Отделението по ревматология се присъединява към отбелязването на Световния ден за борба с артрита – 12 октомври.
Ревматоидният артрит е заболяване с генетична предразположеност. Това означава, че ако в рода ви има болни от артрит, трябва да бъдете внимателни и още при първите симптоми да потърсите консултация с ревматолог. Въпреки лесния достъп до такъв специалист, има голямо забавяне в точната диагноза, а оттам – по-голям риск от инвалидизиране.
Началникът на Отделението по ревматология в УМБАЛ Бургас д-р Иван Казмин и неговите колеги се присъединяват към отбелязването на Световния ден за борба с ревматоидния артрит – 12 октомври.
„Медицинската наука все още не е открила конкретна причина за поява на ревматични заболявания, но е известно, че при пациенти с генетична предразположеност при въздействие на най-различни външни фактори – включително и емоционални, могат да се появят симптоми“, обяснява д-р Казмин. Той съветва още при първите оплаквания – болки, схващания, сковавания, особено сутрин, хората да се обърнат към медицински специалист. Това може да бъде и личният лекар. Модерното напоследък консултиране в Google, bg-mamma или със съседи и приятели, води само и единствено до забавяне на точната диагноза, а оттам – забавено лечение и риск от инвалидизация. При артрита например забавянето е около 9 месеца, а при Болестта на Бехтерев могат да минат и 8 години, посочва д-р Казмин.
Друга важна причина за забавянето на диагнозата е, че преди да стигне до ревматолог, пациентът минава през 4-5 лекари с друга специалност като невролог, ортопед, физиотерапевт, неврохирург. „В Дания например се счита за успех, ако успееш да стигнеш до ревматолог 4 месеца след първите симптоми. В други държави в Европа този срок е още по-дълъг. У нас специалността „Ревматология“ съществува от 30 години, но все още не е достатъчно популярна. В Бургас консултация с ревматолог може да бъде осъществена в рамките на 7 работни дни“, гордее се началникът на Отделението по ревматология.
Защо е толкова важно ранното поставяне на диагнозата „възпалителна ревматична болест“? Основен принцип в ревматологията е: „Ранна диагноза - ранно започване на лечение - предотвратяване на инвалидизация“. За пациента това означава по-малко страдание, по-добро качество на живот, по-добра социална и професионална реализация. Вярно е, че тези заболявания са на практика нелечими, но днес медицината разполага с иновативни медикаменти, които забавят и дори спират развитието им, ако се приложат навреме. Вече все по- рядко се срещат пациенти с трайно деформирани стави и/или гръбначен стълб именно благодарение на съвременните противоревматични болестопроменящи средства, казва д-р Казмин.
Според специалистите-ревматолози е необходимо също да се създадат интердисциплинарни екипи, които да поемат един пациент с ревматично страдание, защото той се нуждае също и от помощта на кинезитерапевти, рехабилитатори, физиотерапевти, психолози, ортопеди, специалисти по професионална преквалификация, социални работници, лични асистенти и др. Тук е ролята на пациентските организации, които да подемат такива инициативи пред съответните административни структури на държавата като Народно събрани и ресорни министерства, за да може интердисциплинарните екипи да станат законоустановена практика и да имат съответните нормативно определени права и задължения, но и човешки и финансов ресурс.
За Световния ден за борба с артрита
Световният ден за борба с артрита (World Arthritis Day) е глобален ден за информираност, който се провежда всяка година на 12 октомври по инициатива на EULAR- Европейска лига срещу ревматологичните заболявания. WAD има за цел да помогне за повишаване на осведомеността в световен мащаб за съществуването и въздействието на ревматичните и мускулно-скелетните заболявания в нашия живот. Денят се фокусира върху увеличаването на достъпа до информация и ресурси за по-здравословен живот с артрит или друго инвалидизиращо състояние, обогатяване на информираността, насърчаване на инициативи в публичния и частния сектор и насърчаване на политики и програми, които подобряват качеството на живот на хората, живеещи с артрит. Ревматичните болести са сред най-разпространените, инвалидизиращи, тежко протичащи и скъпоструващи за обществото незаразни заболявания. Само в Европа, те засягат живота на над 120 милиона души от всички възрасти. У нас от ревматоиден артрит боледуват над 60 000 души, към които трябва да се добавят и пациентите с анкилозиращ спондилит (Болест на Бехтерев) и Псориатичен dртрит. Възпалителните ставни и гръбначни заболявания са с хронично протичане и прогресират във времето, като при липса на адекватно лечение водят до инвалидизация и влошено качество на живот.
В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в десеткилометровата санитарна зона до възникналото огнище на шарка в сливенското село Желю Войвода, стана ясно днес на заседанието на областната епизоотична комисия в Ямбол. Започва евтаназия на..
Активисти и доброволци са се захванали с облагородяването на дворно пространство в Черноморец, което да превърнат в място за събития, игри и отдих. Ядрото на проекта „ПарКЪТ“ е Иван Деспов. Той е на 29 години, родом от Черноморец, но прекарва повечето си време в Пловдив. Мъжът, заедно със свои приятели, е решен да превърне едно..
2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово утре по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни Неделчо Милчев, председател на организацията. Близо 100 души се очаква да участват. Дръвчетата идват от разсадник, който гарантира качеството им. Те ще бъдат засадени по нов метод в предварително..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села. Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева отдава всичко това на атмосферните условия и липсата на..
Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната сигурност и съответните предизвикателства, пред които се изправят общностите, живеещи в рамките на..
Хранителни пакети на деца в риск предостави БЧК - Ямбол в съответствие със Стратегията на Български Червен кръст за подкрепа на най-уязвимите групи от населението на територията на община Болярово. Коледни пакети получиха деца в детските градини на пограничната община и от учебните заведения в село Стефан Караджово и Болярово. „Това е поредната помощ..
Кметовете на Болярово, Елхово и Тополовград се включиха в кръгла маса в Одрин с фокус върху демографските процеси в пограничните райони и отражението им върху националната сигурност и социално-икономическите въпроси. Участниците поставиха акцент върху миграционните потоци и промените в населението и тяхното въздействие върху стабилността в..
Жители на Каблешково ще защитят правото си на референдум срещу изграждането на каменна кариера с мирен протест на 5 декември пред Бургаския административен..
Огнище на шарка по дребните преживни животни е открито в сливенското село Жельо войвода. Резултатите са лабораторно потвърдени и животните подлежат на..
В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в..