Термохромен индикатор, който отчита температурата при човека, но без да използва устройство, беше представен в Университет "Проф. д-р Асен Златаров" в Бургас. Технологията е вписана в българското патентно ведомство и е резултат на научна работа в условията на публично-частно партньорство.
Този иновативен метод може да се окаже от съществено значение, когато е налице повишена заболеваемост от вирусни инфекции, обясни доц. Светла Желева, зам.-ректор по научноизследователската дейност.
"Индикаторът е разработен на основата на микрокапсулиран пигмент, който реагира на телесната температура чрез промяна в цвета. С поставянето му - един слой от него, върху определените подходящи зони на кожата може да се установи дали телесната температура е завишена, или не е. Едната зона е в областта на шията - зад ухото, а другата е на китката - на разстояние от 1 см от сгъвката на дланта. Тези са подходящите места, защото там с най-голяма точност може да бъде отчетена съответната промяна в температурата", обясни доцентът.
Изходният цвят на индикатора е черен и остава такъв до 37°C. Ако температурата се е повишила на 37.5°C, след няколко секунди цветът се променя на виолетов, а след 38°C става розов. Доц. Желева обясни, че промяната в цвета е индикация за необходимостта от използване на обикновен термометър и консултация с лекар.
"Индикаторът може да е приложим в болниците, в детските градини, яслите, училищата, граничните пунктове, летищата и административните сгради, за да се установи кой може да бъде допуснат в тях. Напълно безвреден е за човешкото здраве. Може да се носи постоянно върху кожата и отчита в продължение на 24 часа. Може и лесно да се и премахне - със суха кърпа или вода", посочи още тя.
Употребата му е предпоставка за регистриране на общо или локално инфекциозно заболяване, както и за необходимостта от ограничаване на контакти. Сред екипа, разработил индикатора, са зам.-ректорът на университета доц. Светла Желева, д-р Антон Танев, доц. Ивайло Танков, д-р Анифе Вели и д-р Радослава Николова. По време на презентацията присъстваха кметът Димитър Николов, директорът на Университет „Проф. д-р Асен Златаров" проф. Магдалена Миткова, директорът на Регионалната здравна инспекция д-р Георги Паздеров, медици и фармацевти от Бургас и региона.
Може да чуете повече в звуковия файл.
За втора поредна година в програмата на Младежкия международен център-Бургас е включен курс по самозащитата. Занятията са безплатни и се провеждат един път седмично в сградата ММЦ-Бургас в комплекс "Меден рудник". Радостина Николова притежава II дан по Полицейска лична защита, и на участниците в курса предава своя опит като инструктор към..
През 1958 година любители водолази регистрират за първи път отделни дървета, без да знаят, че става въпрос за подводна каменна гора от епохата на Миоцена. Тя се намира в района на Созопол и засега на науката не е известен друг подобен природен феномен. Геоложките слоеве доказват възраст от 20 милиона години , разказа пред БНР доц...
От 25 до 27 юли Бургас отново ще бъде домакин на Wine & Spirits Fest 2025. Международният конгресен център на Морска гара ще събере почитатели на виното, спиртните напитки и автентичната фермерска храна в три дни, посветени на вкуса и вдъхновението. Тринадесетото издание на фестивала ще предложи над 400 вида вина и напитки за дегустация и..
Бургас ще се превърне в столица на кукления театър между 10 и 15 август, когато за 12-а поредна година на откритата сцена „Охлюва“ ще се проведе Международният куклен фестивал „Дни на куклите“. Събитието ще събере трупи от България, Германия, Турция, Чехия и Бразилия и ще предложи на публиката шест вечери, изпълнени с куклени спектакли, музика,..
На 26 юли Националният археологически резерват „Деултум“ край село Дебелт ще бъде домакин на античния фестивал „Деултум – малкият Рим в Тракия“. Събитието отбелязва 45 години от началото на археологическите проучвания на първата римска колония на територията на днешна България. Фестивалът ще събере групи за исторически възстановки от цялата..
Вечер, посветена на морето, предстои в Поморие от 19.00 ч. в двора на Посетителския център по рибарство и морско дело. Пред местни и туристи ще бъдат представени книгите: „Морето и Анхиало. Древност и съвремие” с автор Любка Николова и „Рибарски рецепти. Морски спомен от Поморие” със съставител и художник Анелия Григорова. Григорова,..
Началото на Мотосъбор „Кипилово 25“ ще бъде дадено тази вечер от 21 часа в местността „Сайганица.“ Събитието, организирано от Мотоклуб „Лястовица 33“ и Община Котел, се е утвърдило като традиция и символ на свободния дух. Мотосъборът ще продължи до неделя, 20 юли. По време на събора гостите ще могат да се включат в мотошествие до град Котел, да..
От 25 до 27 юли Бургас отново ще бъде домакин на Wine & Spirits Fest 2025. Международният конгресен център на Морска гара ще събере почитатели..
През 1958 година любители водолази регистрират за първи път отделни дървета, без да знаят, че става въпрос за подводна каменна гора от епохата на..
За втора поредна година в програмата на Младежкия международен център-Бургас е включен курс по самозащитата. Занятията са безплатни и се провеждат..