира. „Когато е запълнено сметището, организираме бутането или пък изнасянето към депото към Сунгурларе. Другото, което сме предприели като мярка – засипали сме в крайната част към входа на самото сметище наземна маса, за да не се допуска повторно пълнене на нерегламентираното сметище“, поясни той.
Кметът посочи, че няма регламентирано сметище в селото, което да е одобрено от РИОСВ – Бургас или от Министерството на околната среда и водите. „Това е проблем навсякъде, защото няма стратегия, няма политика на държавата да изгради и да регламентира нормални места за събиране на сметта. Много трудно се кандидатства по схеми и мерки, които са за снабдяване с казани, кофи, контейнери, превозна техника и т.н.“, допълни той.
Проблем за сметоизвозването се оказва и старата техника на Община Сунгурларе, която редовно се разваля.
От следващата седмица започва изграждането на локално платно с две ленти от най-големия бургаски комплекс “Меден рудник” в посока пътен възел "Юг". Това обяви в социалните мрежи кметът Димитър Николов. Той уточнява, че това е първа стъпка към изграждането на две кръгови кръстовища по бул. “Захари Стоянов”. И днес фирмата работи по ремонтните..
Благотворителен базар се проведе в ОУ „Св. св Кирил и Методий“ в Свети Влас. На него е събрана сумата от 15 100 лв. Акцията, организирана от ръководството на училището, бе за дете в нужда. На базара, състоял се рамките на няколко дни, се предлагаха вкусни печива, красиви коледни сувенири и кулинарни изкушения, дело на сръчни и сърцати родители на..
С около 30 стотинки поскъпва хлябът в Бургаско, каза един от големите производители в региона - Красен Хлебаров. От началото на годината ставката на ДДС от 20% за хляба се върна, като според Хлебаров това е вече официално: "Доставяме си хляба на същата цена, само че с 20% отгоре. Ако някой е продавал на 1,50 лв., става горе-долу 1,80 лв...
В първия ден от новата година Бургас изгуби една от своите баскетболни легенди – Димитър Франсъзов. Той е носител на званието „Майстор на спорта“ и е част от големите успехи на баскетболния „Ботев“ – Бургас през 60-те години на миналия век. През 1965 година „Ботев“ – Бургас става първият провинциален отбор, който печели Купата на България по баскетбол..
Националният статистически институт обяви, че през 2024 година най-често срещаните имена в България са Георги и Мария. Виктория и Георги остават най-предпочитаните имена за новородените през 2024 година, показват данните на НСИ. На второ място са Мария и Александър, а на трето - София и Мартин. Статистиката сравнява данните и за популярността на..
Изграждане на пречиствателна станция е сред приоритетите на община Малко Търново през тази година. Чистотата на водите е от първостепенна важност за околната среда. Ние сме в ПП „Странджа“ и „Натура 2000“, но както градът така и селата все още заустваме отпадните води в деретата и сме със септични ями, което е не е редно, категоричен е..
Месец януари ще е с един градус по-топъл от характерните за Бургас температури по това време. Прогнозата е на климатолога професор Георги Рачев, който коментира още, че се налага все повече така нареченият гръцки модел на времето. "Бургас сте до топлото море, то в момента е 9-10 градуса. Сняг няма да видите може би и тази година. Може някоя..
До края на 2025 година се очаква да приключи строителството на детската болница „Света Анастасия“, ако финансирането не спре. Днес кметът Димитър..
Месец януари ще е с един градус по-топъл от характерните за Бургас температури по това време. Прогнозата е на климатолога професор Георги Рачев,..
С около 30 стотинки поскъпва хлябът в Бургаско, каза един от големите производители в региона - Красен Хлебаров. От началото на годината ставката..