Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Напрежение около обявяването за защитени зони Отманли и Емона



Предложението за обявяване на нови защитени морски зони – тези край Отманли и Емона притеснява риболовния бранш. Решението да бъдат обособени като защитени тези територии е взето на база проучвания на Българската академия на науките,  коментира за БНР – Бургас зам.-екоминистъра Тома Белев.

„В 6-годишния период сме, в който трябва да издадем заповедите, в момента просто ги пускаме за обществени обсъждания. Ние трябва да имаме като част от политиката на ниво Европейски съюз 10 % строго защитени територии и 30 % защитени територии в морската акватория. България в момента е много далеч от тези проценти и от 2030 г. трябва да се случат. Сега защитените акватории в Черно море е под 0,1 %“, поясни той.

Причината за напрежението на бранша обаче е, че зона Емине се предвижда да е много голяма, на територията на двете области Варна и Бургас. В нея се предлага да бъде въведена забрана за улова на рапани и черна мида. „Забраната обхваща видове, които представляват интерес както за стопанския, така и за любителския риболов. Получава се и един друг парадокс около един вид, чужд за Черно море какъвто е рапанът. Това е пришълецът в Черно море, който унищожи голяма част от популацията на двучерупчестите. Унищожи благородната черноморска стрида, която вече я няма по морето. Унищожи големите банки от запаси с черна морска мида. Рапанът е хищник, унищожава голяма част от останалите четири вида бели миди, които също са обект на стопански риболов“, обясни председателят на Асоциацията на производителите на рибни продукти БГФИШ Йордан Господинов. Той поясни, че рапанът няма естествен враг в Черно море. Морската звезда, която може да се храни с него, не присъства в българската акватория. „В заповедта е написано, че се забранява привнасянето на чужди видове, т.е. ние сме изправени пред защитата на един чужд за Черно море вид. Европейската комисия и нашите учени са на мнение, че той е достатъчно адаптиран в Черно море и представлява икономически интерес“, обясни Господинов. Той допълни, че в България има 8 фабрики, които преработват рапани.  Оказва се и че в последните години рапанът по Черноморието е станал по-дребен и причината за това според рибарите е, че му липсва храна. „В един момент ние не знаем какъв е докладът за защита на рапана, но Министерството на околната среда и водите излиза със заповед за забрана на улова на рапан. Мисля, че това е некомпетентно. Нещата са леко плашещи, защото хората, които ловят рапани още не са разбрали, че ще им забранят улова на рапани в тази зона“, допълни Господинов.

Тома Белев обясни, че предложението за рапана е разработено от академичните институции и поради тази причина е поставено на обществено обсъждане. „Категорично съм на мнение, че не трябва да има ограничение върху ползването на интродуценти в България, тъй като рапанът, макар че не е обявен за агресивен интродуцент, все пак оказва отрицателно въздействие“, поясни той.

Относно предвижданата защитена зона Отманли, Господинов посочи, че там може да се окаже проблем за рибарите забраната за улов на бялата мида и скаридите.

За разлика от Отманли обаче, където предвижданата територия се очаква да бъде около 88 дка, то тази около Емона ще е над 553 000 дка. „Първо ние не можем да преценим границите какви са. Картите, които са публикували са геодезически. В морето се работи с морски мили. Ние не можем да преценим на каква отдалеченост от брега е и колко е дълбочината. Изобщо информацията тъне в професионална прикритост, която е ясна само за експертите, които са писали заповедта“, посочи той.

Тома Белев коментира, че начинът на работа в България предполага да се работи с километри. „Така или иначе зоните,  ще бъдат с географски координати, с GPS–и. Всеки един ще може да знае дали се намира вътре или извън нея“, поясни той.

За разлика от предложението за обявяване на защитена морска зона Корал, за тези край Отманли и Емона, се предвижда обществено обсъждане. „Разликата е в законите. В случая със защитените зони се обявяват по Закона за биологичното разнообразие, тъй като е забранен съдебният контрол върху заповедите за обявяване на защитените зони, ние като институция настояваме да имаме по-широк елемент на обществени консултации преди самото обявяване. За разлика от защитените територии, които се обявяват по Закона за защитените територии, там имаме обществено обсъждане за големите защитени територии като национални паркове, природни паркове, за тези, при които има по-строг режим. Тези заповеди подлежат на съдебен контрол“, коментира Тома Белев.  

От Асоциацията БГФИШ посочиха, че подготвят становище по казуса, което ще изпратят до екоминистерството.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Откриха детска екологична площадка на Ченгене скеле

Детска екологична площадка бе открита на Ченгене скеле, съобщи кметът Димитър Николов в социалните мрежи.  Изградена е от естествени материали, с въжено мостче, малки стени за катерене, чешмички и освен за игри, площадката има и образователни функции. Така най- малките докато се забавляват, ще научават любопитни факти за нашето прекрасно Черно..

публикувано на 02.05.24 в 17:03

Откриването на островния сезон ще бъде на 6 май

Лоша прогноза за времето отменя откриването на островния сезон, обявено за 4 май, съобщават от Община Бургас. За тогава бе предвидено Великденско гмуркане с водолази от сдружение „Приятели на морето“. А след него се очакваше музика на плажа, кулинарни изкушения и островно пиво. Събитието с миди на тенекия и музика на плажа се измества за 6 май...

публикувано на 02.05.24 в 14:36

Поморие отпусна средства за Великден в подкрепа на Дружеството на инвалидите

Община Поморие отпусна 1000 лева в подкрепа на хората от Дружеството на инвалидите в града, информират от пресцентъра на институцията. Със средствата бяха закупени козунаци и яйца, които от няколко дни биват раздавани на членовете на дружеството. Целта е в навечерието на Великден хората да посрещнат светлия християнски празник по-усмихнати и спокойни...

публикувано на 02.05.24 в 13:35

Две авиокомпании са с интерес към летището в Бургас

Две авиокомпании имат интерес към летище Бургас. Едната линия да е до София , а другата до Истанбул , каза кметът на Поморие Иван Алексиев . Той е заместник-председател на фонда за развитие на летището: „Фондът е учреден миналата седмица, вече имахме среща с кметовете, избран е управителен съвет с председател кметът на Бургас Димитър..

публикувано на 02.05.24 в 13:31

За Великден в Зоопарк Бургас ще има специална празнична програма

За Великденските празници в Зоопарк Бургас ще има специална празнична програма за посетителите. Там ще бъде представена н ай-голямата колекция от екзотични яйца на диви и питомни птици в България. Експозицията е постоянна и има стойност като учебно помагало. Чрез нея всеки посетител може да се запознае отблизо с редки видове яйца, обагрени в натурални..

публикувано на 02.05.24 в 12:52

Бургаски ученици организират благотворителен футболен турнир в помощ на приюта за кучета

Бургаски ученици организират благотворителен футболен турнир. Средствата от продажбата на билети ще отидат за Общинския приют за безстопанствени кучета в града. Инициаторите са единадесетокласниците от Немската езикова гимназия "Гьоте", а в инициативата им ще се включат и ученици от английска "Гео Милев", природо-математическата "Акад. Никола..

публикувано на 02.05.24 в 11:17

Центърът за международна закрила в Ямбол ще продължи да работи, благодарение на БЧК

В Ямбол продължава дейността си центърът за лица, търсещи международна закрила. В момента в него живеят 11 украински граждани. До края на април дейностите в центъра се финансираха изцяло по Норвежкия механизъм, но от началото на месец май функционирането се осигурява от БЧК, уточни директорът на местната структура на организацията Митко Филипов:..

публикувано на 02.05.24 в 11:03