Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да оставиш града и да създадеш биоферма край село Росен


Преди няколко години Силвия Узунова и съпругът й решават да се откажат от шумотевицата на града и да създадат свое пространство сред природата, където да отглеждат децата си. Така се заражда идеята за ферма за пермакултура край село Росен. Освен производството на храна, те решават, че могат да надградят идеята и да организират както обучения за деца, така и празнуване на събития като рождени дни.

„Методът, по който гледаме нашето стопанство се нарича пермакултура. Идва от перманентно земеделие или от устойчиво. Цялата философия на пермакултура се крепи на няколко принципа и три етики. Един от тях е да се използват ресурсите по възможно най-много начини. Ние като имаме един ресурс земя – да го използваме в много направления, за да можем да употребим цялата му функционалност“, обясни Силвия Узунова.

В биофермата през зимата се провеждат курсове, свързани с пермакултурата, правят се и биоматериали. Впоследствие възниква и идеята за организиране на тематични рождени дни за деца, всички те свързани с природата и с живота във фермата. „Имаме работа с глина, готвене с продукти от фермата, къмпинг, палатки, учат се как да правят огнище, с естествени материали да творят, да търсят разни неща из фермата с цел да я опознават и да започнат да обръщат внимание на всичко, което ни заобикаля. Общо взето вършат неща от работата във фермата, така че да преживеят фермерството макар и за няколко часа“, допълни Узунова.  

Дейностите през месец юли във фермата са посветени на мандала. За целта децата сами намират цветята и листата, с които да ги изработят. „Основната ни цел е децата да прекарват повече време сред природата, за да могат да я ценят. Да опознаят друг метод за отглеждане на храна, извън конвенционалните ниви, които се обработват с машини. Друга гледна точна за това как може да се отглежда храна“, допълни тя. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Заради катастрофа е затруднено движението по пътя Карнобат – Айтос

Временно движението по пътя Карнобат  – Айтос в района на разклона за Пирне се осъществява двупосочно в едната лента, съобщават от АПИ. Причината е катастрофа в една лента.  Движението се регулира от екип на "Пътна полиция".

публикувано на 09.01.25 в 13:15

Приеха на първо четене промените в Закона за вероизповеданията

Депутатите приеха на първо четене и трите законопроекта за промени в Закона за вероизповеданията – на ГЕРБ-СДС, на "Възраждане" и на "БСП-Обединена левица", с които се утвърждава, че Българската православна църква е единственият представител на източното православие в България. Законопроектът, внесен от Костадин Костадинов и група народни представители..

публикувано на 09.01.25 в 12:42
снимката е илюстративна

Затварят за месец част от ул. "Ивайло" в Бургас

Част от ул. „Ивайло“ ще бъде затворена за движение в  участъка от  ул. „Македония“ до ул. „Цар Самуил“. До 14.02.2025 г. този район се затваря за движението на автомобили.  Причината е ремонтно-възстановителни дейности на битово-фекална канализация. Там е въведена временна организация на движението и ще се използват обходни маршрути.

публикувано на 09.01.25 в 10:59

Жените от Дома за стари хора в Ямбол дариха терлици на пострадалите от с. Воден

Жените от Дома за стари хора в Ямбол посетиха пострадалите от пожарите жители на боляровското село Воден. Те им дариха топлина за студените зимни дни. Изплетени терлици и вълнени чорапи са само част от съпричастността и милосърдието на потребителите на социалната ямболска  услуга. Заедно с жените на срещата във Воден присъства и Петя Панайотова, директор..

публикувано на 08.01.25 в 22:00

Водата в обходния канал на Атанасовско езеро съдържа фосфорни съединения, които се изливат в морето

Преди дни се появи видеоклип как от тръба в близост до бургаските солници и велоалеята към кв "Сарафово", в морето се излизва жълтеникава вода. Оказва се това съвсем не е за пръв път. Водата в повечето случаи е наситена с фосфорни и азотни съединения от селскостопанските територии в близост.  Според Спас Узунов от Българска фондация..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Семейство Петрови дари на неонатологията в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв.

Стефан, Ана и Александър Петрови дариха на Отделението по неонатология в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв. Част от средствата са събрани на 70-тата годишнина  на Стефан Петров, който пожелал гостите да не му подаряват подаръци, а да подкрепят благотворителна кауза.  С парите на гостите и лични средства семейството  купува  цялостен комплект..

публикувано на 08.01.25 в 13:33

Община Бургас стартира нов проект за подмяна на старите печки

Община Бургас изпълнява проект „Намаляване на замърсяването на атмосферния въздух с фини прахови частици в населените места на Община Бургас - II“, процедура № BG16FFPR002-5.001 „За по-чист въздух!“, Програма „Околна среда“ 2021-2027. От смяната на старите печки с нови еко уреди може да се възползват 4 257 домакинства в жилищните райони: „Долно..

публикувано на 08.01.25 в 11:21