Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След нулевата ставка на ДДС за хляб и брашно:

Цената на хляба в Бургас поевтинява между 10 и 20%

Снимка: архив

Поевтиняване на хляба в Бургас може да има най-рано в понеделник. Според прогнозите на производителите то ще е между 10 и 20%. Причината е свързана с въвеждането на нулева ДДС ставка за брашното и хляба. В бранша обаче нямат яснота кои точно видове са освободени от налога. 

Прогнозите във фирмата на Красен Хлебаров сочат като нова крайна цена на белия хляб 1,50 лв., но не по-рано от понеделник. В момента в търговската мрежа той се продава от 1,60 до 1,80 лева.

„ДДС пада на брашното, но на останалите суровини – не, но предполагам, че в даден момент то ще се възстановява. В общи линии ще изпитаме сериозни затруднения. Цената на хляба е достигнала някакви нива и не е мръднала нагоре, благодарение на помощта от държавата за тока. Но без компенсации за повишената ел. енергия не знам колко време цената, която ще падне сега с 20% ще остане същата“  

В бранша не са неясно какво точно е прието от парламента по отношение на освободеното ДДС.

„Ние все още не сме прочели този законопроект, да не говорим, че той трябва да влезе в действие, след като бъде публикуван в Държавен вестник. От това, което съм чул, че пада ДДС на брашното и на белия хляб, има основание и може да се очаква намаление“, посочи председателят на регионалния съюз на хлебопроизводителите Димитър Людиев.

Според него обаче оптималното поевтиняване на хляба ще е с 10%.

Неизвестните в бранша идват от прогнозите за в пъти по-скъпа пшеница от новата реколта. Притеснение има и от високите цени на тока, макар в последния момент да бе решено компенсациите за бизнеса да останат.  Не е без значение и намалената покупателна способност на потребителите, казват в сектора.

Там нямат още конкретика ще се отрази ли нулевата ДДС ставката на цената на всички видове хляб, освен белия, както и на закуските.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ваучери по 20 хиляди лева за саниране на еднофамилни сгради

Поставяме началото на политика по отношение на санирането на еднофамилните къщи, които също заслужават да имат по-ниски сметки за ток, наред с многофамилните жилищни сгради. Финансирането ще бъде по линия на специално създаден фонд за декарбонизация, като фокусът е енергийната ефективност на еднофамилните къщи. Това обяви министър-председателят Росен..

публикувано на 15.11.25 в 17:15

Росен Желязков:През април следващата година отново ще бъде поискана дерогация за отлагане на санкциите срещу "Лукойл

През април следващата година отново ще бъде поискана дерогация за отлагане на санкциите срещу "Лукойл“, заяви в Тутракан министър-председателят Росен Желязков. Темата за замразените руски активи ще се разглежда на всеки шест месеца, като ще се преценява доколко са постигнати целите.  "Всеки трябва да спазва компетенциите си според Конституцията" -..

обновено на 15.11.25 в 16:27

До края на ноември ще бъде изплатено основното подпомагане за измръзванията

„До края на месец ноември ще изплатим основното подпомагане за щетите, причинени от неблагоприятни климатични условия, а именно за измръзванията през 2025 г.”. Това съобщи заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев при откриването на осмото издание на специализираното изложение „Дунавски овощари“ 2025 в Русе. Той припомни, че..

публикувано на 15.11.25 в 16:40

Няма да има коледни добавки за пенсионерите

Коледни добавки за пенсионерите тази година не са планирани, заяви в интервю за NOVA заместник-председателят на парламентарната група на ГЕРБ-СДС Деница Сачева.  Тя уточни, че възможностите на бюджета в това отношение са силно ограничени.  По отношение на внесените в Народното събрание три проектобюджета - на държавата, на касата и на ДОО, Деница..

публикувано на 15.11.25 в 13:13

Радев: Самото назначаване на особения управител на "Лукойл" е извън закона

Самото назначаване на особения управител на "Лукойл" е извън закона. Това коментира президентът Румен Радев по повод избирането на директора на НАП Румен Спецов за ръководител на обектите на компанията у нас. Радев каза още, че е загрижен за българската Конституция и за правовата държава. По думите на държавния глава, търговски управител трябва да..

публикувано на 15.11.25 в 11:30

От днес започва Рождественският пост

  От днес започва Рождественският пост, който ни подготвя за достойно посрещане на Рождество Христово. Според Устава на Българската православна църква Коледният пост е втори по своята продължителност след Великия пост за Възкресение Христово. Той е 40-дневен, но не е така строг като Великия или Богородичния пост. Започва от 15 ноември и завършва на 24..

публикувано на 15.11.25 в 08:54
Община Ямбол

Община Ямбол обявява търгове за продажба на имоти

Общински сгради и терени, подходящи за търговски обекти и жилищно строителство, предлага община Ямбол за продажба чрез търгове с тайно наддаване. Те ще се проведат на 28 ноември, а тръжната документация ще бъде в Центъра за административно обслужване в сградата на Общинска администрация на Община Ямбол на ул. „Г.С. Раковски” № 7, от 20 ноември. 309..

публикувано на 14.11.25 в 11:00