Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 240 000 лева инвестира Община Созопол за автоспирката с туристически-инфо център в Черноморец

6
Кметът на Созопол Тихомир Янакиев даде началото на церемонията


С водосвет днес бе направена първа копка на новата авто спирка с Туристически-информационен център в Черноморец. Инвестицията за изграждането й е изцяло на Община Созопол. Строителството беше планирано за началото на годината, но се забави заради подписка от местни жители, в която се настояваше старата сграда да бъде само ремонтирана. Извършеното обследване обаче показа, че това е невъзможно. 


242 000 лева собствени средства влага общината, съобщи кметът Тихомир Янакиев на церемонията, с която бе дадено началото на строителството:

"Щастлив съм, че дадохме първа копка на едно начинание, което обещах в предизборната кампания като кандидат за кмет и въпреки трудностите, които ни съпътстваха през този мандат, можем да кажем, че това е успех за нас. Ще бъда удовлетворен, когато видя автоспирката завършена и когато видя усмивките на хората от Черноморец и гостите на града."

За да е според обектът, както традицията повелява, Тихомир Янакиев удари традиционното шампанско в кофата на багера. Председателят на Общинския съвет Георги Пинелов, общински съветници, представители на фирмата строител и жители на града също присъстваха на церемонията. 90 дни е срокът за изпълнението на обекта. 

Кметът на Черноморец Росен Деспов положи осветения крайъгълен камък на обекта

Кметът на Черноморец Росен Деспов посочи:

"По проекта има чакалня, информационен център, малко помещение, в което автобусните фирми биха могли да си доставят картите, има и тоалетни. Спирката е мястото, където нашите туристи за първи път се срещат с атмосферата на града и е хубаво някой да ги ориентира какво може да се види."

Докато траят дейностите временно спирката и разписанието  са преместени на съгласувано с КАТ и удобно за черноморци място. Местните днес заявиха:

"Беше една съборетина, нехигиенично. Искаме едно място, където да пием кафе. Мястото е малко, но ще го направят."

"Това не беше автогара, беше една кочина. Хората чакат, малките деца също за училище-всички вън на студа. Трябва да се направи нещо хубаво,  защото това е лицето на Черноморец."

90 дни е срокът за дейностите

Кметът Тихомир Янакиев обяви, и че продължава работата по голямата цел-нова автогара на Созопол. Тази седмица за София пътува преработения по изискванията на Националният институт за недвижимо културно наследство идеен проект. Започват и геологически проучвания на парцела. Държавата да влезе в своята роля и да не спъва, а да помага, призова градоначалникът. 

Повече чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Конгресният център на Морската гара в Бургас

В Бургас стартира информационна кампания за въвеждане на еврото

В Бургас премиерът Росен Желязков, министърът на финансите Теменужка Петкова, управителят на БНБ Димитър Радев и други министри, ръководители и експерти на институции, както и лидери на синдикати ще дадат старт на Национална информационна кампания за въвеждане на еврото. В срещата ще участват още представители на Комисията за защита на потребителите,..

публикувано на 02.09.25 в 07:42

Митнически служители задържаха 30 000 "маркови"дъвки от Китай

Митнически служители от Териториална дирекция Митница Бургас задържаха 30 000 дъвки от Китай с обозначения на защитена марка. Артикулите са иззети за нарушени права върху интелектуалната собственост. Те  са открити при проверка на морски контейнер със захарни изделия, внос за България. След извършен анализ на риска, контейнерът е бил селектиран  за..

публикувано на 01.09.25 в 13:28

Цените по морето падат – от 30 до 50% през септември

От първи септември цените на олинклузив пакетите в курортния комплекс Слънчев бряг са драстично намалени от 30 до 50%.  Това каза председателят на Асоциацията на туристическия бизнес в България Елена Андонова.  Междувременно се задават поредните протести на хотелиерите, ако държавата продължи да забавя изплащането на средствата за издръжката на..

публикувано на 01.09.25 в 12:30

Автобусните превозвачи отчитат увеличение на пътниците към морето

Автобусните превозвачи отчитат 10 процента увеличение на броя на пътниците, които са използвали автобуси, за да стигнат до морето за лятната си ваканция.  Досега предпочитанията на хората бяха курортите по южното ни Черноморие, казва Теодора Велева, маркетинг директор в голяма транспортна фирма. През това лято обаче има изравняване на пътуващите на..

публикувано на 31.08.25 в 12:15
Кметът на община Приморско Иван гайков

Кметът на Приморско: Това е един от най-силните туристически сезони за последните десетилетия

Лято 2025 е един от най-силните туристически сезони за последните десетилетия, заяви в предаването "Чуй лятото" кметът на Приморско Иван Гайков: "И за нас е изключително радващ факта, че българското Черноморие все повече се припознава от нашите сънародници. Освен българи, ни гостуват чехи, словаци, поляци, на немския пазар сме добре..

обновено на 30.08.25 в 14:00

Област Сливен е на 20-о място в страната по брутна месечна заплата

В област Сливен средната брутна месечна работна заплата през второто тримесечие на 2025 г. е 1919 лв., при 2572 лв. средна за страната, съобщават от Териториално статистическо бюро Югоизток на НСИ.  През второто тримесечие на тази година средната месечна работна заплата за област Сливен се увеличава спрямо първото тримесечие на годната с 9.3%...

публикувано на 29.08.25 в 10:00