Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Очакват се фалити в млекопроизводството

Снимката е илюстративна.
Снимка: Ани Петрова

Очакват се фалити на ферми в сектора на млекопроизводството. Заради кризата с ковид пандемията и войната в Украйна, значително са се повишили цените на фуражите. С поскъпването и на другите разходи, секторът търпи големи загуби. В Северозападна България вече сигнализират за недостиг на овче мляко и продажба на животни.

В област Бургас разходите в сектора са се повишили с около 30% в сравнение с миналата година.

„До два месеца изкупните цени бяха на старите нива. Едва от два месеца има едно покачване на цената. Забелязва се увеличение, което ще кореспондира с разходите и ще създаде добри условия за бизнес в млечните ферми. От 0.75 лв. в момента цената достига 1 лв. за кравето мляко, овчето надхвърля 2 лв. От 1.20 лв. миналата година, то повиши цената си и това се дължи на търсенето“, посочи Михаил Михайлов, който отглежда животни и произвежда млечни продукти в средецкото село Драчево.

Причината е, че овцете са намалели, съответно и млекодобивът.

„Сега това се случва и с кравето мляко. След като животновъдството попадне в лоша среда на развитие, започва намаляване на животните и на стадата. Например през септември тази година в община Средец ще бъдат ликвидирани две ферми – едната на 100 %, която има 300 крави, а другата на 80 %. Това е вследствие на лошия бизнес климат, който съществува. Това ще доведе до търсене на сурово мляко“, поясни Михайлов.

Той допълни, че не очаква проблем с неговата ферма, тъй като е затворил кръга на производството.

„Мандрите дълго време даваха ниска цена, а и не плащаха редовно. Това доведе до отдръпване на хората от този бизнес. Те преминават в месодайно говедовъдство или пък работят земя и се отказват изцяло от този труден сектор в селското стопанство“, посочи Михайлов.

Според него ако не се вземат мерки или пазарът ще регулира сектора, или държавата ще трябва да се намеси активно, за да не позволи да изчезне от пазара суровото мляко.

„Освен моята ферма, в Странджа ще останат още 2-3 в Горно Ябълково и Факия. От 25-30 ферми преди 30 години, остават толкова. И те са на път да преминат към месодайно говедовъдство. В Бургас стопанството „Христо Ботев“ миналата година ликвидира на 100% животните. Тенденцията е да намаляват животните. Остават големите ферми, които успяват да се справят, защото най-вероятно инвестират от друг сектор на икономиката. Самото производство във вида, в който съществува в момента е губещо“, допълни Михайлов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

През април: Повече работни места за търговия и туризъм

С 5% са се увеличили работните места през април според анализ на най-голямата платформа за предлагане на работа и подбор на персонал. Пазарът на труда отчита усилено търсене на работна сила в търговията и туризма. Търговията, хотелиерството и ресторантьорството търсят най-много служители и работници. Само в тези сектори предложенията са 2200 повече,..

публикувано на 08.05.24 в 14:23

В Китен посрещат лятото със завършена пешеходна алея край морето

Китен ще посрещне лятото със завършена пешеходна алея край морето. Това е дълго чакан проект , каза за БНР Бургас кметът Николай Марков. По думите му това ще позволи на жителите и гостите на града, той да бъде цялостно обходен край морето. Идеята за облагородяването на тази зона е от 30 години. Началото на проекта започна през 2020-та, а 2..

публикувано на 08.05.24 в 11:53

Ива Иванова е новият директор на Държавен фонд "Земеделие"

Държавен фонд "Земеделие" има нов директор - Ива Иванова. Тя беше избрана днес от Управителния съвет за изпълнителен директор на разплащателната агенция, съобщи Министерството на земеделието и храните.  Кандидатурата е предложил служебният министър д-р Георги Тахов след съгласувателна процедура с премиера Димитър Главчев. Ива Иванова е магистър по..

публикувано на 07.05.24 в 18:03

Защо след ковид българите преоткриха къмпингите, кемперите и караваните?

На палатка, с кемпер или каравана, почивката сред природа става все по-предпочитана от българите. Затова и в Бургас преди дни се проведе първото фестивално изложение „Explore the world“, на който се събраха любителите на този вид почивка.  Фестивал разкрива кемпера и къмпингуването като начин на живот Николай Филипов е от една от..

публикувано на 07.05.24 в 16:58
Марин Киров, кмет на Община Царево

Царево очаква своите първи туристи от Чехия и Полша

Около 20 май Царево ще посрещне първите си чуждестранни туристи за тази година. Кметът Марин Киров каза, че тази година туристическият сезон ще започне по-рано, за разлика от предходни години. Очакват се гости от Чехия и Полша.  „Както виждате всички дейности по мостови съоръжения, които най-много застрашават летния сезон - са в срок. Общината е..

публикувано на 01.05.24 в 15:12

Учредиха “Фонд за развитие на Летище Бургас“

Кметът на община Царево Марин Киров беше избран за член на Управителния съвет на “Фонд за развитие на Летище Бургас“. Това стана по време на учредителното събрание на сдружението, съобщи Общината.  За председател беше избран Димитър Николов, кмет на община Бургас, негов заместник е Иван Алексиев, кмет на Поморие Иван Алексиев. Останалите членове на УС..

публикувано на 01.05.24 в 10:21

30% от хотелите в Слънчев бряг отварят за великденските празници

30% от хотелите в Слънчев бряг ще отворят от днес. Това са висок клас хотели, за които има направени резервации от български, румънски и гръцки туристи. Прогнозите, че повечето хотели ще работят не се сбъднаха след отказани резервации заради лошото време. В Слънчев бряг луксозните хотели близо до морето ще отворят за великденските празници, каза..

публикувано на 01.05.24 в 09:27