Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бургас, морето и неговите трудови хора в жаргона

| обновено на 04.09.22 в 20:19


Бургас, морето и неговите трудови хора живеят и в жаргона. Освен атмосферата на нашето ежедневие, той е и живата ни връзка с миналото.

„Жаргонът след 1989 година много се промени, но не и свързания с морската и рибарската тематика“, казва авторът на книгата „Бургаският жаргон до 1989 г.“ Митко Иванов и добавя: „Бургазлията говори с голяма любов за своите места, а една лингвистична особеност е, че за него те са просто Морската, а не Морската градина, моста, вълнолома, залива.“

Особено богат е жаргонът, когато говорим за голямата вода. Бургазлии я изследват, усещат всяка нейна промяна и резултат от тази им изначална свързаност са хрумвания, които оцветяват езика. Събира ги Митко Иванов: „„Морето е тава“, „морето е паркет“. Има един разточителен израз: „Мравките вода пият“-няколко от моите информатори го употребяват. Идеята е, че то е толкова спокойно, че на брега я няма и онази мъничка вълничка, която създава къдравината на пясъка и мравката може спокойно да отиде да пие вода. Друг е въпросът, че тя не пие морска вода!“


Морските професии в Бургас изчезват, но жаргонът, свързан с тях остава. Параходчия и тираджия са двете основни професии, познати на няколко поколения, свързани с морето и мащабната търговия, тръгваща оттук. Изследователят обаче се натъква на следния факт:

„Сведение от първата половина на 20 век засяга една много специфична професия, свързана с морето, лодкостроенето и подготовката за предстоящия риболовен сезон. Това е калафатенето на лодките. Те са се строели изключително от дървен материал, жив материал, който се разсъхва извън рибния сезон. Затова е необходимо преди пускането на вода тези процепи да бъдат запълнени. Това е ставало с калчища, с трески от тръстика и подходяща смола, най-често катран. Занаятът се е наричал „калафатене“, а човекът, който го практикува „калафатчия“. През първата четвърт на XX век именно в Бургас са били най-добрите специалисти калафатчии.“

Огромно е разнообразието в жаргона, когато става дума за риба. Един думи са станали нарицателни за размера на рибата като „циганка“, други са се превърнали в нарицателно за човек като акулка-умалителното се използва за сексуално агресивна млада жена, „цаца“ е наричан дребен мъж, а „чироз“ слаб човек. Митко Иванов добавя:

„Един пример „царската риба“ мнозина свързан с паламуда, определян като царя на морето, но по-често тук се отнася за барбуна. Според местната градска легенда именно това е рибата, която е била любима на цар Борис III  при едно от няколкото му посещения в града. Много често икономията на езика ражда съкращения-„карида“ е скарида. „Бабакит“ пък е чернокоп. Думата се използва само и единствено в Поморие. Затова и не е включена в това издание на книгата.“

Влизаме вече в сезона на „паламудената треска“-най-щастливият за рибарите период в края на октомври, когато морето е дало изобилен улов. Думата дума отваря и ни води към следващия важен израз от морския жаргон-„Рибарите на брега все радостни песни пеят“-моментът, когато е редно отличният улов да бъде полят в приятелски кръг.

Книгата на Митко Иванов с успех бе представена в Бургас. Предстои и нейната столична премиера. На 29 септември авторът определя среща на бургазлии, отдавна напуснали града, но никога не загубили връзката си с него, както и на всички, за които изследването ще е любопитно проучването. София ще говори на бургаски жаргон на 29 септември от 18 часа в книжарницата на "Витошка" и "Патриарх Евтимий".


Повече чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Кметът на Царево бяга със Силвия Кьосева

Силвия Кьосева, екипът й, заедно с кмета на общината Марин Киров достигнаха до град Царево, където ги очакваше подкрепителен пункт в началото на крайбрежната алея за квартал Василико.  Целта на инициативата е хотелиера да пробяга 400 км. по цялото Черноморие, за да покаже красотата на цялата ни брегова ивица. В личен план Силвия е любител..

публикувано на 16.05.24 в 13:32

В Малко Търново канят на кулинарен и фолклорен фестивал тази събота

Кулинарен и фолклорен фестивал подготвят в Малко Търново за тази събота, 18 май. В градския парк на китното странджанско градче заедно ще се проведат Кулинарен фестивал "Вкус(на) Странджа" и Национален фолклорен фестивал "Хоро в Странджа". Събитията са организирани от Община Малко Търново.  Проявата ще е под надслов "Открий себе си в..

публикувано на 16.05.24 в 09:10

Пробегът на хотелиера Силвия Кьосева по Българското Черноморие стигна до Бургас

Силвия Кьосева, която си постави за цел да пробяга близо 400 километра покрай брега на морето от Дуранкулак до Резово, стигна до Бургас. По обед тя премина през Морската градина в петия етап от пробега. Инициативата ѝ преминава под надслова 1 SEA ("Едно море"). Популяризирането на Българското Черноморие без делене на северно и южно и..

обновено на 15.05.24 в 15:52

Карнавал, велопоход и познавателен тур в програмата на Зеления уикенд в Бургас

Община Бургас ще предложи тематичен бургаски уикенд, посветен на природата и нейното опазване. Заедно с Българска фондация „Биоразнообразие“ и РИОСВ-Бургас ще се проведе Карнавал на биоразнообразието на тема „Бургас на три езера“. Цветната феерия събира желаещите в петък, 17 май,  в 17.00 ч. на площад „Атанас Сиреков“. Единственото по рода си дефиле с..

обновено на 15.05.24 в 12:14

Започват от днес кастингите за "Кралица на Бургас 2024"

Конкурсът за красота „Кралица на Бургас 2024“ ще се проведе на 30 юни в Летния театър на Бургас. Право на участие в него имат всички момичета, от морския град и региона, които са навършили 16-годишна възраст и са до 24 години. Кастингите за конкурса започват от днес и ще продължат до 10-ти юни. Момичетата могат да заявят кандидатурата си чрез..

публикувано на 15.05.24 в 09:06

След Дубай, копието на Панагюрското златно съкровище гостува на Бургас

Копието на Панагюрското златно съкровище ще бъде експонирано в зала „Трезор“ на Археологическия музей в Бургас (бул. „Алеко Богориди “ 21) от 18 май до 30 август. Това е единственото музейно копие – пълен аналог на оригинала, изработено от чисто 23 каратово злато. Предметите са собственост на Националния исторически музей – София, които любезно..

публикувано на 14.05.24 в 11:14

Нощ на музеите отново в Бургас на 18-ти май

Регионалният исторически музей в Бургас, кани на инициативата „Европейска нощ на музеите“, която ще се проведе на 18 май (събота), от 18:00 до 00:00 часа. От там са предвидили богата културна програма за бургазлии и гостите на града. По традиция, на 18-ти май Бургаският музей открива и летния сезон. ПРОГРАМА 1. Археологически музей  (бул. „Алеко..

публикувано на 13.05.24 в 13:21