В рамките на LIFE проектa „Лагуната на живота“ се осъществяват пет основни консервационни дейности, които водят до възстановяване, поддържане и подобряване състоянието на Атанасовското езеро. Зад тях стоят планиране и проектиране, а за изпълнението им е необходима добра координация и комуникация между всички участващи – компетентни органи, еколози, технолози, изпълнители. А предизвикателствата са много – неблагоприятните атмосферни условия, ограниченията на защитените територии и Натура 2000 зоната, различните видове машини и техника, които се използват в една трудна за работа среда.
Възстановяването и поддържането на оптимален воден режим в Атанасовското езеро е основният фактор, който влияе на условията в крайбрежната лагуна и е важно той да функционира така, че от една страна да поддържа екосистемата в добро здраве, а от друга – да осигурява условия за солодобива.
В момента се извършва възстановяване на три големи земни диги в Северното езеро с обща дължина от 6 км., които са скелета на езерото, който поддържа цялата му структура. Тези диги са отдавна разрушени и така се оформя една огромна водна площ в цялото Северно езеро, където водата не може да циркулира успешно. Надеждите на природозащитниците са, че с възстановяването им ще бъдат подобрени екологичните условия във водите и ще се залеят периферните части на лагуната, за да се осигурят добри условия и за другите крайбрежни местообитания – средиземноморски солени ливади, саликорния и други едногодишни видове. Ще бъдат повлияни 200 хектара от приоритетното местообитание, а екологичният ефект ще се разпространи на почти 700 хектара в Северното езеро. Освен това ще бъдат осигурени нови 7 хектара благоприятна за гнездене на приоритетните видове птици (саблеклюн, кокилобегач, морски дъждосвирец, белочела рибарка и др.) територия в най-важната за тях част от поддържан резерват „Атанасовско езеро“.
В момента се работи върху две от трите големи диги и вече са възстановени до 1 м. височина повече от 1500 м. от тях. При благоприятни метеорологични условия се очаква до края на годината да бъдат изпълнени 4000 м.
Изложба, посветена на 145 години българска статистика, ще бъде открита на 1 август, петък, от 11.00 часа пред Културен център „Морско казино“. Националният статистически институт е организатор на експозицията, със съдействието на Община Бургас. Изложбата представя най-важните моменти и постижения от историята на статистическата институция у нас чрез..
От Национална федерация "Земеделие и горско стопанство" към КТ "Подкрепа" предупреждават, че има криза в горския сектор и расте напрежението сред горските служители. Основното искане е държавата да предприеме спешни мерки за увеличение на работните заплати и за финансово стабилизиране на държавните горски и ловни стопанства. Служителите изразяват..
Православната църква е отредила този ден да бъде посветен на светите мъченици - седем братя Макавеи. От този ден започва и Богородичният пост. Той е утвърден от църковната традиция в чест на Успение на Пресвета Богородица. Свързан е с почитта, любовта и надеждата на православните към Пресветата Майка. Освен за Успение Богородично (15..
Забранява се ползването на питейна вода за напояване, поливане на зелени площи, миене на улици, плочници, моторни превозни средства и други, поради силно намален дебит на водоизточниците на територията на община Сливен. Това става ясно от заповед на кмета на общината, свързана с мерките за ограничаване на водоползването, по искане на ВиК - Сливен...
Федерация Транспортни работници към двата синдиката КТ "Подкрепа" и КНСБ искат среща с ръководството на оператора на двете морски летища в Бургас и Варна. В писмо до ръководството, синдикатите посочват, че трябва да се обсъдят проблеми свързани с рамката за увеличение възнагражденията на работниците и служителите в дружеството за 2026 г., което..
Въвеждането на интелигентен подход в регулирането на движението на кръстовището на бул. „Стефан Караджа“ и ул. „Георги Икономов“, до „ДКЦ 2 – Сливен“, планира Община Сливен. Това обяви пред журналисти днес заместник-кметът по финанси и инфраструктура Румен Иванов. В момента движението в района на кръстовището се регулира от светофар. Иванов обясни, че..
За втори път тази година жителите на село Дюлево се събраха, за да заявят категоричното си несъгласие с намерението за изграждане на фотоволтаичен парк в землището на селото. На провелото се в сряда обществено обсъждане по нов проект на площ от 260 дка, местната общност остана единна в позицията си и се обяви против инвестиционното намерение...
Майка на деца от Сливен, които са били настанени Социално-педагогически интернат в село Варненци, настоява домът да бъде затворен, тъй като условията в..
През Дюлинския проход ще минава трасето на АМ "Черно море". Това е дългоочакван проект, който трябва да бъде реализиран през идните години, тъй като този..
За втори път тази година жителите на село Дюлево се събраха, за да заявят категоричното си несъгласие с намерението за изграждане на фотоволтаичен..