След обявената от Община Бургас в края на септември обществена поръчка за проектиране и строителство на Многопрофилна болница за активно лечение на детски болести „Св. Анастасия“, разработена от избрания от Европейската инвестиционна банка мултинационален консорциум IDOM, днес експертният екип обсъди следващите стъпки за създаването на болницата.
Освен международните експерти, на срещата присъстваха още кметът на Бургас Димитър Николов и заместник-кметовете по строителство и здравеопазване инж. Чанка Коралска и Йорданка Ананиева.
Експертите представиха проект на Стратегията за изпълнение на проекта за изграждане на детската болница, която определя етапите и съответните действия в процеса на проектиране, строителство и оборудване на сградата, както и усилията, които трябва да бъдат предприети, за да се изградят устойчива структура и екип на бъдещото лечебно заведение.
Анализирани бяха и всички останали аспекти, които следва да бъдат отчитани в процеса на реализиране на проекта – спецификата на апаратурата за лечение на деца, затрудненията и забавянията на доставките, породени от външни обстоятелства, както и необходимостта от строга координация между участниците в различните етапи и дейности, които да гарантират успешно реализиране на проекта.
Мястото за изграждане на бъдещата болница се намира в непосредствена близост до УМБАЛ Бургас в ж.к. „Зорница“, а проектът предвижда строеж на 8-етажна сграда с обща площ над 24 000 кв. м. В болницата ще има 133 легла, от които 10 за интензивно лечение, 27 консултативни и 9 амбулаторни кабинети, стационар за краткосрочен престой с 10 легла, дневен психиатричен стационар, отделение за спешна помощ, 3 операционни зали, лабораторен блок и образна диагностика.
Основната цел на проекта е създаване на нов тип лечебно заведение, фокусирано върху грижата за детето и неговото лечение с активното участие на родителите или близките му. Тази философия се отразява върху цялостната концепция за осъществяване на проекта – от проучването и дефинирането на параметрите за дейността на болницата, през определяне на принципите на работата й и до цялостния екстериорен и интериорен дизайн на сградата, подходящото оборудване и съпътстващата инфраструктура. Лечебното заведение ще бъде съобразена с околната среда и ще разполага с максимална енергийна ефективност и използване на екологично чисти продукти и технологии.
Бъдещата Специализирана болница ще обслужва не само Бургас, а цяла югоизточна България.
Изкуствен интелект, разработен от бургаски учени ще помага на лекарите при диагностиката на различни заболявания. Проектът, по който работят в Университет „Проф. Д-р Асен Златаров“ в Бургас е насочен към биоинформатиката, поясни проф. д-р Сотир Сотиров. Вече е готов алгоритъм за разпознаване на пневмония при децата, а в момента се работи и върху..
Във връзка нарастващите случаи на пациенти с усложнения след постaвяне на бутолинов токсин, от БЛС пишат до медиите, ботулиновият токсин е лекарствен продукт, който се използва по лекарско предписание и се поставя от лекар в регистрирано лечебно заведение. Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботокс Апелираме преди да..
УМБАЛ Бургас приключи изпълнението на два проекта за ремонтни дейности, които подобряват условията за пациентите и персонала. Болницата вече черпи енергия от слънцето и спестява от разходите за топло- и електроенергия. Това е възможно чрез изпълнение на проект за енергийна ефективност, финансиран от Министерството на здравеопазването. Общата стойност..
Увеличава се броят на жените, пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. По думите на заместник-председателя на Асоциацията на пациентите на естетическа медицина Нели Георгиева - жените със симптоми вече са 15 или 16. Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботокс Увеличават се хоспитализираните жени с проблеми след инжектиране..
Спад на заболяемостта от грип и остри респираторни инфекции в Бургаска област за последната седмица отчитат от Регионалната здравна инспекция. Според д-р Мирослава Киселкова - директор Дирекция "Надзор на заразните заболявания" в РЗИ пикът на грипа в региона вече е минал и няма нужда от допълнителни мерки. „326 са регистрираните случаи..
В Сливенска област от днес до 11 февруари включително е обявена грипна епидемия. Най-засегнатите от вируса са децата до 14 годишна възраст. Учениците в три от общините на Сливенска област Нова Загора, Котел и Твърдица от днес преминават в електронно обучение. Само в община Сливен учениците са във ваканция до 5-ти включително, след като кметът..
В болниците в Сливенска област има достатъчно легла и няма натиск върху здравната система, коментира за БНР д-р Даниела Калева, директор на дирекция „Контрол на заразните заболявания“ към РЗИ Сливен във връзка с обявената грипна епидемия в областта от 3 до 11 февруари. До края на тази седмица се очаква нарастване на епидемичните нива и за това мерките..
Спад на заболяемостта от грип и остри респираторни инфекции в Бургаска област за последната седмица отчитат от Регионалната здравна инспекция...
В Сливенска област от днес до 11 февруари включително е обявена грипна епидемия. Най-засегнатите от вируса са децата до 14 годишна възраст. Учениците в три..
Изкуствен интелект, разработен от бургаски учени ще помага на лекарите при диагностиката на различни заболявания. Проектът, по който работят в..