Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

А кой ще контролира контролиращите?

Бисер Русимов пред къщата на Георги Шагунов

Наскоро от Община Бургас заплашиха собственици на частни сгради, паметници на културата, които са ги оставили на произвола на съдбата. А, същевременно, една общинска сграда се руши.

Къщата на композитора Георги Шагунов, която е до сградата на БНР-Бургас, бе прехвърлена от държавата на Община Бургас. Недвижимата културна ценност трябва да се превърне в Дом на музиката. Шест години обаче се точат мудни процедури. 

Едва през юли 2018 г. Министерството на културата съгласува „Техническо задание за проектиране на реставрация и адаптация“. Също тогава отказва да съгласува виза за проектиране на същото. Това се случва едва три години по-късно – на 28 май 2021 г., а през януари тази година се съгласува и изменението на Подробния устройствен план. Къде се е получило забавянето? Отправили сме искане по Закона за достъп до обществена информация до министерството, за да проследим пътя на документите. 

Междувременно, наскоро Община Бургас обяви нов старт на една похвална инициатива, която вече има своя положителен финал за облика на Бургас. Сгради, които са частна собственост, но са под контрола на Националния институт за недвижимо културно наследство и са в лошо състояние, ще бъдат ремонтирани за сметка на общината, след което ще бъдат заведени дела срещу собствениците за възстановяване на средствата

„Най-спешни действия ще се предприемат срещу собствениците на 7 сгради, които са паметници на културата. Те са с историческа стойност. Въпреки предписанията, притежателите им не са предприели действия да ги обезопасят и ремонтират. Зданията са с компрометирани фасади и конструкции“, пише в прессъобщение на общината. 

А кой ще контролира контролиращите?

Инициативата наистина е похвална и вече е давала резултат. Но къщата на Георги Шагунов, която трябва да се ремонтира от общината, от години става във все по-лошо състояние. Миналата година дори се срути част от нея. 

Ситуацията и казусът се следи от няколко години и от Организацията за закрила на българските граждани и Бисер Русимов.

„Шест години,  от тогава до сега, вместо да гледаме по-бърза реставрация, бургазлии ставаме свидетели на възможно най-бавната реставрация, когато някога се е случвала. А миналата година и част от постройката отзад се срути и в момента къщата започва да се разпада“, коментира Русимов.

Обърнахме се с въпроси към Община Бургас. За ремонтни дейности по частните сгради са предвидени 100 000 лв., а за къщата на Шагунов – 114 000. На запитването ни, след като има пари за частни сгради, не могат ли те са се ползват и за общинската собственост, от администрацията коментираха лаконично, че фондът е за частни сгради. А въпросните 114 000 за къщата на композитора са само за конструктивно укрепване. Все още няма и изпълнител. В момента се готви обществената поръчка за тази дейност. След като това приключи, през 2023 г. ще се заделят средства за фасадна реставрация и превръщането на сградата в Дом на музиката. 

Ако, разбира се, процедурите приключат дотогава и сградата още е на мястото си, бих добавил. И относително цяла. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Въвеждат частично бедствено положение заради поредната водна криза в Стралджа

Пред поредната водна криза са изправени хиляди жители на община Стралджа. Очаква се да бъде обявено частично бедствено положение. Липса на достатъчно водни количества и амортизирана до крайност водопроводна мрежа се причина за пресъхналите чешми в общината. Днес 13 от 22 -те населени места водоподаването е нарушено, уточни зам.-кметът на общината..

публикувано на 03.07.25 в 13:30
Снимката е илюстративна, архив.

С въвеждането на буферната зона е напълно възможно да изчезнат миризмите на нефт към града

Напълно възможно е с въвеждането на 35-километровата буферна зона, да се избегнат неприятните миризми на нефтени продукти към града. Това каза директорът на „Морска администрация„ Бургас кап. Живко Петров. Според него, тъй като рафинерията не работи с руски нефт, заради санкциите свързани с войната в Украйна, танкерите превозват различни..

публикувано на 03.07.25 в 12:29

Лятната академия към НХА Бургас организира благотворителен базар „Деца помагат на деца“

Лятната академия за деца и ученици към НХА Бургас организира традиционния благотворителен базар "Деца помагат на деца“. Той ще проведе за трета поредна година. Събитието ще е днес 3 юли (четвъртък) от 16:00 до 18:00 часа на Часовника. Талантливите деца, които участват в Лятната академия са изработили различни сувенири за каузата. Със събраните средства..

публикувано на 03.07.25 в 11:00

Продължава обработката на площи в община Бургас срещу комари

Продължава обработката на площи в община Бургас срещу комари. Екипите на дезинфекционната станция извършват лаврицидни и имагоцидни обработки.  Със земеделски дрон ще продължат да се извършват ларвицидни обработки срещу комари над крайбрежните водни части и тръстикова растителност на Бургаските езера.  Дезинсекционните мероприятия ще се извършват в..

публикувано на 03.07.25 в 08:45
снимката е илюстративна

Затварят за движение две улици в Сливен заради ремонт на топлопреносната мрежа

Сливенските улици  „Аксаков“ и част от улица „Никола Карев“ временно ще бъдат затворени за движение на пътни превозни средства. Причината е авариен ремонт на топлопреносната мрежа. Автомобилите няма да могат да преминават от Регионалната библиотека „Сава Доброплодни“ до Универмага. Мярката влиза в сила от днес до 7 юли, понеделник. При възможност и..

публикувано на 03.07.25 в 07:45
Снимката е илюстративна

Промени в наредбата за дроновете, транспортното министерство предлага по-строги мерки

Министерството на транспорта и съобщенията публикува за обществено обсъждане промени в Наредбата за безпилотни летателни системи и надзора над техните оператори, които предвиждат по-строги мерки. Заложено е създаване на центрове за обучение на управляващите дронове, в които изискванията са почти идентични с изискванията към центровете за обучение на..

публикувано на 02.07.25 в 20:00
Продължават и археологическите разкопки на крепостта Малкото кале, започнали през 2008 г.

Студенти от УНИБИТ провеждат практика в село Воден

Студенти от Университета по библиотекознание и информационни технологии ще провеждат учебна практика в община Болярово. Практиката започва на 7 юли и ще продължи до 18 юли 2025 г. Групата ще работи в село Воден под ръководството на преподаватели от УНИБИТ и в сътрудничество с местната администрация. Студентите ще извършват теренни изследвания, ще..

публикувано на 02.07.25 в 19:00