Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Министър Илин Димитров: Държавата ще изпълни поетия ангажимент към хотелиерите

Държавата ще изпълни поетия ангажимент към хотелиерите, настанявали украински бежанци. Това заяви министърът на туризма Илин Димитров на среща с хотелиери от к.к. Слънчев бряг.

Елена Андонова и Силвана Павлова поставиха въпроса със забавянето на средствата за хотелиерите, както и с разминаванията между помощите, спрямо по-малката сума, която са получили.

Министърът обясни, че забавянето и несъответствието в сумите се дължи на обективни фактори като липса на данни в някои от регистрите и системите, погрешно въведени данни, грешна обработка. Министерството на туризма проверява и сравнява ръчно данните, подадени от хотелиери, МВР и по други канали, от една страна, и наличните в Единната система за туристическа информация (ЕСТИ), от друга.

„Целта ни е да бъдем достатъчно прецизни, макар и с цената на известно закъснение, защото обработката на данни, част от които липсващи, е процес, който изисква време. Това е изключително важно да се направи, за да не създаваме излишни проблеми именно на хотелиерите, когато стигнем до момента да се одитират европейските средства, с които се разплащат програмите", обясни Димитров. 

 Министерството на туризма се ангажира сумите на хотелиерите да се изплащат всяка седмица или поне няколко пъти в месеца.

„В момента се изчистват безспорните суми и ще въведем регулярни плащания,“ каза министър Димитров. По думите му, всяка една спорна сума ще бъде проверена индивидуално и от комисия.

„Ангажираме се да предоставим детайлен отговор защо плащането е в съответния размер, а при нужда, то ще бъде коригирано. Държавата трябва да покаже, че е добър и надежден партньор,“ подчерта министър Илин Димитров.

В началото на ноември ще могат да бъдат подавани жалби от всички, които смятат, че има разминаване в сумите, които очакват и които са получили по двете фази на хуманитарната програма.

Министерството на туризма участва в обсъждането на мярката и очаква през следващата седмица на ниво Министерски съвет да бъде взето решение в какъв вид и докога помощта ще бъде продължена.

По публикацията работи: Ивайло Пеев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интерактивни експонати и виртуален гид ще популяризират традициите на бургаските рибари

Обновяване на експозиционната къща „Евксински понт“ се планира по проект, с който община Бургас ще кандидатства пред Национален фонд „Култура“.  С реализирането му посетителите ще имат възможност да се запознаят с нов виртуален гид под формата на филм. Предвижда се още в нея да бъдат експонирани макети, които да дават по-пълна представа за морското..

публикувано на 26.09.25 в 11:21

Бизнесът и синдикатите не се разбраха за минималната заплата за 2026 г.

Без съгласие между бизнеса и синдикатите приключи обсъждането на минималната работна заплата за 2026 г. на Комисията по доходи и жизнено равнище към Националния съвет за тристранно сътрудничество.  Заради липсата на консенсус е взето решение на 6 октомври да се проведе заседание на Съвета, научи БНР.  Правителството предвижда от 1 януари догодина..

публикувано на 25.09.25 в 18:00

НАП наблюдава борси, тържища и складове в цялата страна

Служителите от „Фискален контрол“ на НАП са поставили под наблюдение по-големите борси, тържища и складове в цялата страна. Контролните действия стартираха на 16 септември сутринта и до момента на входа и на изхода на обектите са проврени близо 3500 камиона и микробуса, които превозват стоки с висок фискален риск, като плодове и зеленчуци, месо..

публикувано на 25.09.25 в 17:30

Частен инвеститор дарява 3,2 дка от терена на „Колодрума“ на Община Бургас

Частен инвеститор дарява на Община Бургас 3,2 дка от терена, известен като „Колодрума“. Според очакванията на „Сариел“ АД предложението за дарение, заедно с комплексния проект за развитие на района, ще бъде внесено за разглеждане от Общинския съвет на предстоящото му заседание. Становището е резултат от работни срещи, обществено обсъждане и..

публикувано на 25.09.25 в 15:30

Бургас отбелязва Световния ден на туризма с отворени врати

Община Бургас ще отбележи Световния ден на туризма на 27 септември с безплатен достъп до два обекта – остров Света Анастасия и културно-туристическия комплекс „Ченгене скеле“. В събота музеят на остров Света Анастасия ще приема посетители при вход свободен. Пътуването до обекта започва от „Магазия 1“ и изисква предварителна резервация за корабите..

публикувано на 25.09.25 в 14:00

Скок с 30-40% на виното от новата реколта в ямболско

Цената на виното от новата реколта ще скочи с 30- 40 процента, прогнозират производители от Ямболско. Основната причина са ниските добиви грозде. Трайното засушаване, както и резките климатични промени през пролетта, са причина за слабата реколта грозде, обясни собственикът на винарна в ямболско Георги Чалъков. "От един среден  добив от  650-680 кг от..

публикувано на 25.09.25 в 11:20

Бургас е домакин на форум за управление на риска в бизнеса

Хотел „България“ в Бургас ще събере днес мениджъри и експерти от различни компании на специализираното корпоративно събитие „Управление на риска в бизнеса – Бъдете нащрек!“. Форумът е посветен на съвременните подходи за управление на риска и проактивните стратегии за справяне с предизвикателствата в динамичната икономическа среда. Участниците ще..

публикувано на 25.09.25 в 11:00