Бургас, морето и неговите трудови хора живеят и в жаргона. Освен атмосферата на нашето ежедневие, той е и живата ни връзка с миналото.
„Жаргонът след 1989 година много се промени, но не и свързания с морската и рибарската тематика“, казва авторът на книгата „Бургаският жаргон до 1989 г.“ Митко Иванов и добавя: „Бургазлията говори с голяма любов за своите места, а една лингвистична особеност е, че за него те са просто Морската, а не Морската градина, моста, вълнолома, залива.“
Особено богат е жаргонът, когато говорим за голямата вода. Бургазлии я изследват, усещат всяка нейна промяна и резултат от тази им изначална свързаност са хрумвания, които оцветяват езика. Събира ги Митко Иванов: „„Морето е тава“, „морето е паркет“. Има един разточителен израз: „Мравките вода пият“-няколко от моите информатори го употребяват. Идеята е, че то е толкова спокойно, че на брега я няма и онази мъничка вълничка, която създава къдравината на пясъка и мравката може спокойно да отиде да пие вода. Друг е въпросът, че тя не пие морска вода!“
Морските професии в Бургас изчезват, но жаргонът, свързан с тях остава. Параходчия и тираджия са двете основни професии, познати на няколко поколения, свързани с морето и мащабната търговия, тръгваща оттук. Изследователят обаче се натъква на следния факт:
„Сведение от първата половина на 20 век засяга една много специфична професия, свързана с морето, лодкостроенето и подготовката за предстоящия риболовен сезон. Това е калафатенето на лодките. Те са се строели изключително от дървен материал, жив материал, който се разсъхва извън рибния сезон. Затова е необходимо преди пускането на вода тези процепи да бъдат запълнени. Това е ставало с калчища, с трески от тръстика и подходяща смола, най-често катран. Занаятът се е наричал „калафатене“, а човекът, който го практикува „калафатчия“. През първата четвърт на XX век именно в Бургас са били най-добрите специалисти калафатчии.“
Огромно е разнообразието в жаргона, когато става дума за риба. Един думи са станали нарицателни за размера на рибата като „циганка“, други са се превърнали в нарицателно за човек като акулка-умалителното се използва за сексуално агресивна млада жена, „цаца“ е наричан дребен мъж, а „чироз“ слаб човек. Митко Иванов добавя:
„Един пример „царската риба“ мнозина свързан с паламуда, определян като царя на морето, но по-често тук се отнася за барбуна. Според местната градска легенда именно това е рибата, която е била любима на цар Борис III при едно от няколкото му посещения в града. Много често икономията на езика ражда съкращения-„карида“ е скарида. „Бабакит“ пък е чернокоп. Думата се използва само и единствено в Поморие. Затова и не е включена в това издание на книгата.“
Влизаме вече в сезона на „паламудената треска“-най-щастливият за рибарите период в края на октомври, когато морето е дало изобилен улов. Думата дума отваря и ни води към следващия важен израз от морския жаргон-„Рибарите на брега все радостни песни пеят“-моментът, когато е редно отличният улов да бъде полят в приятелски кръг.
Книгата на Митко Иванов с успех бе представена в Бургас. Предстои и нейната столична премиера. На 29 септември авторът определя среща на бургазлии, отдавна напуснали града, но никога не загубили връзката си с него, както и на всички, за които изследването ще е любопитно проучването. София ще говори на бургаски жаргон на 29 септември от 18 часа в книжарницата на "Витошка" и "Патриарх Евтимий".
Повече чуйте в звуковия файл.
Бургаският журналист Стела Колева, която успя да заблуди журито в предаването „Пееш или лъжеш“ по една от националните ни телевизии, само преди дни се завърна от Тайланд. Там успя да събере и още допълнителни емоции. Освен журналист Стела е и влогър, обича да пътува със семейството си по света и да показва на последователите си едни от най-екзотичните..
Играчки, дървени изделия, икони, бижута и други сувенири могат да бъдат открити на Коледния базар в Бургас тази година. Празнични артикули привличат вниманието на малки и големи… Точно до коледната елха в центъра на морския град са разположени шатрите и щандовете, които могат да бъдат посетени до края на декември. Под звуците..
Царево отново засия с нова коледна украса, която радва както жителите на града, така и неговите гости. В центъра на празничната атмосфера е 10-метрова елха, в сини и сребристи тонове. Централната пешеходна зона е също с коледно осветление. Специално за най-малките Община Царево е подготвила коледен кът, допълнен с подаръци, подходящи за снимки..
За първи път България ще бъде домакин на „Селекция Совиньон“. Той е част от възникналия в Брюксел преди 30 години световен винен конкурс Concours Mondial de Bruxelles. Догодина Бургас ще събере 1 300 мостри от сорта совиньон блан от цял свят, които ще бъдат оценявани от експерти в сомелиерството. На пресконференция в общината бяха..
Коледа е време на топлина, уют и споделени моменти. Това е сезонът, в който забравяме за натовареното ежедневие и се обръщаме към най-близките си хора с обич и внимание. И какъв по-добър начин да изразим тази обич от добре подбран коледен подарък? Но зад всеки красиво опакован дар се крие нещо повече от материална стойност – това е символ на..
Най-чаканите и желани гости посрещнаха в Болярово. По покана на общинското ръководство, в града чак от Лапландия пристигнаха Дядо Коледа , Снежанка и джуджетата. Пред тях децата от детските заведения и училищата в пограничната община със стихчета, песни и танци показаха колко старателни са били и как напълно заслужават подготвените от джуджетата..
Знаете ли, че малко парченце от кост на човек, живял преди хиляди години, може да ни каже повече за нашата история, отколкото хиляди материални артефакти? Добре дошли в странния свят на палеогенетиката, където авангардната ДНК наука се среща с археологията, за да пренапише разбирането ни за човешката история. Палеогенетиката дава отговори..