Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Болярово си иска граничното полицейско управление

Ще иска ревизиране на заповедта от бъдещия служебен МВР министър


Община Болярово ще поиска от бъдещото служебно правителство  ревизиране на заповедта за закриване на граничното полицейско управление в града. Според администрацията разформироването на служителите води до тежки последици както за хората, така и за сигурността и реда в региона.

Със заповед на министър Бойко Рашков граничното полицейско управление в Болярово е закрито, а служителите разформировани в Свиленград, Средец, М. Търново, Елхово. Структурата е градена 22 години и общината не се отказва от искането си да я запази, каза кметът Христо Христов, определяйки реформата като неадекватна.

„Това във времето ще се докаже, че е голяма грешка, защото няма да помогне на региона. Ние разчитахме изключително много на граничните в случаи на пожари, на гарантиране на обществения ред, на спокойствието за гражданите. Разчитахме на по-голямо присъствие на тези структури в нашите населени места. Сега доколкото имам информация, те са поразредени като присъствие в региона. Така че няма логика да тръгнеш от Болярово, да отидеш до Елхово и след това отново да се върнеш в Болярово и да отидеш тогава на границата на работа“

От общината ще подготвят искане до бъдещия служебен вътрешен министър искане решението за закриването на ГПУ да бъде анулирано.  

Днес на заседание на Общинския съвет бе утвърдена комисия от 9 души, която ще координира предстоящото реформиране на социалните домове в региона. То трябва да се случи от 1 януари 2025 година, като целта е подобряване на качеството на социалните услуги там. Рестартът започва с дома за стари хора в село Воден.

В дома в Малко Шарково са предвидени над 200 000 лв. за основен ремонт на сградата. Ремонт ще има и на дома в Мамарчево. Предстои саниране на сградата на защитеното жилище в Болярово, частично такова ще бъде извършено и в дома във с. Воден.

Общо общината предвижда инвестиции в социалната сфера за над 500 00 лв

Повече чуйте в звуковия файл:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Земетресението с магнитуд от 6.1 в Турция усетено и в Източна България (ОБНОВЕНА)

Земетресение с магнитуд 6,1 разтърси западната част на Турция, съобщи турската служба за управление на бедствията.  Земетресението е регистрирано в 19.53 часа  в провинция Балъкесир, близо до най-големия град в Турция Истанбул.  Към момента няма информация за жертви или щети в някоя от засегнатите окръзи. Земетресението е било с дълбочина 11..

публикувано на 10.08.25 в 21:00

Силният вятър пречи за овладяване на пожара в сунгурларските села

Силен вятър пречи на работата на пожарникарите  край  сунгурларските села. Той се е появил следобед, обясни началникът на бургаската пожарна старши комисар Николай Николаев. Разнася пожара, но на този етап няма опасност за населението. Той уточни, че има няколко огнища. Гаси се по земя и въздух. Хеликоптер и два самолета помагат. Над 10 са екипите на..

публикувано на 10.08.25 в 14:49

7 големи гари в страната вече имат безплатен интернет

7 големи гари в страната вече имат безплатен интернет. Пътниците могат да използват Wi-Fi в жп гарите в София, Пловдив, Стара Загора, Бургас, Горна Оряховица, Русе и Варна. Това е част от програмата на Националната компания "Железопътна инфраструктура" за модернизация, подобно на много държави в Европейския съюз, където в зоните за пътници на основните..

публикувано на 10.08.25 в 12:51

След ремонт отваря врати за миряни храм "Св. Богородица" в Бургас

Негово Високопреосвещенство Сливенският митрополит Арсений ще отслужи света архиерейска света литургия в бургаския храм „Света Богородица“ в Бургас.  По този начин ще бъде извършено обновление на храма, който беше затворен за служби в продължение на три месеца.  След основен ремонт, който включваше монтиране на подово отопление и подмяна на старите..

публикувано на 09.08.25 в 17:30

Буйове измерват вълнението и температурата на морето на шест места по Черноморието ни

Буйове, които измерват вълнението на морето и температурата на водата, са инсталирани на шест места по Българското Черноморие.  Проектът за създаване на системата е на НИМХ, информира директорът на института - Иван Иванов. Националният институт по метеорология и хидрология във Варна участва в консорциум от осем научни институти и университети, които..

публикувано на 09.08.25 в 14:30

Зърнопроизводителите са ожънали над 7 млн. тона пшеница

Тази година в България е произведена повече от 7 млн тона пшеница- сочат последните данни на агростатистиката . Увеличението се дължи на по-големите площи, засети през есента на миналата година. 7 131 095 тона пшеница - това е количеството, което българските зарнопроизводители успяха да ожънат това лято. Данните са от официалната статистика на..

публикувано на 09.08.25 в 13:30
Снимката е илюстративна

Ловният сезон усложнява пожароопасната обстановка в Болярово

Откриването на ловния сезон за пернат дивеч допълнително усложнява пожароопасната обстановка в крайграничната община Болярово. Кметът Христо Христов, който е и председател на Ловно рибарското сдружение Странджа, призова за строг контрол по време на излетите.   "В тази горещина и вятър няма безопасна искра! Моля не палете огън!" С тези думи кметът на..

публикувано на 09.08.25 в 08:30