Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отделението по ревматология в УМБАЛ Бургас отбелязва Световния ден за борба с артрита

Отделението по ревматология се присъединява към отбелязването на Световния ден за борба с артрита – 12 октомври.

Ревматоидният артрит е заболяване с генетична предразположеност. Това означава, че ако в рода ви има болни от артрит, трябва да бъдете внимателни и още при първите симптоми да потърсите консултация с ревматолог. Въпреки лесния достъп до такъв специалист, има голямо забавяне в точната диагноза, а оттам – по-голям риск от инвалидизиране. 

Началникът на Отделението по ревматология в УМБАЛ Бургас д-р Иван Казмин и неговите колеги се присъединяват към отбелязването на Световния ден за борба с ревматоидния артрит – 12 октомври. 

„Медицинската наука все още не е открила конкретна причина за поява на ревматични заболявания, но е известно, че при пациенти с генетична предразположеност при въздействие на най-различни външни фактори – включително и емоционални, могат да се появят симптоми“, обяснява д-р Казмин. Той съветва още при първите оплаквания – болки, схващания, сковавания, особено сутрин, хората да се обърнат към медицински специалист. Това може да бъде и личният лекар. Модерното напоследък консултиране в Google, bg-mamma или със съседи и приятели, води само и единствено до забавяне на точната диагноза, а оттам – забавено лечение и риск от инвалидизация. При артрита например забавянето е около 9 месеца, а при Болестта на Бехтерев могат да минат и 8 години, посочва д-р Казмин.

Друга важна причина за забавянето на диагнозата е, че преди да стигне до ревматолог, пациентът минава през 4-5 лекари с друга специалност като невролог, ортопед, физиотерапевт, неврохирург. „В Дания например се счита за успех, ако успееш да стигнеш до ревматолог 4 месеца след първите симптоми. В други държави в Европа този срок е още по-дълъг. У нас специалността „Ревматология“ съществува от 30 години, но все още не е достатъчно популярна. В Бургас консултация с ревматолог може да бъде осъществена в рамките на 7 работни дни“, гордее се началникът на Отделението по ревматология.

Защо е толкова важно ранното поставяне на диагнозата „възпалителна ревматична болест“? Основен принцип в ревматологията е: „Ранна диагноза - ранно започване на лечение - предотвратяване на инвалидизация“. За пациента това означава по-малко страдание, по-добро качество на живот, по-добра социална и професионална реализация. Вярно е, че тези заболявания са на практика нелечими, но днес медицината разполага с иновативни медикаменти, които забавят и дори спират развитието им, ако се приложат навреме. Вече все по- рядко се срещат пациенти с трайно деформирани стави и/или гръбначен стълб именно благодарение на съвременните противоревматични болестопроменящи средства, казва д-р Казмин.

Според специалистите-ревматолози е необходимо също да се създадат интердисциплинарни екипи, които да поемат един пациент с ревматично страдание, защото той се нуждае също и от помощта на кинезитерапевти, рехабилитатори, физиотерапевти, психолози, ортопеди, специалисти по професионална преквалификация, социални работници, лични асистенти и др. Тук е ролята на пациентските организации, които да подемат такива инициативи пред съответните административни структури на държавата като Народно събрани и ресорни министерства, за да може интердисциплинарните екипи да станат законоустановена практика и да имат съответните нормативно определени права и задължения, но и човешки и финансов ресурс.

 

За Световния ден за борба с артрита

Световният ден за борба с артрита (World Arthritis Day) е глобален ден за информираност, който се провежда всяка година на 12 октомври по инициатива на EULAR- Европейска лига срещу ревматологичните заболявания. WAD има за цел да помогне за повишаване на осведомеността в световен мащаб за съществуването и въздействието на ревматичните и мускулно-скелетните заболявания в нашия живот. Денят се фокусира върху увеличаването на достъпа до информация и ресурси за по-здравословен живот с артрит или друго инвалидизиращо състояние, обогатяване на информираността, насърчаване на инициативи в публичния и частния сектор и насърчаване на политики и програми, които подобряват качеството на живот на хората, живеещи с артрит. Ревматичните болести  са сред най-разпространените, инвалидизиращи, тежко протичащи и скъпоструващи за обществото незаразни заболявания. Само в Европа, те засягат живота на над 120 милиона души от всички възрасти. У нас от ревматоиден артрит боледуват над 60 000 души, към които трябва да се добавят и пациентите с анкилозиращ спондилит (Болест на Бехтерев) и Псориатичен dртрит. Възпалителните ставни и гръбначни заболявания са с хронично протичане и прогресират във времето, като при липса на адекватно лечение водят до инвалидизация и влошено качество на живот.


