С церемония в Бургас бе открит светският паметник на Александър Георгиев Коджакафалията. Той е най-големият благодетел на Бургас, а мнозина го определят и като най-големият дарител у нас.
Цялото си имущество от 25 000 000 златни лева, което днес се равнява приблизително на 1 100 000 000 лева, той дарява на общината, за да се развие градът и да се помогне на бедните. Според изследователите, той дарява 6 пъти повече злато от Евлоги и Христо Георгиеви.
Само за 63 дни 1911 (две години преди смъртта си) Коджакафалията развива мащабна дарителска дейност в полза на около 570 бедни семейства. Вероятно това е най-голямата благотворителна кампания у нас осъществена от един човек.
В завещанието си той е написал: "Да раздава тези суми на бедните без разлика на вяра и народност преди Коледа всяка година... Да разпределят на равни части на между българската, гръцката, арменската и католическата църква, турската джамия и еврейската хавра."
Проектът за паметника е дело на скулптура Радостин Дамасков. Той не скри емоциите си при откриването на неговата творба.
"Онези непреходни човешки ценности - любов, щастие, благополучие, вяра, те крепят нашия град. Той е не само основател на тази тракийска и македонска общност, които пристигат бедни, голи и боси, но той се отнася с голяма човещина, изповядвайки ценностите, които църквата ни завещала. Той е не само един благодетел, но и изключителен човек. Бъдете преди всичко човеци като него."
Кметът на Бургас Димитър Николов припомни, че в местния парламент имаше разгорещен дебат къде и какъв да е паметникът на Александър Георгиев Коджакафалията.
"Той е бил изключително добър, честен човек, много работлив, много вярващ в Бога. В дни на разделение и противопоставяне, нека такива символи, такива знамена на честта и благотворителността, да ни обединят. Нека следващите поколения в Бургас да имат причина да си спомнят за него заради величавия размер на неговото дело."
На церемонията присъства и 12-годишната Росина Денева, която е родственица на Коджакафалията и бе ководеща на събитието.
Паметникът се намира на метри от училището, което носи неговото име. Наблизо е и т.нар. „километричен камък“, който някога е показвал на пътниците, че им остава още 1 километър, докато стигнат града.Двуметровият паметник е изграден от бронз, с постамент от гранит и близо 70 сантиметра основа. Пространството около него е оформено като място за отдих и почивка.
2 деца са потърсили медицинска помощ в Бургас след употреба на вейп с упойващо вещество. Случаите са от ноември миналата година и бяха изнесени днес при отчет на Местната комисия за борба с противообществените прояви на непълнолетни и малолетни лица в града. В електронното устройство е открит хексахидроканабинол. Момчетата са имали повръщане и..
Един летящ ловец е застрашен от изчезване в България. Това е ловният сокол, който е бил предпочитан за лов на зайци от конния български народ. Сега ловът със соколи е забранен, а видът е включен в Червената книга на България в категорията „Критично застрашен“. Спасителния център на „Зелени Балкани“ търси финансова подкрепа, за да..
Възстановено е движението по пътя Бургас – Каблешково при разклона за Каменар. Това съобщиха към 16 часа от АПИ. Заради катастрофа, по-рано днес движението на превозни средства бе ограничено. По-рано от бургаската полиция съобщиха, че до 17 часа пътната отсечка между селата Лъка и Каблешково ще остане затворена за движение. По първоначални данни от..
Старт на строителството на нови два физкултурни салона бе дадено днес в Сливен. Те ще се ползват от учениците от Професионалната гимназията по изучаване на западни езици „Захари Стоянов“ и ППМГ „Добри Чинтулов“, които в момента делят една стара сграда. Проектът е на стойност 4 милиона лева, а финансирането е от държавната програма за финансиране на..
Извършена е резитба на дърветата от вида Гинко Билоба на главната пешеходна улица в Поморие, информират от общината. Екип на предприятието „Озеленяване, горско и селско стопанство“ е подравнил дърветата. Целта е да постигне от една страна – по-естетичен вид, а от друга – увеличаване на листната маса след започване на вегетация, поясняват..
Лекция ще проследи развитието на Бургаския музей през втората половина на ХХ век. На нея ще се открои неговата основна роля в проучването и опазването на културното наследство в Бургаския регион. Ще бъдат представени разкопки на ключови археологически обекти, научни изследвания и значими личности, допринесли за утвърждаването на музея като водещ..
Филмът "Милен" е преди всичко за журналистът Милен Цветков, казаха авторите на проекта Веселин Диманов и Димитър Стафидов. Двамата стоят зад биографичната лента за Кристиян Таков "Моралът е доброто". Новият им филм е с премиера 20 февруари в София, след което ще бъде показан в редица градове, сред които и Бургас на 1 март в НХК от 18.30 часа. "Във..
Кукерски игри предстоят тази неделя, 16 февруари в квартал Меден рудник. Групата „Козият рог“ще обиколи къщите, за да прогони злото. Началото ще бъде..
Пътят между Ямбол и Сливен е най-натовареният участък от републканската пътна мрежа на територията на Ямболска област. Възможност за разтоварване на..
Възстановено е движението по пътя Бургас – Каблешково при разклона за Каменар. Това съобщиха към 16 часа от АПИ. Заради катастрофа, по-рано днес движението..