Седмокласниците, които не са се явили на Национално външно оценяване поради тежък здравословен проблем, появил се в последния момент, ще могат да участват в класирането за гимназиите с резултатите си от областния или националния кръг на олимпиадите по български език и литература и математика.
Промяната се предлага от Министерството на образованието и е в процес на обществено обсъждане до 22 август.
От МОН мотивират предложението си с факта, че всяка година има единични случаи на ученици, чието здравословно състояние не позволява да се явят на изпитите.
Такива два случая е имало и миналия месец, когато две деца са пропуснали изпити, тъй като едното е било оперирано по спешност, а другото е било под домашна карантина заради заразно заболяване.
СНЦ „Зонта Клуб Бургас“ обявява конкурс за ученици VII-XI клас от област Бургас. Целта е да бъдат подкрепени млади таланти в науката, изкуствата, хуманитарните дисциплини и спорта. Стипендията включва до 2000 лв. годишно, с месечно изплащане от декември 2025 г. Част от сумата може да покрива курсове, семинари и обучения. Могат да..
В Бургас започна деветото издание на проекта „Морето и децата”, организиран от читалище „Изгрев 1909”. Поводът е Международният ден на Черно море - 31 октомври. Фокус на инициативата с екологична насоченост са децата, съобщи секретарят на читалището Кристина Атанасова: "През целия месец октомври около 50 ученици от начален курс от град Бургас, тази..
Най-малко 150 ученици от 10. клас в Бургас и още четири града ще се включат в специалността „Приложно програмиране“ през следващата учебна година. Обученията се провеждат по Националната програма на Министерството на образованието и науката „Обучение за ИТ умения и кариера“, която е част от националните програми за развитие на образованието за 2025..
Докторантите от Бургаския държавен университет Красимир Кралев, Даниел Стоянов и Димка Шивачева представиха доклади за приложения на невронните мрежи на два международни научни форума – във Варна и в Бургас. Те работят под научното ръководство на ректора проф. д-р Сотир Сотиров. В Икономическия университет – Варна тримата участваха в Международната..
Назряла е необходимостта българските учителите да бъдат обучени за работа с изкуствен интелект. Опитът от САЩ показва, че IT специалистите активно помагат на учителите, а след това и на децата. Това обяви в Сливен д -р Артур Кордон, автор на книгата „Перспективата Изкуствен Интелект“, един от пионерите в прилагането на изкуствения интелект в..
От тази година отново се върна формата на студентските практики, при която след ноември месец всеки един от тях може да започне, а за това студентите ще получат и стипендия от 1080 лева“, допълни още проф. Балтов. Откриват академичната година в БСУ Ресорният заместник-кмет на Община Бургас Михаил Ненов посочи, че БСУ създава успешни..
Тържествената церемония по откриването на новата академична година в Бургаския свободен университет за първи път ще се състои в атриума на висшето учебно заведение и ще започне с академична процесия и внасяне на университетския жезъл. В процесията ще участват президентът на БСУ, ректорското ръководство, деканските ръководства и преподавателите,..
Най-малко 150 ученици от 10. клас в Бургас и още четири града ще се включат в специалността „Приложно програмиране“ през следващата учебна година...
СНЦ „Зонта Клуб Бургас“ обявява конкурс за ученици VII-XI клас от област Бургас. Целта е да бъдат подкрепени млади таланти в науката, изкуствата,..
В Бургас започна деветото издание на проекта „Морето и децата”, организиран от читалище „Изгрев 1909”. Поводът е Международният ден на Черно море - 31..