По публикацията работи: Ивайло Пеев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургас издигна глас: "Корупцията убива!" (ВИДЕО)

С протест и шествие по главните улици на Бургас, над 100 жители на града, се обявиха срещу насилието и неспазването на законите у нас. Протестът пред Съдебната палата в града премина под мотото "Корупцията  и насилието убиват". Така морският град стана поредният във вълната на недоволство, която катализира трагичният пътен инцидент с 12-годишната..

обновено на 14.04.25 в 20:16

Промяна в маршрута на автобусите Айтос-Бургас заради ВиК ремонти

Маршрутът на автобусите по линията Айтос-Бургас и обратно ще бъде променен поради ВиК ремонти в града. Промените влизат в сила от 15 април, вторник, съобщиха от общинската транспортна фирма „Айтос Автотранспорт“ ЕООД. Маршрутът в посока Бургас ще бъде следният: Автогарата - Колелото (до контейнерите) - спирка преди кръстовището на ул. „Славянска“ и ул...

публикувано на 14.04.25 в 19:00

Отец Радослав: След като хората запалят свещ и обиколят храма, тогава започва същинското богослужение

Велики понеделник е, започна Страстната седмица, седмицата на Христовите страдания. Тя е последната от живота на Исус. Първите три дни се извършва последованието на Жениха, разказа за БНР Бургас отец Радослав от храм" Успение Богородично" в Бургас. В него се споменава евангелският разказ за десетте девици. Пет от тях били мъдри, а пет неразумни...

обновено на 14.04.25 в 18:15

Разширяването на граничните пунктове с Турция е на дневен ред

Темата за разширяването на граничните пунктове с Турция при Малко Търново, Лесово и Капитан Андреево отново е на дневен ред. Тя е била обсъдена и по време на срещата на премиера Росен Желязков с турския президент Реджеп Ердоган, коментираха в Бургас народни представители от ГЕРБ.  Граничният пункт при Малко Търново не е ремонтиран от самото си..

публикувано на 14.04.25 в 17:00
Село Воден след пожара.

Селата Воден и Крайново се възстановяват след пожара от миналото лято

В боляровските села Крайново и Воден продължава възстановяването на изгорелите къщи от пожара през юли миналата година, оставил 13 семейства без домове. Близо милион лева са средствата предоставени от междуведомствената комисия и постъпили като дарения по сметка на община Болярово. Закупени са мебели за обзавеждане на новите домове на хората, както..

публикувано на 14.04.25 в 16:15

Пролетен базар ще се проведе отново в КТК „Ченгене скеле“ край Бургас

Второто издание на Spring&Fun Pop Up Bazar ще се състои на 26 април от 10:00 до 14:00 часа в културно-туристическия комплекс „Ченгене скеле“ край Бургас. Организатор е Coworking Family Burgas, а събитието е с отворен достъп за жители и гости на града. Посетителите ще могат да разгледат и закупят ръчно изработени подаръци, запазени вещи, както и изделия..

публикувано на 14.04.25 в 13:00

До 15 май ще продължи обработването на тревните площи срещу кърлежи

От днес, 14 април до 15 май на територията на община Бургас ще се извърши обработване на тревните площи (паркове, градини, детски площадки, междублокови пространства, зони за свободно пуснати кучета) срещу кърлежи. Профилактичната дезакаризация ще се извърши с препарата  БАНДИТ 10 ЕВ - ЦИПЕРМЕТРИН  10гр./100гр. Карантинният период след обработването..

публикувано на 14.04.25 в 11:00